Politechnika Opolska w międzynarodowym projekcie naukowym

Politechnika Opolska w międzynarodowym projekcie naukowym
(Fot. Facebook)
Politechnika Opolska została laureatem konkursu organizowanego przez europejską sieć M-ERA.NET.2, którego celem jest finansowanie ambitnych międzynarodowych projektów badawczych obejmujących prace nad nowymi technologiami.
  • Wybrano 42 projekty, które otrzymają w sumie 32,2 mln euro dofinansowania. Na liście jest pięć projektów, które będą realizowane z udziałem zespołów naukowych z Polski.
  • Na liście jest pięć projektów, które będą realizowane z udziałem zespołów naukowych z Polski.
  • W projekcie realizowanym przez naukowców z Politechniki Opolskiej uczestniczą także Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilźnie, niemiecki Instytut Fraunhofera oraz Akademia Nauk Republiki Czeskiej.

Jak informuje Narodowe Centrum Nauki, w konkursie złożono 236 wniosków badawczych. Wybrano 42 projekty, które otrzymają w sumie 32,2 mln euro dofinansowania. Na liście jest pięć projektów, które będą realizowane z udziałem zespołów naukowych z Polski. Wśród nich jest opracowanie systemów "druk 3D - natrysk termiczny" do zastosowań przy obciążeniu dynamicznym i udarowym. Kierownikiem zespołu jest prof. Adam Niesłony z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Czech i Niemiec.

- Nasz projekt dotyczy opracowania nowej technologii obróbki powierzchni elementów otrzymywanych technologią druku 3D, dającej podniesienie odporności elementów konstrukcyjnych na obciążenia zmęczeniowe. Jest oczywiste, że technologie druku 3D mają potencjał do wytwarzania lekkich i bardzo złożonych elementów. Konieczne jest jednak zapewnienie wymaganej trwałości i niezawodności przy różnych trybach obciążenia. Tu obciążenie cyklicznie zmienne i dynamiczne można uznać za krytyczne - tłumaczy prof. Niesłony.

Wyjaśnił, że głównym celem projektu jest rozwój technologii druku 3D, poszerzenie jej o system natrysku termicznego, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie warstwy odpornej na zużycie i korozję.

Czytaj też: Gminy przedstawiły pomysł na transformację w Lubelskim Zagłębiu Węglowym

- Zoptymalizowany zostanie skład powłoki i parametry procesu. Wyniki będą miały wpływ na polepszenie wytrzymałości i trwałości elementów wytwarzanych technologią addytywną i pozwolą na szerszy zakres zastosowań, między innymi w energetyce, lotnictwie, motoryzacji, inżynierii lądowej itp. - wyjaśnia profesor.

W projekcie realizowanym przez naukowców z Politechniki Opolskiej uczestniczą także Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilźnie, niemiecki Instytut Fraunhofera oraz Akademia Nauk Republiki Czeskiej. Wartość projektu to blisko milion euro.

Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej profesor Grzegorz Królczyk podkreśla możliwości, jakie dla kadry naukowej i polskiego przemysłu niesie ze sobą udział uczelni w tego typu międzynarodowych pracach badawczych.

- Cieszy mnie fakt, że nasza nauka wychodzi poza Polskę, że odważnie i co najważniejsze, skutecznie sięgamy po międzynarodowe projekty. M-ERA.NET 2 to europejska sieć organizacji finansowania publicznego wspierająca programy badawcze dotyczące nowych materiałów i technologii w celu wspierania Europejskiego Zielonego Ładu - zauważył prof. Królczyk.

Ogłoszony przez M-ERA.NET.2 konkurs obejmował obszary zajmujące się modelowaniem w materiałoznawstwie i obróbce skrawaniem; innowacyjne powierzchnie; powłoki i interfejsy; kompozyty o wysokiej wydajności; materiały funkcjonalne, nowe strategie dla zaawansowanych technologii opartych na materiałach w zastosowaniach medycznych oraz materiały do wytwarzania przyrostowego.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!