Partnerzy portalu

Prezes ZNP wytyka ministrowi "prawicowe szczegóły"

Prezes ZNP wytyka ministrowi "prawicowe szczegóły"
Sławomir Broniarz twierdzi, że nie chce w educkaji skrajnych rozwiązań (fot. mat. pras.)
Jestem przekonany, że my, nauczyciele, potrafimy znaleźć w sobie odwagę cywilną, by w przypadku skrajnych rozwiązań narzuconych przez ministra edukacji powiedzieć "nie" - oznajmił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Sławomir Broniarz pytany przez "Dziennik Gazetę Prawną", czy konsultowano z ZNP wprowadzenie edukacji zdalnej, zaprzeczył.

Dopytywany, czy były pomysły, żeby wszyscy powtórzyli ten rok szkolny przyznał, że nie jest zwolennikiem tego rozwiązania. Jak mówił, "dzieci nie były niczemu winne, choć to one zapłaciły". "Jestem przeciwnikiem wmawiania dzieciom, że to jest rok stracony, że są one straconym pokoleniem, że przez rok zdalnej edukacji niczego się nie nauczyły. Stygmatyzowanie dzieci, mówienie, że są covidowym pokoleniem, tylko im szkodzi. Powtarzanie roku nic by nie dało" - ocenił.

Odnosząc się do wypowiedzi psychologów, którzy mówią, że mogliby pracować po 12 godzin dziennie, a i tak nie zdążyliby przyjąć wszystkich młodych pacjentów powiedział: "Minister Czarnek powiedział, że daje na pomoc psychologiczną i pedagogiczną 187 mln zł. Gdyby powiedział, że dwa miliardy zamiast na TVP idą na ratowanie dzieci, to by może zrobił jakiś dobry uczynek. I żeby jeszcze te dzieci i młodzież, które właśnie wróciły do szkół, mogły liczyć na tę pomoc od razu".

Dodał, że "gdyby był dyrektorem szkoły czy nauczycielem, to ostatnie kilka tygodni roku szkolnego poświęciłby na to, żeby się dowiedzieć, jakiego wsparcia uczniowie potrzebują, co w nowym roku trzeba będzie z nimi powtórzyć i jak ten nowy rok szkolny zaplanować". "Z ministerstwa tylko słychać, że lekcje religii, że więcej historii, że nowe przysposobienie do życia w rodzinie, że nowy kanon lektur, że podstawa programowa puchnie. I nie ma odpowiedzi na pytania, dlaczego nie została zmieniona ta podstawa programowa, dlaczego nie uczymy dzieci, że przyrodę należy chronić, ale każemy im wiedzieć, jakie są rzęski pantofelka" - wskazał.

Mówiąc o dokumencie dotyczącym poszerzania kwalifikacji dla nauczycieli uczących przysposobienia do życia w rodzinie Broniarz przekazał, że "już go dostali do zaopiniowania". "Nie mamy programu nauczania, nie wiemy, na jakich wartościach będzie oparty, na jakich podstawach. Wiemy tylko, że nauczyciele mogą brać udział w kursach dokształcających. Mam nadzieję, że minister Czarnek pokaże treści, jakie będą wykładane. Diabeł tkwi w szczegółach. I to w prawicowych szczegółach. Przecież wszyscy widzimy, że polityka edukacyjna skręca w prawo. I to radykalnie w prawo. Pytanie tylko, jak się zachowają w tej sytuacji nauczyciele" - powiedział Broniarz.

Przyznał, że ma nadzieję, iż "spora część nauczycieli będzie miała odwagę protestować i reagować na wszelkie próby upolitycznienia edukacji".

"Jestem absolutnie przekonany, że my, nauczyciele, potrafimy znaleźć w sobie odwagę cywilną, by w przypadku skrajnych rozwiązań narzuconych przez ministra edukacji, powiedzieć: +Nie, to szkodzi polskiej szkole, szkodzi dzieciom, szkodzi także temu krajowi, to Polsce szkodzi!+. Minister edukacji był ostatnio gościem w Telewizji Trwam i mówił, że uczniowie powinni chodzić do muzeów. I nawet wyliczył te placówki. Ciekawe, że w jego wyliczance nie znalazło się Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a tylko muzea związane z określoną opcją polityczną, łącznie z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i muzeum zorganizowanym przez ojca Rydzyka w Toruniu" - wskazywał prezes ZNP.

TAGI
KOMENTARZE7

  • seniior 2021-06-03 10:12:20
    Szefie krótko - przestań mącić zasmarkanej szajce małolatów uważających się za kadrę nauczycielską i w........j do sąsiadów na wschód
  • Kasia 2021-06-02 23:19:59
    Do Barbara: a coś w temacie masz do powiedzenia?
  • Barbara 2021-06-02 19:38:27
    Do Kasia : Przede wszystko proszę pisać poprawnie - TO środowisko. Jest coś takiego, jak rodzaj nijaki i zaimek wskazujący TO. "Te" dotyczy tylko liczby mnogiej. Jeśli jesteś nauczycielką, to krzywdę robisz dzieciom, które uczysz.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!