Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności

Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności
Marzena Machałek (fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL)
Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności – zapowiedziała w Kamiennej Górze (Dolnośląskie) wiceminister edukacji Marzena Machałek. Centra mają skupiać współpracę szkół, uczelni i branż.
  • Dziś 55,5 proc. uczniów po szkołach podstawowych uczy się w szkołach branżowych i technicznych. Aby podnieść efektywność kształcenia branżowego i technicznego, wdrożono szereg rozwiązań - zaznaczyła Marzena Machałek.
  • W tym jest prognoza zapotrzebowania na zawody. Ta prognoza jest cały czas rozszerzana o nowe zawody, to m.in. zawody budowlane, związane z komunikacją czy branżą IT - wymieniła.
  • Przed resortem stoi teraz duże wyzwanie w postaci budowy branżowych centrów umiejętności. To będą centra współpracy, które będą w sobie ogniskować szkoły, uczelnie i branże. Powstanie 120 takich centrów - dodała.
  • Jesteś nauczycielem lub udzielasz korepetycji? Zarejestruj się na nauczeni.pl i zarabiaj!

W poniedziałek (23 maja) w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, w ramach Europejskiego Tygodnia Pracy, odbywają się Powiatowe Targi Pracy. Z ofertą zatrudnienia można zapoznać się na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez pracodawców z regionu, służby mundurowe i urzędy.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podczas konferencji prasowej podkreśliła, że kamiennogórskie targi pracy wpisują się w realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki reformę kształcenia branżowego i technicznego. "Wymiana informacji pomiędzy pracodawcami, szkołami i uczniami pozwala na efektywne budowanie kształcenia branżowego i technicznego" - wskazała.

Zdaniem wiceminister, wdrożenie reformy przynosi już wymierne efekty. "Dziś 55,5 proc. uczniów po szkołach podstawowych uczy się w szkołach branżowych i technicznych" - zaznaczyła Machałek.

Wiceszefowa resortu edukacji wskazała, że aby podnieść efektywność kształcenia branżowego i technicznego, wdrożono szereg rozwiązań. "W tym jest prognoza zapotrzebowania na zawody. Ta prognoza jest cały czas rozszerzana o nowe zawody, to m.in. zawody budowlane, związane z komunikacją czy branżą IT" - wymieniła.

Dodała, że w ostatnim czasie został opublikowany raport o losach absolwentów szkół ponadpodstawowych. "To jest kolejne narzędzie, które pozwoli pracodawcom i szkołom dowiedzieć się, na jakie zawody jest zapotrzebowanie i które szkoły skutecznie uczą. Raport daje wiedzę pracodawcom, uczniom i szkołom" - powiedziała Machałek. Poinformowała, że do końca czerwca szczegółowe podsumowanie tego raportu trafi do szkół.

Machałek podkreśliła, że resort edukacji przywiązuje dużą wagę do kształcenie branżowego i technicznego. "Na bieżąco reagujemy na potrzeby pracodawców i szkół" - zaznaczyła.

Jak poinformowała, przed resortem stoi teraz duże wyzwanie w postaci budowy branżowych centrów umiejętności. "To będą centra współpracy, które będą w sobie ogniskować szkoły, uczelnie i branże. Powstanie 120 takich centrów" - powiedziała.

TAGI
KOMENTARZE1

  • czechu 2022-05-30 10:20:29
    Przypominam o terminie rzucenia papierami na stół dyrektora(jeszcze tylko dwa dni!) - za te pieniądze niech sami sobie uczą Brajanków i Dżesiki, poza szkołą też istnieje życie i to znacznie ciekawsze - szkoda życia na misję, pasję itp. pierdy .....,,,

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!