Powtórki oświatowego okrągłego stołu nie będzie. "To już przećwiczyliśmy"

Powtórki oświatowego okrągłego stołu nie będzie. "To już przećwiczyliśmy"
Związkowcy nie chcą poszerzenia składu zespołu trójstronnego. Na zdjęciu: Mazowiecki Okrągły Stół (obrady 5.09.2019 r.). (fot. BB).
Grupa robocza zespołu trójstronnego ds. statusu zawodowego pracowników oświaty nie podjęła dzisiaj (18 czerwca) żadnych ustaleń w kwestii oceny pracy nauczycieli oraz odbiurokratyzowania placówek oświatowych. Można powiedzieć: z dwóch powodów – po pierwsze, ministerstwo Edukacji i Nauki nie przygotowało żadnych materiałów do dyskusji; po drugie, w rozmowach nie uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, a więc trzecia strona zespołu trójstronnego nie była reprezentowana.
 • Rozmowy o sposobie oceny pracy nauczycieli oraz odbiurokratyzowaniu oświaty nie przyniosły żadnego rezultatu – ustalono jedynie, że będą kontynuowane.
 • A nastąpi to po przedstawieniu przez resort edukacji propozycji rozwiązań we wspomnianym zakresie. Terminu jednak nie ustalono.
 • Samorządowcy zastanawiają się nad sposobem rozszerzenia składu trójstronnego zespołu. Tyle że związkowcy już mówią nie.   

Zgodnie zapowiedziami przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych o nieuczestniczeniu w zaplanowanych na dzisiaj pracach grupy roboczej zespołu trójstronnego ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, dyskusja w jej ramach na temat oceny pracy nauczycieli i odbiurokratyzowania szkół odbyła się w wąskim gronie przedstawicieli rządu i korporacji samorządowych.

Jedynie przez kilka pierwszych minut rozmów uczestniczyli w nich przedstawiciele ZNP, którzy przyszli tylko po to, żeby w sposób oficjalny przekazać ministrowi informację, że w posiedzeniu tej grupy nie będą uczestniczyć. Niestety, również i dzisiaj grupie roboczej nie udało się niczego konkretnego wypracować.

Rozmowy wyłącznie sondażowe

- Posiedzenie trwało krótko, ponieważ nie otrzymaliśmy z ministerstwa żadnych materiałów i nie mieliśmy się do czego odnieść... Generalnie rozeszliśmy się w ten sposób, że ministerstwo prześlę nam materiał do pracy i będziemy go omawiali przy następnym spotkaniu – mówi Marzena Migas, dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Proszowicach, przedstawicielka Unii Miasteczek Polskich.

Spotkanie miało zatem charakter sondażowy i nie skończyło się konkluzjami. Praca merytoryczna nad zasadami oceny nauczycieli i odbiurokratyzowaniem szkół i oświaty rozpocznie się na następnym spotkaniu.

Jego daty jednak nie ustalono. Być może dlatego, że – jak wskazują przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, kluczowym dla dalszych dyskusji pozostaje zyskanie konsensusu w sprawach wynagrodzeń nauczycieli(a w szczególności powiązania wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego ze średnią krajową).

Właśnie ta kwestia, która była przedmiotem obrad grupy roboczej 16 czerwca, stała się kością niezgody w negocjacjach rządu ze związkami zawodowymi i bezpośrednią przyczyną wycofania przez organizacje zawodowe swoich przedstawicieli z dzisiejszych negocjacji.

- Nasz postulat finansowy nie został załatwiony, więc nie mamy o czym rozmawiać... Policzyliśmy, jakie korzyści przyniesie nauczycielowi propozycja uregulowania wynagrodzeń przedłożona przez rząd - i okazało się, że rząd na tych zmianach jeszcze zaoszczędzi. Nie dołoży nauczycielom ani jednej złotówki. A zatem to nie jest podwyżka i nie będziemy w takim duchu rozmawiać, bo szkoda na to czasu - mówi zdecydowanie Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.  

I dodaje, że to właśnie z tego powodu Rada KSOiW w komunikacie z 17.06 zadała ministrowi Przemysławowi Czarnkowi pytanie, ile nauczyciel po podniesieniu płacy minimalnej do 3 tys. zł brutto ma zarabiać, bo się okazuje, że pracownik administracji w szkole dostanie o 100 zł więcej niż nauczyciel po studiach...

- To pokazuje, jak ministerstwo chce poprawić status i prestiż nauczyciela – podkreśla z sarkazmem Ryszard Proksa.

"Nie" dla poszerzenia gremium

W czasie dzisiejszego posiedzenia grupy roboczej MEiN w żaden sposób nie odniósł się do faktu wycofania się przedstawicieli związków zawodowych z rozmów ani do ich postulatu.

- Kwestia wynagradzania pracowników nie była w ogóle poruszana. Skupialiśmy się wyłącznie na sprawach oceny i odbiurokratyzowania szkół i całej oświaty. Podczas dyskusji padła natomiast propozycja, by do grup roboczych dokooptować dyrektorów szkół i przedstawicieli kuratorium. Mamy się zastanowić, według jakiego klucza będą wybierani dyrektorzy – mówi Marzena Migas.

Warto przypomnieć, że w pracach grup roboczych już uczestniczą dodatkowe osoby, czyli parlamentarzyści, wybrani spośród członków Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży (po jednym w każdej z grup).

Według Ryszarda Proksy rozszerzenie gremium dyskusyjnego niczego nie zmieni.   

- Dla nas nie ma to żadnego znaczenia, bo i tak nie będziemy brali udziału w pracy zespołu – mówi.  

Podobne, chociaż nieco odmienne stanowisko w tej kwestii zajmuje Sławomir Wittkowicz, przedstawiciel Forum Związków Zawodowych.

- Z pewnością nie weźmiemy udziału w odtworzonym okrągłym stole edukacyjnym premiera Morawieckiego z 2019 r., bo to już przećwiczyliśmy... W takiej sytuacji przejdziemy na żądanie rozmów związki zawodowe - przedstawiciele rządu. Być może wykorzystamy do tego Radę Dialogu Społecznego lub jakąś inną formę – komentuje.

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, odnosząc się do tej kwestii, stwierdza krótko: o tym, co dalej, zdecydujemy podczas obrad prezydium ZNP 21 czerwca.

Zobacz też: Fiasko negocjacji o płacach nauczycieli. "Raczej nie będzie dalszych rozmów".

TAGI
KOMENTARZE10

 • Rodzic 2021-06-22 19:58:50
  Do Pracuś: Doradco znów masz jakieś swoje denne teorie brakuje argumentow to starasz się ubliżyć. Nikt na szczęście nie bierze Cię poważnie 🤓😎🤓😎🤓
 • Pracuś 2021-06-22 19:36:29
  Rodzic, teraz rozumiem. Tata doradcy coś ci zawinił i stąd ta obsesja na jego punkcie. To ty gówniarz jesteś, szkoda z tobą gadać.
 • Rodzic 2021-06-22 18:08:14
  Do Pracuś: raczej Ty masz obsesję doradcy, bo cytujesz go słowo w słowo. Doradca to tchórz po tacie wstyd go cytować 🤓😎🤓😎🤓

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!