Partnerzy portalu

Powstanie przewodnik dla obcokrajowców. To cel konkursu organizowanego we wrocławskich szkołach

Powstanie przewodnik dla obcokrajowców. To cel konkursu organizowanego we wrocławskich szkołach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Promowanie otwartości na różnorodność kulturową wśród dzieci uczęszczających do wrocławskich szkół to cel konkursu organizowanego przez fundację WrOpenUp, urząd miasta oraz międzynarodowe firmy działające we Wrocławiu. W tym roku konkurs polega na opracowaniu przewodnika dla obcokrajowców.
  • Konkursy i warsztaty z fundacji WrOpenUp są przeznaczone dla uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tegoroczna edycja poleg na opracowaniu przewodnika dla obcokrajowców.
  • "Do udziału w konkursie z każdej szkoły zapisują się pięcioosobowe drużyny, które następnie biorą udział w warsztatach. Konkurs polega na tym, żeby ułatwić uczniom z różnych krajów poruszanie się po wrocławskich szkołach. Tłumaczyła Oliwia Tarasewicz-Gryt z fundacji WrOpenUp.
  • "We Wrocławiu strategia myślenia o mieście oparta jest przede wszystkim na otwartości, tolerancji i braku zgody na myślenie o tym, że inne jest gorsze.." - mówiła wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. 

Konkurs i warsztaty WrOpenUp przeznaczone są dla uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zapisy do czwartej edycji konkursu trwają do 1 marca. W tym roku polega on na opracowaniu przewodnika dla obcokrajowców - nowych uczniów wrocławskich szkół, a hasło edycji to "Poznajmy się: nasze miasto, nasza szkoła, nasza kultura".

"Do udziału w konkursie z każdej szkoły zapisują się pięcioosobowe drużyny, które następnie biorą udział w warsztatach. Konkurs polega na tym, żeby ułatwić uczniom z różnych krajów poruszanie się po wrocławskich szkołach. Najważniejsza jest tu empatia, umiejętność zidentyfikowania potrzeb tych uczniów, dla których przygotowujemy przewodnik" - tłumaczyła Oliwia Tarasewicz-Gryt z fundacji WrOpenUp.

Przewodnik można opracować w formie papierowej lub multimedialnej. Najlepsze zespoły zaprezentują efekty swojej pracy podczas Gali Finałowej w czerwcu. Główną nagrodą w konkursie jest kilkudniowy wyjazd edukacyjny.

Jak podkreśliła Tarasewicz-Gryt ważnym elementem projektu są warsztaty, prowadzone przez wolontariuszy - pracowników międzynarodowych firm mających siedzibę we Wrocławiu. "Składają się na nie warsztaty kompetencji międzykulturowych, zarządzania projektem i warsztaty ze sztuki prezentacji. Tworzą je tandemy złożone m.in. z obcokrajowców. Warsztaty uwrażliwiają i dają prawdziwy kontakt z różnorodnością" - tłumaczyła.

Aneta Długopolska-Mikonowicz z fundacji WrOpenUp zwróciła uwagę, że każda edycja konkursu, który realizowany jest co dwa lata od 2012 r., jest całkowicie inna. "Marnotrawstwem byłoby niewykorzystanie tego potencjału, który tkwi we wszystkich tak bardzo różnorodnych osobach z przeróżnymi doświadczeniami i kompetencjami. Od początku towarzyszyła nam koncepcja stworzenia przestrzeni, która stwarza możliwość kontaktu z osobami pochodzącymi z różnych kultur" - mówiła.

"We Wrocławiu strategia myślenia o mieście oparta jest przede wszystkim na otwartości, tolerancji i braku zgody na myślenie o tym, że inne jest gorsze. Z programem wchodzimy do szkół, bo chcemy systemowo podejść do edukacji naszych dzieci" - mówiła wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. Dodała, że obecnie we wrocławskich szkołach uczy się młodzież z ponad 40 krajów. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!