Według danych zebranych przez Kampanię Przeciw Homofobii 70 proc. młodzieży LGBTQ przynajmniej raz miało myśli samobójcze. - Jest to przerażająca statystyka, mówią organizatorzy rankingu i dodają, że stworzenie mapy miejsc przyjaznych może poprawić sytuację.
Na początku maja 2018 roku po raz pierwszy opublikowane zostają wyniki rankingu. W badaniu prowadzonym od marca wzięło udział ponad 4 tysiące młodych osób z Warszawy. Głównym celem badania było umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wybór szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej, a także wywołanie punktowej zmiany w konkretnych szkołach. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu poszczególnych osób z poszczególnych szkół. Obecnie na czele rankingu jest XXVII LO im. Tadeusza Czackiego.
Tegoroczna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT obejmie wszystkie szkoły ponadpodstawowe w całej Polsce. Na stronie maparownosci.pl każdy uczeń i każda uczennica szkoły ponadpodstawowej może do 23 maja 2021 roku ocenić swoją szkołę ze względu na otwartość, bezpieczeństwo i akceptację. Pytania dotyczą m.in. świadomości obecności uczniów nieheteroseksualnych w szkole, albo tego, czy nauczyciele zwracają się do osób transpłciowych preferowanym imieniem lub też jak często widać w szkole przejawy braku tolerancji wobec osób LGBT.
Wyniki rankingu zostaną przedstawione w czerwcu w formie Mapy Równości, a 10 najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.
- Dzięki Waszym odpowiedziom młodsi kandydaci i kandydatki do szkół średnich będą mogli wybrać bezpieczną szkołę dla siebie - zachęcają organizatorzy akcji z fundacji GrowSpace.
Czytaj też: Organizacje LGBT chcą zmian w formularzu spisu powszechnego
Przedstawiciele fundacji odwiedzają teraz kolejne miasta w Polsce. Byli już m.in. w Zielonej Górze i i Poznaniu. Chcą zachęcić do współpracy młodzieżowe rady miast i samorządy uczniowskie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.