Polski Ład: nowy instrument finansowy dla rodziców, więcej żłobków i dostęp do badań prenatalnych

  • PAP
  • 15 maja 2021 - 11:40
Polski Ład: nowy instrument finansowy dla rodziców, więcej żłobków i dostęp do badań prenatalnych
Fot. shutterstock
Wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to część przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin.
  • Polski Ład przewiduje wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców. To w sumie 12 tys. zł, które rodzice będą mogli wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.
  • Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.
  • Jeśli kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona.

Rząd chce również, aby podatnicy mogli rozliczyć się razem ze współmałżonkiem już w roku zawarcia małżeństwa, a nie dopiero w roku kolejnym. Jak oszacowano, będzie się to wiązać ze zmniejszeniem dochodów dla sektora finansów publicznych o ok. 100 mln zł.

Zapewniony ma być dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży. Obecnie działający Program Badań Prenatalnych skierowany jest tylko do kobiet przynależących do grupy ryzyka.

Przewidziano również, że darmowe będą szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy. W Polsce rocznie diagnozuje się ten nowotwór u ok. 3,5 tys. kobiet, z których około połowy umiera.

Planowane jest rozszerzenie programu "Maluch plus", aby wspierać tworzenie i utrzymywanie żłobków przyzakładowych. Ma być w nim utworzona nowa, osobna ścieżka dla firm, instytucji rządowych i samorządowych, będących dużymi pracodawcami (powyżej 250 pracowników).

Ponadto każda gmina, która będzie chciała zorganizować żłobek na swoim terenie, otrzyma dotację na jego budowę. Wsparcie będzie realizowane z programu inwestycyjnego w ramach Polskiego Ładu. Dzięki temu powstać ma kilkaset nowych żłobków.

Polski Ład przewiduje także, że gdy rodzice nie będą mieli dostępu do usługi instytucji opiekuńczych, oboje uzyskają większą elastyczność w wykonywanej pracy. Pracodawca będzie zobowiązany zgodzić się na wykorzystanie przynajmniej jednego z trzech instrumentów: świadczenia pracy w formie telepracy bądź pracy zdalnej, pracy w zmniejszonym wymiarze godzin lub przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Z kolei na poziomie urzędów pracy stworzone mają być ścieżki wsparcia kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Urzędy pracy będą skoncentrowane na aktywizacji kobiet w sektorach, które pozwalają na częstszą pracę z domu i łączenie obowiązków rodzinnych z pracą (np. IT, usługi profesjonalne). W tym zakresie urzędy pracy będą organizować szkolenia połączone z opieką nad dziećmi.

Polski Ład przewiduje również utworzenie Centrum Dziecka i Rodziny (CDR), które będzie nową jednostką systemu oświaty, wspomagającą rozwój dzieci, osób uczących się i rodzin oczekujących lub wychowujących dzieci. CDR-y powstaną z przekształcenia publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Planowane jest również opracowanie nowej umowy międzynarodowej - konwencji o prawach rodziny. Autorzy Nowego Ładu zadeklarowali, że jako Zjednoczona Prawica udzielą poparcia dla wniosku prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmian w prawie oświatowym, zgodnie z którymi działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagała nie tylko zgody dyrekcji szkoły, lecz także akceptacji rodziców.

Polski Ład przewiduje również usprawnienie mediacji sądowych. Wprowadzona ma zostać instytucja sędziego koordynatora ds. mediacji w sądach rejonowych, a także wprowadzone ma być obowiązkowe spotkanie informacyjne w niektórych kategoriach spraw oraz zatwierdzanie ugód zawartych przed mediatorem przez sąd z urzędu w terminie do 30 dni.

Ponadto wprowadzone mają być kary, które będą odstraszać przed wykorzystywaniem i krzywdzeniem nieletnich, w tym kara bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności. Wprowadzone mają być także ustalone procentowo alimenty natychmiastowe.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!