Partnerzy portalu

Pół miliarda złotych na komputery i tablety dla uczniów szkół popegeerowskich

Pół miliarda złotych na komputery i tablety dla uczniów szkół popegeerowskich
Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Paweł Supernak)
Program, z którym startujemy, program 500 mln zł, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma na celu wyrównanie przede wszystkim szans – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
 • Program 500 mln, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma na celu wyrównanie przede wszystkich szans - powiedział premier.
 • Ten deficyt było widać zwłaszcza wtedy, gdy weszło nauczanie zdalne, a ten program będzie się tym deficytom przeciwstawiał - powiedział Henryk Kowalczyk.
 • Program wsparcia rozwoju cyfrowego dzieci z rodzin byłych pracowników PGR to środki w 100 procentach finansowane z funduszy europejskich - dodał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach w woj. mazowieckim zapowiedział start programu wsparcia, który ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów popegeerowskich.

"Program, z którym startujemy, program 500 mln, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma na celu wyrównanie przede wszystkich szans" - wyjaśnił. Dodał, że jest to forma wyrównania szans rozwojowych.

Premier stwierdził, że jest to "duży program modernizacyjny".

"Jestem pewien, że w najbliższych miesiącach te szanse będą wyrównywane" - zaznaczył.

W inauguracji udział wziął także wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

"Cieszę się, że inaugurujemy program skierowany do obszarów wiejskich, tych, które przez lata były zapomniane. To program, w ramach którego przeznaczamy 0,5 mld na doposażenie dzieci z rodzin popegeerowskich w laptopy i sprzęt komputerowy. Ten deficyt było widać zwłaszcza wtedy, gdy weszło nauczanie zdalne, a ten program będzie się tym deficytom przeciwstawiał" - powiedział Kowalczyk.

Przypomniał, że to nie jest jedyny program przeznaczony dla środowisk popegeerowskich. Wskazał, że gminy wiejskie i środowiska popegeerowskie mogą korzystać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, przez Program Inwestycji Strategicznych, będący częścią Polskiego Ładu.

"Szczególnie ważne podkreślenia jest, że jest dedykowany program inwestycji strategicznych dla środowisk popegeerowskich. To jest bardzo ważne, bo gminy, które mają takie środowiska i takie miejscowości, nie muszą konkurować z innymi środowiskami, tylko przeznaczyć te środki na infrastrukturę, na poprawę jakości życia na wsi" - powiedział Henryk Kowalczyk.

Stwierdził, że ma nadzieję, że program mający na celu zaopatrzenie dzieci z rodzin ze środowisk popegeerowskich w komputery jest początkiem dalszych działań, nakierowanych na tę grupę społeczną.

"Minister Cieszyński snuje dalsze plany. Mam nadzieję, że będziemy dalej współpracować, że będziemy tworzyli montaż finansowy z premierem i ministrem, aby dbać o te środowiska" - dodał Kowalczyk.

To inauguracja programu skierowanego do obszarów wiejskich, tych, które przez lata były zapomniane – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zatorach.

Jak zaznaczył z kolei pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński program wsparcia rozwoju cyfrowego dzieci z rodzin byłych pracowników PGR "to środki w 100 procentach finansowane z funduszy europejskich".

Dodał, że w ramach programu za 586 mln zł zostanie kupionych "215 tys. komputerów i laptopów, 3 tys. tabletów dla dzieci".

"Gminy we własnym zakresie kupują sprzęt. Ten sprzęt będzie przekazany na własność tym osobom, które się o niego ubiegały, nie będzie żadnych zbędnych formalności, te komputery trafią do dzieci i każde dziecko, które się ubiegało, będzie mogło z tego komputera korzystać" - zaznaczył

Zdaniem Cieszyńskiego program wpisuje się we wszystkie cele agendy 2020: w zrównoważony rozwój, wyrównywanie szans i w to, by tworzyć społeczeństwo informacyjne. Ocenił, że to jest "bardzo dobry sposób na to, żeby te środki europejskie przeznaczone na odbudowę po pandemii wykorzystać".

Cieszyński wskazał, że pieniądze trafią do ponad 1600 gmin w Polsce. "Pierwsza umowa została podpisana dziś w Zatorach" - zaznaczył.

Mówiąc o programie wsparcia mającego wyrównać szanse edukacyjnych dzieci z terenów popegeerowskich, wskazał: "Celem jest przekazać środki na to, żeby zapewnić 1966 PGR-om, zlikwidowanym na terenie Polski (...), możliwość dostępu do sprzętu".

Wyjaśnił, że oprócz samego sprzętu gminy mogły się ubiegać w ramach programu o pieniądze na zakup oprogramowania, dostępu do internetu. "Nabór wniosków został przeprowadzony w miesiąc" - powiedział.


"Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym" to projekt, z którego pomocy skorzystają mieszkańcy 1604 gmin z całej Polski, na których terenie działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Jego celem jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego i dostępu do internetu, wyeliminowanie ograniczeń związanych z nauką zdalną, a także zniwelowanie nierówności między gminami popegeerowskimi a resztą gmin.

Łączna kwota przeznaczona na ten program wynosi 586 222 805 zł. W całym kraju złożono wnioski, opiewające na 541 575 237 zł, na ponad 215 tys. komputerów i laptopów i na przeszło 3 tys. tabletów. Według wstępnych wyliczeń z programu skorzysta około 20 tys. dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.

Dofinansowanie będzie można otrzymać na sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami; ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego i na usługę zapewniającą dostęp do internetu na sprzęcie komputerowym kupionym w ramach projektu, gdy opiekun prawny w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do internetu.

Dofinansowanie w ramach grantów dla poszczególnych gmin zostanie określone jako iloczyn liczby dzieci i wnuków byłych pracowników PGR razy maksymalną stawkę za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej, tj. 2500 zł.

Projekt sfinansowano w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

TAGI
KOMENTARZE6

 • O RANY! 2022-02-24 14:05:42
  PGR-y zlikwidowano 30 lat temu!!! Dzieci pracowników są już dorosłe i same mają dzieci... Już brak słów na to wyrzucanie pieniędzy i bzdurne programy. Lepiej się martwcie, żeby te dzieci miał kto uczyć, bo jak w tym tempie będzie postępowało niszczenie oświaty, to żadne komputery nie pomogą...  rozwiń
 • Trt 2022-02-14 13:46:02
  Do jo: według Mariana wszyscy którzy biorą 500plus to patologia. Głupie opozycyjne myślenie.
 • jo 2022-02-14 12:30:29
  Do Marian: nie, to program Marnotrawstwo+. Stawiam, że w większości beneficjenci programu nie są obecnymi i nie będę przyszłymi wyborcami PIS, tak więc nawet sobie dobrze nie zrobią tym bublem. A swoją drogą nazywanie "patologią" ludzi, którym mniej się powiodło, jest feste słabe....  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!