Partnerzy portalu

Powiaty: mamy prawo decydować o subwencji oświatowej

  • bad
  • 3 września 2015 - 19:37 | Aktualizacja: 3 września 2015 - 19:41
Powiaty: mamy prawo decydować o subwencji oświatowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Związek Powiatów Polskich chce zaskarżyć w Trybunale Konstytucyjnym art. 32 Ustawy okołobudżetowej. To przepisy określające zasady dysponowania subwencją oświatową na niepełnosprawne dzieci.

Art. 32 Ustawy okołobudżetowej na rok 2015 zobowiązuje jednostki samorządu terytorialnego do wydawania środków z części oświatowej subwencji ogólnej w danym roku w takiej wysokości na uczniów niepełnosprawnych, w jakiej zostały naliczone.

Przez art. 32 samorządy tracą samodzielność

W opinii Roberta Godka, starosty strzyżowskiego i wiceprzewodniczącego Związku Powiatów Polskich art. 32 narusza samodzielność samorządów w dysponowaniu przyznanymi środkami oraz godzi w istotę dochodu samorządowego, jakim jest subwencja, ponieważ zabiera organowi stanowiącemu samorządu prawo dysponowania tymi środkami.

Powiat strzyżowski (woj. podkarpackie) będzie na prośbę Związku Powiatów Polskich stroną, która skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności art. 32 z Konstytucją RP.

Robert Godek dodaje, że zapisy art. 32 w sposób bezprawny zrobiły z subwencji dotację, a tym samym jest zamachem na samodzielność samorządów, stąd wniosek do Trybunału.

Starosta strzyżowski wskazuje, że jego powiat zainwestował prawie 7,5 mln zł (w tym 3,5 mln ze środków własnych) w bazę, pomoce dydaktyczne, specjalistyczne pracownie i sprzęt. Wszystko po to, by kształcenie niepełnosprawnych. Jego zdaniem wprowadzone nagle zapisy każe realizować niepotrzebne i nieuzasadnione wydatki, co powoduje brak środków na inne potrzeby oświatowe.

TAGI
KOMENTARZE2

  • jan 2015-09-09 09:32:09
    starostowie i burmistrzowie pieniedzmi z subwencji oswiatowej chca latac swoja dziure w budzecie maja gdzies wszystkich niepelnosprawnych wyslali by ich na ksiezyc najchetniej nikt nie lubi gdy patrzy sie na rece ale jesli te pieniadze nie trafily tam gdzie trzeba to nalezy taki przeplyw gotowki pi...lnowac u nas nie ma samozadowcow tylko kombinatorzy inaczej zlodzieje bo jesli pieniadze sa przeznaczone dla niepelnosprawnych a ida na inne cele inaczej tego nazwac nie mozna.NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ PRAWO I GO PRZESTRZEGAĆ A WASZE SUMIENIA BĘDĄ CZYSTE I SPOKOJNE.  rozwiń
  • A. Koza 2015-09-04 12:39:28
    Pieniądze powinny służyć bezpośrednio uczniom niepełnosprawnym nie tyle poprzez inwestowanie w sprzęt, co przede wszystkim w ich bezpośrednią edukację - specjalistyczne wsparcie, indywidualną pracę z uczniem, pracę z rodzicami, itd.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!