Partnerzy portalu

Podwyżki dla nauczycieli za zwiększone pensum? Związkowcy czekają na konkrety

 • aw
 • 27 kwietnia 2021 - 16:40 | Aktualizacja: 27 kwietnia 2021 - 16:51
Podwyżki dla nauczycieli za zwiększone pensum? Związkowcy czekają na konkrety
Ryszard Proksa (fot. archiwum/Solidarność)
Prawdopodobnie w czwartek poznamy propozycje rządu, co do nowego sposobu finansowania wynagrodzeń nauczycieli i ich wysokości - mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Czego można się spodziewać? Radio Gdańsk podaje, że nieoficjalnie mówi się o powiązaniu podwyżek ze zwiększeniem tygodniowego wymiaru czasu pracy.

Proksa we wtorek w Radiu Gdańsk mówił o tym, że "Solidarność" wraca do rozmów z rządem o wynagrodzeniach nauczycieli. Wspomniał, że do tej pory pojawiały się różne propozycje jak np. propozycja zwiększenia pensum o kilka godzin, na co związkowcy się nie zgadzali.

- Przede wszystkim będziemy ratować miejsca pracy, a potem rozmawiać o pensum nauczyciela. Przypominam, że rząd podpisał porozumienie, że pensja w oświacie będzie uzależniona od średniego wynagrodzenia w Polsce - mówił na radiowej antenie przedstawiciel "Solidarności".

Przypomnijmy, że porozumienie ws. podwyżek płac nauczycieli związkowcy z rządem podpisali w 2019 roku. Ministerstwo miało przedstawić nowy projekt wynagradzania nauczycieli do końca lutego 2021 roku. Tymczasem minęły kolejne miesiące bez uzgodnień. 

Czytaj też: Podwyżek dla nauczycieli nie będzie

Dodajmy, kiedy przed rokiem pojawiły się doniesienia o rzekomych planach podniesienia nauczycielskiego pensum, wywołały fale komentarzy. - Ruch w zakresie pensum, jeśli zostanie wykonany, na pewno spowoduje redukcję zatrudnienia relatywnie do wzrostu pensum - podnosił wtedy Sławomir Wittkowicz, szef Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”. 

Groźba zwiększenia pensum jest realna, a co za tym idzie niebezpieczeństwo redukcji etatów jest realne - przekonywał z kolei Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Czytaj też: Zmiany w pensum realne? Związkowcy podzieleni, ministerstwo uspokaja

 

TAGI
KOMENTARZE5

 • nauczyciel 2021-05-26 12:20:09
  Kiedy nastąpi wreszcie przywróceni odebranych praw nabytych do emerytur nauczycielskich dla kadry zatrudnionej przed 01 stycznia 1999 r.? Prawo nie może przecież działać wstecz. A tym przypadku zadziałało. To skandal. Czy naprawdę minister jeden i drugi myśli, że mężczyźni-nauczyciele dożyją w szkol...e do 65 roku życia?  rozwiń
 • Jak żyć!? 2021-05-17 21:52:48
  Jak będę zarabiać godnie, a nie 2450 netto po studiach 3 lata (j.angielski, podstawówka), to możecie majaczyć o zniesieniu KN. Niewolnictwo się skończyło. Będę olewał lekcje jak nie zarobię 1,5 średniej krajowej- co nie jest godnością!!!!
 • Kodeks pracy dla nierobów 2021-05-01 15:41:07
  Zlikwidować Kartę nauczyciela. Nauczyciele ( jak to jest w innych branżach ) = pod Kodeks pracy !

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!