Pomorskie: Ponad 130 tys zł na stypendia i dodatkowe punkty za wybór lokalnych uczelni

  • aw
  • 8 sierpnia 2017 - 14:00
– Chcemy w szczególny sposób promować ideę studiowania i pracy na Pomorzu – mówi Adam Mikołajczyk, dyrektor departamentu rozwoju gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Woj. pomorskiego. By zachęcić młodych do studiowania w tym województwie, radni sejmiku jednogłośnie przyjęli zmiany w regulaminie przyznawania stypendiów.

Stypendia w woj. pomorskim przyznawane są na podstawie punktacji, w której liczy się m.in.: średnia ocen, publikacje naukowe, udział w projektach badawczych, autorstwo lub współautorstwo patentu, wystąpienia na konferencjach naukowych, nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu krajowym. Nowością jest dodatkowa punktacja za wybór uczelni pomorskiej.

Maksymalna kwota stypendium to 380 zł. Przyznawane jest na 9 miesięcy za osiągnięcia naukowe studentowi, który posiada średnią ocen nie mniejszą niż 90 proc. średniej możliwej do uzyskania na danym kierunku. Otrzyma ją też słuchacz kontynuujący studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia jednolite magisterskie, zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych.

Warunkiem działającym na korzyść jest zamieszkiwanie na terenie województwa pomorskiego (wystarczy oświadczenie) i studiowanie na jednej z pomorskich uczelni.

To jak podkreśla urząd marszałkowski, nie wyklucza osób, które mają ciekawe osiągnięcia, pochodzą z Pomorza, a studiują w kraju lub za granicą.

– Osoby, które otrzymują stypendia muszą wykazać się osiągnięciami zrealizowanymi w poprzednim roku akademickim, ale też aktywnością społeczną – mówi Mikołajczyk. – Przede wszystkim oceniamy profil naukowy, zrealizowane projekty, napisane prace, referaty, przedstawione na konferencjach i dzieła sztuki, bo również studenci uczelni artystycznych mogą zabiegać o to dofinansowanie – dodaje. W system oceny osiągnięć zaangażowani są zarówno przedstawiciele uczelni, sejmików województwa oraz przedsiębiorcy.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!