Podział subwencji oświatowej po nowemu - nowelizacja weszła w życie

Podział subwencji oświatowej po nowemu - nowelizacja weszła w życie
Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki zawierająca przepisy umożliwiające dokonanie nowego podziału kwoty subwencji oświatowej (Fot. Shutterstock.com)
Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki zawierająca przepisy umożliwiające dokonanie podziału kwoty subwencji oświatowej po zwiększeniu wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli i zwiększenia na ten cel subwencji.
 • Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w marcu przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć od 1 maja br. o 4,4 proc. Na ten cel subwencja oświatowa została zwiększona o 1,6 mld zł. ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa.
 • Podziału subwencji oświatowej dokonano na podstawie danych z Systemu Informacji Oświatowej, według stanu na dzień 30 września 2021 r. i na dzień 10 października 2021 r.
 • Ponadto wyłączono z podziału zwiększonej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej wagę w zakresie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów. Środki na ten cel zostały już bowiem naliczone.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2022 roku.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w marcu przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć od 1 maja br. o 4,4 proc. Na ten cel subwencja oświatowa została zwiększona o 1,6 mld zł. ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Projekt nowelizacji Karty przygotowali posłowie PiS.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia podział części oświatowej subwencji ogólnej określonej w ustawie budżetowej na 2022 r. został dokonany w terminie ustalonym w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, tj. w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej. Dlatego, w związku z podwyżką wynagrodzeń nauczycieli w 2022 r., konieczne jest określenie zasad dokonania podziału zwiększonej na ten cel subwencji oświatowej, to jest kwoty 1 mld 671 mln 100 tys. zł. Zwiększona kwota subwencji oświatowej podzielona po jej pomniejszeniu o 0,5 proc. środków na rezerwę subwencji.

Podziału subwencji oświatowej dokonano na podstawie danych z Systemu Informacji Oświatowej, według stanu na dzień 30 września 2021 r. i na dzień 10 października 2021 r.

W projekcie rozporządzenia określono, że podział zwiększonej kwoty subwencji oświatowej w zakresie środków przewidzianych na podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli będzie odbywał się proporcjonalnie do dodatkowej przeliczeniowej liczby uczniów w danej jednostce samorządu terytorialnego.

"Przyjęcie takiego sposobu podziału zwiększonej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli jest spójne ze sposobem podziału podstawowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, który został już dokonany na 2022 r. i odbył się proporcjonalnie do przeliczeniowej liczby uczniów. Dodatkowe środki, które otrzymają poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, uzupełnią kwotę części oświatowej subwencji ogólnej naliczoną im na 2022 r." - napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Ponadto wyłączono z podziału zwiększonej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej wagę w zakresie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów. Środki na ten cel zostały już bowiem naliczone. "Nie wymagają zwiększenia w wyniku wzrostu wynagrodzenia nauczycieli" - wskazano.

Przy podziale zwiększonej kwoty subwencji oświatowej zostały też uwzględnione dane o średnim wynagrodzeniu nauczycieli zwiększonym o 4,4 proc. w stosunku do wcześniej obowiązującego wynagrodzenia.

W rozporządzeniu określono, że podział zwiększonej kwoty subwencji oświatowej w zakresie środków przewidzianych na podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli będzie odbywał się proporcjonalnie do dodatkowej przeliczeniowej liczby uczniów w danej jednostce samorządu terytorialnego.

"Przyjęcie takiego sposobu podziału zwiększonej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli jest spójne ze sposobem podziału podstawowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, który został już dokonany na 2022 r. i odbył się proporcjonalnie do przeliczeniowej liczby uczniów. Dodatkowe środki, które otrzymają poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, uzupełnią kwotę części oświatowej subwencji ogólnej naliczoną im na 2022 r." - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ponadto wyłączono z podziału zwiększonej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej wagę w zakresie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów. Środki na ten cel zostały już naliczone i nie wymagają zwiększenia w wyniku wzrostu wynagrodzenia nauczycieli.

Przy podziale zwiększonej kwoty subwencji oświatowej zostały też uwzględnione dane o średnim wynagrodzeniu nauczycieli zwiększonym o 4,4 proc. w stosunku do wcześniej obowiązującego wynagrodzenia.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2022 roku została opublikowana w środę w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w czwartek.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Ktoś 2022-05-22 13:43:58
  A co z subwencja na dzieci niepełnosprawne? W OREW?
 • Szkoda gadać 2022-05-21 17:28:08
  Dla zawodów medycznych i powiązanych podwyżki do 41%, a średnio 30%. Do tego, jak już ktoś wspomniał, absurdalne dodatki covidowe - szczyt absurdu ok. 9000zł za 30 minut dyżuru w miesiącu! To CHORE!
 • Ktoś 2022-05-21 07:35:03
  Żałosne podwyżki, 1,6 mld. na podwyżki dla nauczycieli. Dodatki covidowe w ciągu 2 lat kosztowały ponad 10 mld złotych wyrzuconych w błoto. Na uczynienie z pracowników służby zdrowia krezusów, milionerów i posiadaczy wielu nieruchomości. W Służbie Zdrowia podwyżki od lipca po kilka tysięcy złotyc...h, plus dyżury po kilka tysięcy złotych,,. Czy w Polsce są tylko politycy, prezesi spółek SP, górnicy i pracownicy służby zdrowia..  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!