Posłowie KO wszczęli kontrolę w małopolskim kuratorium oświaty

Posłowie KO wszczęli kontrolę w małopolskim kuratorium oświaty
o małopolskie kuratorium było inspiracją do kontroli - powiedziała posłanka Szumilas (fot. TT/K. Szumilas)
Kontrolę poselską w małopolskim kuratorium oświaty w Krakowie dotyczącą reformy Prawa oświatowego i skarg rodziców na zajęcia pozaprogamowe w szkołach rozpoczęli w piątek parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. Liczą na zawetowanie noweli Prawa oświatowego przez prezydenta.
 • KO nie zgadza się, by to kurator, a nie rodzice i nauczyciele decydował o tym, jakie organizacje mogą prowadzić w szkole zajęcia pozaprogramowe. Nowelizacja Prawa oświatowego, którą w piątek zajął się Senat, daje kuratorom takie prawo.
 • Wcześniej posłowie KO przeprowadzili podobne kontrole w kilku innych miastach.
 • Kontrole te - jak poinformowali - pokazały, że były pojedyncze skargi rodziców na bezprawne działania organizacji pozarządowych w szkołach.

Kontrolę w Krakowie rozpoczęli: Krystyna Szumilas, Katarzyna Lubnauer, Marek Sowa i Aleksander Miszalski. Krystyna Szumilas przekazała, że to druga taka kontrola posłów w tym urzędzie, ponieważ podczas poprzedniej nie udało się uzyskać potrzebnych informacji.

"To małopolskie kuratorium było inspiracją do kontroli. Kurator Barbara Nowak w jednym z wywiadów powiedziała, że ok. 400 skarg zostało przesłanych od rodziców na działanie bezprawne organizacji pozarządowych w szkołach. Jak się okazało, wyczytała to w raporcie Ordo Iuris i fundacji Rodzice chronią dzieci. Nie przeprowadziła kontroli, nie sprawdziła czy te dane są prawdziwe (…). Powiedziała, że wierzy Ordo Iuris" - mówiła Szumilas podczas piątkowej konferencji prasowej przed siedzibą kuratorium oświaty w Krakowie.

Jak oceniła, "lex Czarnek jest ustawą ideologiczną, która ma wziąć kuratorium pod but". "To ustawa, która krępuje szkołę, zamyka przed światem - po to żeby nie pozwolić dzieciom zobaczyć jaki świat jest naprawdę". Nowelizacja Prawa oświatowego ma też - jak mówiła - "zabrać kompetencje rodzicom, nauczycielom, bo może w szkole będą chcieli zorganizować sztab WOŚP".

Czytaj też: Kontrola poselska KO w kuratorium w związku z lex Czarnek

Katarzyna Lubnauer poinformowała, że dotychczasowe kontrole wykazały, że w ostatnich pięciu latach w kuratorium łódzkim nie było żadnej skargi, w mazowieckim - były cztery skargi, w kieleckim - zero, w lubelskim - jedna.

Lubnauer podkreśliła, że KO liczy na zawetowanie nowelizacji Prawa oświatowego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Parlamentarzyści mają nadzieję, że wyniki kontroli w kuratoriach pomogą w podjęciu decyzji o wecie. "Chcemy pokazać, że jeśli rodzic na poziomie szkoły może decydować, to nie ma zagrożeń" - podkreśliła.

W odpowiedzi na przywołane przez dziennikarzy statystyki, że w ostatnich pięciu latach było 27 skarg rodziców, oceniła: "To oznacza, że problem nie istnieje".

Posłowie KO poinformowali, że nie zastali w piątek małopolskiej kurator oświaty, która, jak przekazali - nie mogła dziś przyjechać do urzędu, ponieważ podejrzewa, że mogła zachowrować na Covid-19. Stwierdzili też jednak, że drzwi dyrektorów w kuratorium "były zamknięte". Poseł Marek Sowa podkreślił zarazem, że urząd ma być dla obywateli.

Z kolei Aleksander Miszalski ocenił, że małopolskie kuratorium jest "wyjątkowo sprawne" na polu dyscyplinowania nauczycieli. Według informacji posła, w poprzednim roku kontrola wykazała, że 50 proc. postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli w Polsce odbywa się właśnie w Małopolsce. "Większość z nich nawet Ministerstwo Edukacji zwraca jako bezzasadne" - powiedział Miszalski.

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, która zwiększa rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

Czytaj też: Senat zajmie się nowelą Prawa oświatowego

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Następnie kurator ma 30 dni na wydanie opinii.

Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury wyłączono organizacje harcerskie. W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił.

Jeśli dyrektor w dalszym ciągu nie będzie stosował się do zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie, bez wypowiedzenia, dyrektora w czasie roku szkolnego. Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi, to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. Nowelizacja nie przewiduje drogi odwołania się.

TAGI
KOMENTARZE6

 • Muzyk po AM 2022-02-07 14:24:27
  Skontroluje też politykę zatrudniania emerytów w szkołach muzycznych i braku godzin do etatów dla młodych muzyków. To się powinno zmienić. I nie pisać, że młodzi nie chcą pracować na etatach w szkołach muzycznych.
 • Pepik 2022-02-06 10:51:51
  Był też taki minister,który powiedział:"Pieniędzy nie ma i nie będzie".Pamiętamy?Pamiętamy!
 • szczery 2022-02-04 16:30:53
  Do wdzivny: to w takim razie sami powinni zrezygnować. Szumilas by się wstydziła.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!