Partnerzy portalu

Powiększają szkołę w podlubelskich Prawiednikach

  • BOB
  • 21 marca 2023 - 13:30
Powiększają szkołę w podlubelskich Prawiednikach
Minister Przemysław Czarnek zainaugurował rozbudowę szkoły w Prawiednikach (fot. MEiN)
Ponad 18 mln zł będzie kosztowała rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Prawiednikach k. Lublina, którą zainaugurował minister Przemysław Czarnek. Blisko 13 mln zł to środki z RPIS Polski Ład, a ponad 5 mln zł środki gminy Głusk.

Obecnie w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach uczy się 139 uczniów, skupionych w 9 oddziałach klasowych, oraz 63 dzieci w trzech 3 oddziałach przedszkolnych. W skład kompleksu szkolnego wchodzą zaś: budynek szkoły, sala gimnastyczna, plac zabaw. Ze względu na brak miejsca nauka odbywa się w systemie dwuzmianowym i trwa do godziny 17.00.

W maju 2024 r. w szkole będzie miejsce dla wszystkich uczniów

Po zrealizowaniu inwestycji powstaną trzy kondygnacje o całkowitej powierzchni 2431,85 mkw. Budynek będzie podzielony na trzy strefy nauczania. W istniejącej części pozostaną dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy 1-3), w części nowo realizowanej przebywać będą dzieci w wieku przedszkolnym, a na piętrze kształcić się będą uczniowie klas 4-8.

Dla szkoły wizyta ministra edukacji i nauki oraz władz  samorządowych była prawdziwym świętem (fot. MEiN).
Dla szkoły wizyta ministra edukacji i nauki oraz władz samorządowych była prawdziwym świętem (fot. MEiN).

Powstanie również boisko szkolne do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej. Zakończenie prac jest planowane na połowę maja 2024 r. Rozbudowa szkoły podstawowej w Prawiednikach ma kosztować 18 mln 156 tys. zł, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to 12 mln 855 tys. zł, a środki własne gminy Głusk, przez którą szkoła jest prowadzona, to ponad 5,3 mln zł.

- Dzięki środkom z Polskiego Ładu już w przyszłym roku, w maju, będziemy mieli system jednozmianowy. Będą znakomite warunki i będzie boisko. Tego gratuluję, bo to jest niezwykle ważne. Będzie, gdzie grać i biegać, rozwijać swoją kondycję fizyczną - mówił Przemysław Czarnek podczas wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Rząd przeznacza rekordowe środki na infrastrukturę szkolną

Szef MEiN mówił o środkach, jakie na rozwój infrastruktury edukacyjnej otrzymały samorządy w całej Polsce. 

- Tylko w ciągu ostatnich 14 miesięcy samorządowcy z całej Polski pozyskali 5 mld 200 mln zł na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej. Gmina Głusk, Prawiedniki, to część tych środków. Prawie 13 mln zł - stwierdził.

Poinformował przy tym, że rząd przeznaczy na budowę nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie 64 mln zł i będzie to największa inwestycja edukacyjna w ostatnich latach z pieniędzy rządowych w mieście Lublinie.

- Dla ministra edukacji i nauki pracować w rządzie, który wykłada tylko w ciągu kilkunastu miesięcy 5,2 mld zł to jest wielka radość i szczęście, bo my tej poprawy infrastruktury edukacyjnej potrzebowaliśmy jak powietrza, potrzebujemy i potrzebować będziemy. To nie są nasze ostatnie słowa - zapowiedział minister.

TAGI
KOMENTARZE1

  • olo 2023-03-21 21:19:27
    a co na to mórarz ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!