Pół miliarda złotych na zatrudnienie dodatkowych specjalistów w szkołach

Pół miliarda złotych na zatrudnienie dodatkowych specjalistów w szkołach
Od września trafi do polskich szkół 520 mln zł na dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów (Marzena Machałek, fot. PAP/Paweł Supernak)
1 września do szkół trafiło pół miliarda złotych, które mają służyć zatrudnieniu dodatkowych specjalistów - psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów, którzy już od przedszkola będą wspierać dzieci w rozwoju - powiedziała wiceszefowa MEiN Marzena Machałek.
  • Mamy ok. 4 proc. dzieci, które doświadczają różnego typu niepełnosprawności. Te dzieci są w polskim systemie edukacji. 65 proc. tych dzieci jest w szkołach ogólnodostępnych. Na to przeznaczamy około 11 mld zł - powiedziała Marzena Machałek.
  • Od 1 września do szkół trafiło pół miliarda złotych, które mają służyć zatrudnieniu dodatkowych specjalistów, ale to i psycholodzy, i pedagog specjalny, i logopedzi, którzy już od przedszkola będą wspierać dzieci w rozwoju - zaznaczyła
  • Zależy nam, żeby jak najszybciej i najpełniej zająć się dzieckiem, jeśli ono tego potrzebuje - podkreśliła.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek była pytana m.in. o edukację włączającą w szkołach.

Psycholodzy, i pedagog specjalny, i logopedzi już od przedszkola będą wspierać dzieci w rozwoju

"Mamy ok. 4 proc. dzieci, które doświadczają różnego typu niepełnosprawności. Te dzieci są w polskim systemie edukacji. 65 proc. tych dzieci jest w szkołach ogólnodostępnych. Na to przeznaczamy około 11 mld zł - powiedziała w Machałek.

Dodała, że resort wypracowuje różnego rodzaju mechanizmy i narzędzie, aby wspierać dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Czytaj też: Psycholog w każdej szkole? Będzie problem ze skompletowaniem kadry

"Stąd od 1 września do szkół trafiło pół miliarda złotych, które mają służyć zatrudnieniu dodatkowych specjalistów, ale to i psycholodzy, i pedagog specjalny, i logopedzi, którzy już od przedszkola będą wspierać dzieci w rozwoju. Zależy nam, żeby jak najszybciej i najpełniej zająć się dzieckiem, jeśli ono tego potrzebuje" - podkreśliła wiceszefowa MEiN.

Dodatkowe kilkanaście tysięcy psychologów i specjalistów w polskich szkołach

O tym, że od września trafi do polskich szkół 520 mln zł na dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów mówił już w maju br. szef MEiN Przemysław Czarnek.

Czytaj też: Zatrudnianie psychologów w szkołach na nowych zasadach

"Po trudnym okresie covidowym nauki zdalnej, która odbiła się na kondycji uczniów i młodzieży w polskich szkołach, trzeba było sięgnąć po rozwiązania, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, rodziców i nauczycieli. Dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta i decyzji premiera Mateusza Morawieckiego tylko w tym roku przeznaczamy 520 mln zł na dodatkowe kilkanaście tysięcy psychologów i specjalistów w polskich szkołach" - powiedział wówczas minister Czarnek. Zaznaczył, że dzięki tym pieniądzom liczba specjalistów zwiększy się z 21 tys. do 38 tys.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!