Partnerzy portalu

Prezydent Łodzi nagrodzi najzdolniejszych studentów: w puli 270 tys. zł

Prezydent Łodzi nagrodzi najzdolniejszych studentów: w puli 270 tys. zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Na najzdolniejszych studentów łódzkich uczelni - finalistów i laureatów ogólnopolskich olimpiad - czekają stypendia prezydent Łodzi sięgające nawet 1,5 tys. zł - poinformował we wtorek (9 lipca) magistrat. To 9. edycja programu, na który miasto przeznaczyło w tym roku 270 tys. zł.
  • Wiceprezydent miasta zaznaczył, że w tym roku na granty dla studentów miasto przeznaczyło 270 tys. zł.
  • Obecni na spotkaniu prorektorzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ), Uniwersytetu Medycznego (UMed) w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej (PŁ) przypomnieli, że ich uczelnie również przyznają swoim studentom stypendia za wyniki w nauce.
  • Wśród nowych kierunków na PŁ zaproponowała w tym roku studentom także automatykę i sterowanie robotów, inżynierię chemiczną i biochemiczną, planowanie przestrzenne, sieci i instalacje w inżynierii środowiska.

- Po raz kolejny przyznawać będziemy stypendia dla najzdolniejszych studentów łódzkich uczelni wyższych. Chcemy, aby były one zachętą do studiowania i rozpoczynania kariery zawodowej w Łodzi. W tym roku przeznaczyliśmy na stypendia 270 tys. zł; na jednego stypendystę przypadać może 1,5 tys. zł. Chodzi nam o najzdolniejszych, a więc laureatów ogólnopolskich olimpiad. Do tej pory przeznaczyliśmy na wsparcie dla nich ponad 2 mln zł - 151 osób już cieszy się z bycia stypendystami prezydent Łodzi - zaznaczył wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji we wtorek.

Obecni na spotkaniu prorektorzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ), Uniwersytetu Medycznego (UMed) w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej (PŁ) przypomnieli, że ich uczelnie również przyznają swoim studentom stypendia za wyniki w nauce i stosują inne zachęty dla najlepszych.

- UŁ właśnie inauguruje bardzo ciekawy program stażowy przeznaczony dla prawie 2,2 tys. studentów - także pierwszego roku. W trakcie stażu, o wartości do 4,4 tys. zł i obejmującego 240 zajęć, prowadzonego głównie w otoczeniu biznesowym - student ma szansę na zdobycie niezbędnego doświadczenia praktycznego - wyjaśnił prorektor ds. studenckich uczelni Tomasz Cieślak.

Na UŁ działa także program "Dobry uczeń, świetny student" skierowany do uczniów szkół średnich o sprecyzowanych zainteresowaniach i pasjach; mogą oni uczestniczyć w wykładach, korzystać z laboratoriów i współpracować z pracownikami naukowymi.

- Najlepsi z tego grona, którzy dostaną się na uczelnię, mogą od samego początku liczyć na indywidualny tok studiów i możliwość rozszerzenia tych przedmiotów, które ich interesują - dodał.

Własnym systemem motywacyjnym dla studentów może pochwalić się też Uniwersytet Medyczny w Łodzi (UMed). Według prorektora ds. organizacyjnych i studenckich UMedu Janusza Piekarskiego, jego częścią jest m.in. program stypendialny dla finalistów olimpiad zaprojektowany na 27 miesięcy, oferujący stypendium powyżej 1,3 tys. zł.

Zdaniem prorektora ds. studenckich PŁ Witolda Pawłowskiego w ciągu ostatnich lat znacząco zmienił się w kraju odbiór Łodzi, jako miasta akademickiego.

- Politechnika zapewnia możliwości infrastrukturalne i kompetencyjne, które są dobrze odbierane na rynku; nie bez znaczenia są niższe - w porównaniu z wieloma ośrodkami - koszty utrzymania - dodał.

Spośród trzech największych łódzkich uczelni tylko UŁ zakończył już tegoroczną rekrutację. Największą popularnością cieszyła się psychologia, na której o jedno miejsce ubiegało się aż 11 kandydatów, niewiele mniej - 9 osób na miejsce - przypadało na filologię angielską i zarządzanie. W czołówce były też takie kierunki jak: logistyka, nowe media i kultura cyfrowa oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Wysoko uplasowała się jedna z nowości UŁ - biologia kryminalistyczna, a także kierunek, który UŁ prowadzi zaledwie od kilku lat - bezpieczeństwo narodowe. Inne tegoroczne nowości na UŁ to język czeski na filologii słowiańskiej, ekonometria i analityka danych, a także twórcze pisanie oraz produkcja teatralna i organizacja wydarzeń artystycznych.

- Na PŁ najpopularniejsza pozostaje niezmiennie informatyka; od tego roku także nowo utworzona informatyka stosowana. Na te kierunki mamy po kilkunastu chętnych (na miejsce - PAP). Zapotrzebowanie rynku na informatyków i oferowane im - już podczas studiów - warunki powodują, że studenci zainteresowani naukami ścisłymi właściwie nie mają dylematu, co wybrać - podkreślił Pawłowski.

Wśród nowych kierunków na PŁ zaproponowała w tym roku studentom także automatykę i sterowanie robotów, inżynierię chemiczną i biochemiczną, planowanie przestrzenne, sieci i instalacje w inżynierii środowiska.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!