Partnerzy portalu

Polskie Towarzystwo Astronomiczne ogłasza konkurs dla uczniów i szkół

  • NR
  • 29 listopada 2022 - 11:20
Polskie Towarzystwo Astronomiczne ogłasza konkurs dla uczniów i szkół
Po ponad 40 latach powstaje nowa mapa miejsc i obiektów związanych z astronomią i kosmosem w Polsce. (Fot. Pixabay)
Po ponad 40 latach powstaje nowa mapa miejsc i obiektów związanych z astronomią i kosmosem w Polsce. Najnowsza edycja Przewodnika Astronomicznego po Polsce będzie połączona z portalem internetowym, aplikacją mobilną i wydaniem książkowym, które ukaże się we wrześniu 2023 r. Każdy może dołożyć do niego swoją cegiełkę.

By zebrać informacje, zdjęcia czy filmy prezentujące różne miejsca i obiekty związane z astronomią w Polsce i kosmosem, Polskie Towarzystwo Astronomiczne zdecydowało się ogłosić konkurs. Organizatorom zależy na miejscach i obiektach, które są mniej znane. Wszystko po to by zebrane informacje zaprezentować  w „Przewodniku astronomicznym po Polsce”.

Poprzedni przewodnik wydany był 40 lat lat temu od tamtej pory wiele się zmieniło. Powstały nowe obserwatoria, teleskopy, parki ciemnego nieba i inne obiekty.

- Może w twojej okolicy znajdują się obiekty lub miejsca związane z astronomią lub badaniami kosmosu – na przykład zegar słoneczny, ulica imienia astronoma, teleskop, obserwatorium, pomnik, tablica pamiątkowa, inny rodzaj obiektu? A może twoja szkoła ma za patrona Mikołaja Kopernika lub innej osoby związanej z badaniami kosmosu? Opisz ten obiekt lub miejsce, sfotografuj go, możesz też nagrać wideo smartfonem – zachęca dr Krzysztof Czart, wiceprezes PTA, koordynujący powstawanie przewodnika.

Czytaj też: Nie będzie 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli w 2023 roku

Zasady konkursu

W ramach konkursu należy znaleźć obiekt lub miejsce związane z astronomią lub badaniami kosmosu, zrobić zdjęcie lub film i przygotować opis. Następnie zgłosić swój udział przez formularz konkursowy. Konkurs został podzielony na dwie kategorie. W pierwszej – otwartej – udział może wziąć każdy zainteresowany. Druga kategoria jest skierowana do szkół – swój udział mogą zgłosić uczniowie oraz nauczyciel lub nauczyciele opiekujący się uczniami.

Czasu pozostało niewiele bo Polskie Towarzystwo Astronomiczne na materiały konkursowe czeka już tylko do 10 grudnia 2022 roku.

Organizatorom zależy na miejscach i obiektach, które uzupełnią wiedzę z poprzednich edycji przewodnika. Jego pierwsze wydanie ukazało się ok. 40 lat temu. Najnowsza edycja będzie połączona z portalem internetowym, aplikacją mobilną i wydaniem książkowym, które ukaże się we wrześniu 2023 r

Czytaj też: Trwa matura próbna 2023. Sprawdzanie odpowiedzi nie takie proste

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!