Partnerzy portalu

Prezydent: żądanie skreślenia „W pustyni i w puszczy” z listy lektur – absurdalne

  • PAP
  • 12 czerwca 2020 - 22:30
Prezydent: żądanie skreślenia „W pustyni i w puszczy” z listy lektur – absurdalne
Prezydent wypowiedział się w kwestii listy lektur szkolnych. (fot. Pexels z Pixabay)
Skreślenie z listy lektur szkolnych „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza to byłoby zakłamywanie prawdy historycznej, a także prawdy, która jest częścią literatury; tego typu żądania uważam za absurdalne – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, co sądzi o pomyśle wykreślenia z listy lektur szkolnych książki Henryka Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy", ze względu na to, że w opinii niektórych przyczynia się ona do umacniania postaw rasistowskich.

"Proponuje, żeby nie czytać konspektów o książce Henryka Sienkiewicza +W pustyni i w puszczy+ tylko przeczytać książkę Henryka Sienkiewicz +W pustyni i w puszczy+. To pierwsza sprawa" - powiedział prezydent.

Druga sprawa, jak dodał, "W pustyni i w puszczy" to książka, która został napisana już przed wiekiem. "W związku z powyższym to jest książka, która w swojej atmosferze i w tym, co tam jest napisane, oddaje po prostu istotę tamtym czasów. Czy my mamy wyrzucić książki dlatego, że oddają istotę swoich czasów i w nich jest zawarta prawda historyczna o tamtych latach, o postawach, i o tym jak nazywano pewne rzeczy, tylko dlatego, że my dzisiaj nazywamy je inaczej?" - pytał prezydent.

Podkreślił, że absolutnie nie zgadza się z taką postawą. "Uważam, że to byłoby po prostu zakłamywanie prawdy historycznej; to było zakłamywanie także prawdy, która jest częścią literatury. W związku z powyższym tego typu żądania uważam za absurdalne" - powiedział Andrzej Duda.

TAGI
KOMENTARZE1

  • ant 2020-06-15 10:13:54
    największym absurdem Polski w 21 wieku jest sam prezydent Duda, czołowy Cud Elity Polskiej (w skrócie CEP)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!