Partnerzy portalu

Polska szkoła nie wspiera transpłciowej młodzieży. Przemoc jest na porządku dziennym

 • KO
 • 27 marca 2023 - 15:00
Polska szkoła nie wspiera transpłciowej młodzieży. Przemoc jest na porządku dziennym
Fundacja Varia Posnania analizuje sytuację osób transpłciowych w szkołach (fot. Varia Posnania/FB)
Co szkoły mogą zrobić, aby wspierać osoby transpłciowe? Tworzenie neutralnych płciowo toalet i szatni, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, wspieranie wydarzeń i projektów antydyskryminacyjnych to niektóre przykłady. Powstał na ten temat poradnik.
 • Tylko 15 proc. szkół z grupy badawczej poruszało temat tożsamości płciowej, a 35 proc. temat orientacji seksualnej. W szkołach, w których poruszano te tematy, zazwyczaj wypowiadano się o nich w sposób neutralny lub negatywny.
 • Fundacja Varia Posnania wydała publikację "Sytuacja prawna osób niecispłciowych w szkołach". Osoby niecispłciowe, inaczej transpłciowe to takie, których płeć biologiczna (przypisana przy urodzeniu) i doświadczana nie są zgodne.
 • Każda osoba ma prawo żądać zwracania się do niej preferowanym imieniem i zaimkami, może także używać go podczas prac pisemnych. Szkoła nie może zakazać ubierania się w sposób tożsamy z odczuwaną płcią - czytamy w publikacji.

Osoby niecispłciowe, inaczej transpłciowe to takie, których płeć biologiczna (przypisana przy urodzeniu) i doświadczana nie są zgodne. Fundacja Varia Posnania wydała publikację "Sytuacja prawna osób niecispłciowych w szkołach". 

Zamieszczamy ją pod artykułem. 

Przemoc na porządku dziennym. Werbalna, fizyczna i seksualna 

Zdaniem autorów publikacji wiele popularnych twierdzeń dotyczących praw osób niecispłciowych w szkole to mity. Powołuje się na badania przeprowadzone przez Kampanię Przeciw Homofobii (za lata 2019- 2020), wedle których w szkołach w bardzo małym zakresie porusza się jakiekolwiek tematy związane z osobami LGBT+.

Tylko 15 proc. szkół z grupy badawczej poruszało temat tożsamości płciowej, a 35 proc. temat orientacji seksualnej. W szkołach, w których poruszano te tematy, zazwyczaj wypowiadano się o nich w sposób neutralny lub negatywny. Tylko w przypadku 30 proc. szkół w zakresie tożsamości płciowej oraz 25 proc. w zakresie orientacji seksualnej wypowiadano się w tych tematach w sposób pozytywny.

Dodatkowo tylko w 2-3.4 proc. szkół istnieje jakiekolwiek instytucjonalne wsparcie dla równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na polu tożsamości płciowej i orientacji seksualnej.

Negatywne są również doświadczenia młodzieży LGBT+. Aż 65 proc. osób uczących się doświadczyło przemocy werbalnej ze względu na swoją tożsamość płciową lub orientację seksualną, 20 proc. osób uczących się padło ofiarami przemocy fizycznej, a 26 proc. ofiarami przemocy seksualnej. 

Tymczasem, jak podkreślają autorzy opracowania, szkoła z definicji powinna być miejscem, w którym wszyscy czują się bezpiecznie, swobodnie i dobrze, nie martwią się o dyskryminację, poniżanie, przemoc fizyczną i psychiczną, a efektywnie wykorzystują możliwości edukacyjne i socjalizacyjne. 

Magda - nie Mateusz, on - nie ona. Preferowane formy także na sprawdzianach

"Każda osoba ma prawo żądać zwracania się do niej preferowanym imieniem i zaimkami, może także używać go podczas prac pisemnych. Szkoła nie może zakazać ubierania się w sposób tożsamy z odczuwaną płcią, a także celowo deadname'ingować (używać imion i form, których ktoś sobie nie życzy - dop. red.) żadnej osoby uczącej się" - czytamy w komentarzu do publikacji.

Mowa jest także o tym, co szkoły mogą zrobić, aby osoby niecispłciowe wspierać. Przykłady to tworzenie neutralnych płciowo toalet i szatni, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, wspieranie wydarzeń i projektów antydyskryminacyjnych.

Przykładem wsparcia osób transpłciowych jest tworzenie neutralnych płciowo toalet (fot. PTWP/KO)
Przykładem wsparcia osób transpłciowych jest tworzenie neutralnych płciowo toalet (fot. PTWP/KO)

Fundacja zachęca do sięgnięcia po wydawnictwo osoby uczące się, rodziców, grona pedagogiczne, dyrekcje i wszystkie osoby wspierające młodzież. 

Zapowiada też wydanie do końca roku szkolnego 2022/2023 kompleksowego opracowania przedstawiającego sytuację prawną osób LGBT+ razem z możliwymi rozwiązaniami, dobrymi praktykami, działaniami, które szkoły będą mogły wprowadzić w okresie wakacyjnym. 

DO POBRANIA
Sytuacja prawna osób niecispłciowych w szkołach
4.3 MB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE9

 • Katia 2023-03-31 15:04:02
  Do ok89: To nie jest takie proste. Wyobraź sobie jak wygląda lekcja gdy mówię: to teraz do tablicy przyjdzie everyone nr 1, a teraz poproszę everyone 2. A za chwilę przybiega mamusia: dlaczego mój syn (który jest córką) jest everyone 2 a nie 1??? to dyskryminacja, on popada w depresję i się zaraz ...rzuci na tory, czuje się gorszy, jak tak można? Coraz częściej myślę, żeby pierd.....nąć ten cyrk.  rozwiń
 • Z.Walczak 2023-03-28 14:10:52
  Lepszy ciemnogród niż jasnogród
 • 😳 2023-03-28 12:29:13
  Do ok89: nienormalne?????😳

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!