Powstaje mapa szkół przyjaznych LGBT

  • KO
  • 29 kwietnia 2021 - 12:37
Powstaje mapa szkół przyjaznych LGBT
Na czele warszawskiego rankingu jest XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (fot. shutterstock)
Do tej pory ranking szkół przyjaznych osobom z grupy LGBT istniał tylko w Warszawie. Teraz ma objąć szkoły w całej Polsce.

Według danych zebranych przez Kampanię Przeciw Homofobii 70 proc. młodzieży LGBTQ przynajmniej raz miało myśli samobójcze. - Jest to przerażająca statystyka, mówią organizatorzy rankingu i dodają, że stworzenie mapy miejsc przyjaznych może poprawić sytuację. 

Na początku maja 2018 roku po raz pierwszy opublikowane zostają wyniki rankingu. W badaniu prowadzonym od marca wzięło udział ponad 4 tysiące młodych osób z Warszawy. Głównym celem badania było umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wybór szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej, a także wywołanie punktowej zmiany w konkretnych szkołach. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu poszczególnych osób z poszczególnych szkół. Obecnie na czele rankingu jest XXVII LO im. Tadeusza Czackiego. 

Tegoroczna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT obejmie wszystkie szkoły ponadpodstawowe w całej Polsce. Na stronie maparownosci.pl  każdy uczeń i każda uczennica szkoły ponadpodstawowej może do 23 maja 2021 roku ocenić swoją szkołę ze względu na otwartość, bezpieczeństwo i akceptację. Pytania dotyczą m.in. świadomości obecności uczniów nieheteroseksualnych w szkole, albo tego, czy nauczyciele zwracają się do osób transpłciowych preferowanym imieniem lub też jak często widać w szkole przejawy braku tolerancji wobec osób LGBT.

Wyniki rankingu zostaną przedstawione w czerwcu w formie Mapy Równości, a 10 najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.

- Dzięki Waszym odpowiedziom młodsi kandydaci i kandydatki do szkół średnich będą mogli wybrać bezpieczną szkołę dla siebie - zachęcają organizatorzy akcji z fundacji GrowSpace. 

Czytaj też: Organizacje LGBT chcą zmian w formularzu spisu powszechnego

Przedstawiciele fundacji odwiedzają teraz kolejne miasta w Polsce. Byli już m.in. w Zielonej Górze i i Poznaniu. Chcą zachęcić do współpracy młodzieżowe rady miast i samorządy uczniowskie. 

 

TAGI
KOMENTARZE1

  • Emeryt 2021-04-29 15:19:22
    Wszystkie szkoły kościelne seminaria zakonne kule wule są przyjazne LGBT. Tam wszyscy ze wszystkimi się kochają z ogromną tolerancją.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!