Partnerzy portalu

"Prezydent poważnie rozważa zawetowanie tzw. Lex Czarnek"

"Prezydent poważnie rozważa zawetowanie tzw. Lex Czarnek"
Przedstawiciele ruchu "Tak dla Polski" przekonywali prezydenta do zawetowania Lex Czarnek (fot. facebook.com/Tak dla Polski)
- Prezydent poważnie rozważa zawetowanie tzw. Lex Czarnek - poinformowali samorządowcy z ruchu "Tak! Dla Polski" tuż po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak dodali, największe wątpliwości prezydenta budziła rola rodzica w projekcie nowelizacji prawa oświatowego. Samorządowcy złożyli także propozycje powołania specjalnego zespołu, który miałby opracować kompleksową zmianę przepisów dotyczących edukacji.
 • We wtorek (22 lutego) przedstawiciele organizacji samorządowych wzięli udział w spotkaniu Andrzejem Dudą ws. Lex Czarnek.
 • Samorządowcy przekonywali prezydenta do zawetowania nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.
 • - Wszyscy samorządowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wiele problemów istnieje w obecnym systemie edukacji - mówili podczas konferencji przed Pałacem Prezydenckim.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich.

- Pan prezydent rozważa zawetowanie tzw. Lex Czarnek. Konsultuje się z osobą, która bardzo dobrze zna problemy edukacji - mam tu na myśli pierwszą damę - poinformował Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który uczestniczył w spotkaniu Andrzeja Dudy z samorządowcami.

Jak dodał Jacek Karnowski, po spotkaniu samorządowcy są pełni nadziei, że ustawa budząca "duże emocje w środowisku nauczycielskim, samorządowym a także wśród rodziców i uczniów" jednak nie wejdzie w życie. Z relacji samorządowców wynika, że Andrzej Duda ma największe wątpliwości co do roli rodzica w szkole, gdyby nowelizacja prawa oświatowego weszła w życie.

- Prezydent bardzo podkreślał, że trzeba popracować nad rolą rodzica w szkole, co zresztą pojawiło się w jego kampanii wyborczej. Jego zdaniem Lex Czarnek nie spełnia jego wizji - przekazała Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

Czytaj także: Lex Czarnek wciąż w grze. Jest decyzja komisji sejmowych

Podczas konferencji prasowej, która odbywała się pod Pałacem Prezydenckim, samorządowcy poinformowali także, że spotkanie nie dotyczyło tylko argumentów do zawetowania tzw. Lex Czarnek.

- Przedłożyliśmy propozycję utworzenia przy prezydencie zespołu specjalistów, który zająłby się kompleksowym przygotowaniem zmian w prawie oświatowym. Wszyscy samorządowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wiele problemów istnieje w obecnym systemie edukacji. Z tymi problemami mierzą się przede wszystkim nauczyciele i rodzice ale także organy prowadzące, czyli samorządy. Gdyby zmiany w oświacie przygotował taki zespół specjalistów, może to spowodować większe poparcie społeczne dla takiej nowelizacji - powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Samorządowcy przekazali także, że prezydent zapowiedział wykorzystanie całego czasu na podjęcie decyzji o podpisaniu ustawy, zawetowaniu jej lub wysłaniu do Trybunału Konstytucyjnego.

TAGI
KOMENTARZE7

 • czytelnik 2022-02-23 13:36:24
  PAD już myśli jak się podlizać PO, no bo co po drugiej kadencji? A tak może jakaś fucha u znajomych w Brukseli.
 • Rodzic 2022-02-23 09:37:57
  Zawetować i to szybko.
 • Doradca metodyczny 2022-02-22 19:53:35
  Pewnie skieruje do trybunału konstytucyjnego.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!