Prezydent Kalisza nie będzie odradzał nauczycielom podręcznika Historia i Teraźniejszość

Prezydent Kalisza nie będzie odradzał nauczycielom podręcznika Historia i Teraźniejszość
Wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek poinformował, że obowiązujące przepisy prawne czynią nauczyciela odpowiedzialnym zarówno za wybór podręczników, jak i programów nauczania obowiązujących w szkole (fot. facebook.com/chlodnickim)
Prezydent nie będzie odradzał nauczycielom korzystania w szkole z podręcznika Historia i Teraźniejszość – poinformował wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek posłankę Lewicy, która zawnioskowała o to w piśmie do włodarza miasta.

Posłanka Lewicy Karolina Pawliczak w sierpniu br. wystąpiła do prezydenta Krystiana Kinastowskiego z wnioskiem, by wystosował do nauczycieli podległych szkół apel o odrzucenie podręcznika Historia i Teraźniejszość autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

Wielu samorządowców zwróciło się z apelem do nauczycieli o niekorzystanie z podręcznika do Historii i Teraźniejszości

Zdaniem Pawliczak podręcznik wzbudza wiele kontrowersji.

"Według fachowców, w publikacji znajduje się mnóstwo przekłamań i manipulacji, a zawarte w niej treści służą PiS-owskiej propagandzie i indoktrynacji, a nie nauce. W książce przeczytamy m.in. o hodowaniu niekochanych dzieci z in vitro" - napisała w uzasadnieniu wniosku.

Czytaj też: Nauczyciel może realizować zajęcia bez podręcznika

Dodała, że wielu samorządowców w kraju zwróciło się z apelem do podlegających im szkół i nauczycieli o niekorzystanie z "tej szkodliwej publikacji".

W odpowiedzi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, odpowiedzialny w mieście za oświatę i nauczyciel z zawodu poinformował, że obowiązujące przepisy prawne czynią nauczyciela odpowiedzialnym zarówno za wybór podręczników, jak i programów nauczania obowiązujących w szkole.

Przepisy dają nauczycielowi swobodę w tej kwestii wyboru podręcznika dla swoich uczniów

"Przepisy prawa oświatowego dają nauczycielowi ogromną swobodę w tej kwestii, dzięki czemu może on wybrać podręczniki dla swoich uczniów według własnego uznania i oceny" - poinformował.

Czytaj też: Kolejne miasto przeciwko podręcznikowi do HiT w szkołach. Przyjęto specjalną uchwałę

Dodał, że nauczyciele sami podejmują decyzje i nikt nie może im narzucić konkretnego wyboru lub wywierać presji. "Nikt nie zna specyfiki klasy, możliwości, chęci poznawczych oraz zainteresowań dzieci lepiej, niż nauczyciel prowadzący lekcje w danej grupie. "To wyłączne prawo nauczyciela" - zaznaczył.

W odpowiedzi posłanka Lewicy decyzje włodarza skomentowała stwierdzeniem, że "propisowski prezydent Kalisza woli nie zajmować stanowiska i chować się za plecami nauczycieli".

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!