Partnerzy portalu

Ponad 40 mln zł trafi dla Małopolski z programu "Maluch plus"

Ponad 40 mln zł trafi dla Małopolski z programu "Maluch plus"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Ponad 40 mln zł otrzyma w 2018 r. Małopolska z programu "Maluch plus". Rodzina jest w centrum polityki rządu PiS - podkreślał wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz, wręczając w piątek w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim promesy przedstawicielom 14 małopolskich gmin.

"Maluch plus" to rządowy program wspierający rozwój żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów dla dzieci do lat trzech.

Promesy na utworzenie nowych miejsc opieki w ramach programu "Maluch plus", wręczono przedstawicielom 14 gmin: Nowy Wiśnicz, Czchów, Trzyciąż, Zakliczyn, Szczucin, Wojnicz, Niepołomice, Gmina Miejska Kraków, Gorlice, Liszki, Szerzyny, Tomice, Chełmek oraz Wolbrom.

"Dzisiejsze spotkanie ma wymiar praktyczny - w kolejnych miejscowościach powstaną nowe miejsca dla maluchów. To inwestycja w przyszłość, w rodzinę i w Polskę" - powiedział Wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik.

"W polityce rządu rodzina stała się nie tylko hasłem, ale konkretem. Już trzykrotnie zwiększyliśmy nakłady na politykę prorodzinną" - podkreślił wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Michałkiewicz.

Czytaj też: Rekrutacja do przedszkoli 2018. Samorządy zapowiadają rekordową liczbę miejsc

W 2017 roku dotacja dla Małopolski na utworzenie nowych bądź funkcjonowanie obecnych miejsc opieki nad dziećmi, przez podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, wyniosła ponad 14 mln zł, natomiast w roku 2018 na realizację tych zadań Ministerstwo Rodziny przyznało podmiotom z regionu ponad 40 mln zł.

W ubiegłym roku małopolskie gminy utworzyły 12 gminnych instytucji opieki, natomiast w roku 2018 zawnioskowały o środki na uruchomienie 14 kolejnych. Prywatni przedsiębiorcy z Małopolski w roku ubiegłym utworzyli 51 takich miejsc (w tym 2 we współpracy z uczelniami), a w 2018 roku złożono oferty, by otworzyć 81 nowych instytucji. W bieżącym w roku przyznano Małopolsce środki na utworzenie około trzykrotnie większej liczby miejsc (2 139) niż w roku 2017 (752).

W 2017 roku dofinansowano funkcjonowanie miejsc opieki w 39 gminnych instytucjach opieki, natomiast w 2018 roku zawnioskowano o środki dla 45 tego rodzaju podmiotów. Małopolscy prywatni przedsiębiorcy otrzymali w ubiegłym roku dofinansowanie na 195 instytucji opieki nad dzieckiem, a w 2018 roku zawnioskowali o środki na dofinansowanie dla 268 instytucji. Dodatkowo, od 2018 roku przeznaczono zwiększone środki na dofinansowanie w 24 instytucjach miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością.

"Chcemy uczynić Polskę krajem przyjaznym dla wszystkich Polaków, dlatego pomagamy nie tylko rodzinom, ale osobom starszym i osobom niepełnosprawnym - chcemy żeby zniknęły wszelkie bariery, by każdy mógł się cieszyć pełnym uczestnictwem w życiu społecznym. Tę politykę realizujemy we współpracy z samorządami" - mówił podczas uroczystości Michałkiewicz.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!