Partnerzy portalu

Prezydent zawetował lex Czarnek

 • PAP
 • 2 marca 2022 - 14:38
Prezydent zawetował lex Czarnek
fot. KPRP
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę "lex Czarnek". - Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory - stwierdził prezydent, informując o swojej decyzji podczas wystąpienie na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
 • Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował nowelizację ustawy "Prawo oświatowe" - tzw. lex Czarnek.
 • "Skierowałem ustawę dot. oświaty do ponownego rozpatrzenia. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory" - przekazał.
 • Weto w praktyce oznacza, że ustawa trafia do kosza, bo żeby przegłosować weto prezydenta, potrzebne jest 3/5 większości głosów.

Prezydent miał czas na decyzję ws. ustawy "lex Czarnek" do 3 marca. Chodzi o ustawę nowelizującą prawo oświatowe, a co za tym idzie: wprowadzającą bardzo istotne zmiany w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych.

Rozczarowania taką decyzją nie krył minister edukacji, który firmował projekt. - Jest mi przykro, bo przecież napracowaliśmy się nad tą ustawą przez rok - mówi Przemysław Czarnek. 

"Pan prezydent powiedział mi, że to nie jest moment na spory polityczne, dlatego w tym momencie zawetuje tę ustawę. Jednak wskazywał również w rozmowie ze mną, że jest mnóstwo przepisów, które są pożądane i powinny wejść w życie. Traktuję to więc jako zapowiedź tego, że jeśli przepracujemy tę ustawę raz jeszcze od początku i będą lepsze okoliczności zewnętrzne, to wtedy możemy liczyć na podpis pana prezydenta" - powiedział polskatimes.pl minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, komentując prezydenckie weto do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

"Jest mi przykro, bo przecież napracowaliśmy się nad tą ustawą przez rok. Pracowali posłowie, przede wszystkim z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży" - powiedział.

Co zakładała ustawa "lex Czarnek"?

Przypomnijmy, że 13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, okrzykniętą "lex Czarnek". Zwiększa ona rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

Największe wątpliwości w zapisach, które znalazły się w nowelizacji, budziły przepisy mówiące o tym, że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

Ustawa spotkała się z szeroką krytyką zarówno polityków, w tym m.in. Lewicy i KO, ale także samorządowców, o czym szeroko informowaliśmy w Portalsamorządowy.pl 

Czytaj także: Lex Czarnek w rękach prezydenta. Czy dojdzie do zmian w prawie oświatowym?

TAGI
KOMENTARZE3

 • Ale ubaw 2022-03-03 11:22:46
  Czyli utrzymuje dostęp do młodzieży i dzieci wszelkiej maści zboczeńcom. Chyba rodzice będą musieli wziąć sprawy w swoje ręce, jak w USA.
 • Solidarni z Ukrainą 2022-03-03 08:16:14
  Grozi nam wojna światowa, a my o bzdurach.
 • Wojciech Żaglewski 2022-03-02 22:33:56
  ,, Lex Czarnek ,, zawetowany - ale czy to nie jest zmyłka , przed wyborami ? Bo , minister P. Czarnek planuje kontrę - odnośnie prezydenckiego weta !

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!