Problem z drugą dawką szczepionki dla nauczycieli

  • PAP/AT
  • 27 kwietnia 2021 - 06:42
Problem z drugą dawką szczepionki dla nauczycieli
Rząd liczy na to, że szpitale węzłowe odłożyły drugą dawkę szczepionki. Z sondy wynika jednak, że nie mają zapasów (fot. shutterstock)
Problemy z dostawami szczepionek AstryZeneki zbiegły się z terminem podań drugiej dawki dla nauczycieli. Czy będzie to kłopot, zależy w dużej mierze od tego, na jak długo firma wstrzyma dostawy.

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że rząd liczy na to, że szpitale węzłowe odłożyły drugą dawkę. "Z sondy DGP wynika jednak, że nie mają zapasów i są uzależnione od bieżących dostaw" - czytamy.

Gazeta przyznaje, że na razie problemów w skali kraju nie ma, ale jak twierdzą rozmówcy DGP, ta sytuacja może się szybko zmienić. "Jeden z warszawskich szpitali dostał 300 dawek zamiast 600 zamówionych dla nauczycieli na drugą dawkę. Teraz liczy, że 5 maja dostanie kolejnych 400 pierwotnie zamówionych na ten dzień oraz zaległych 300 z ostatniej dostawy. Inaczej, jak twierdzi dyrektor szpitala, będzie problem" - relacjonuje jeden z informatorów DGP.

Dziennik dodaje, że z kolei szpitale węzłowe przekonują, że drugiej dawki nie trzymają w magazynach i jeżeli nie dostaną jej z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie będzie możliwości podania preparatu. "Nie mamy też wytycznych, aby oszczędzać AstręZenekę dla nauczycieli i nie podawać jej w ramach pierwszej dawki" - mówi gazecie dyrektor jednego ze stołecznych punktów.

Cytowany przez gazetę Artur Zaczyński, dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie przekonuje, że "na razie kłopotów nie ma". Jednak dodaje, że również na Narodowym zapasów nie robiono.

Według gazety rozwiązaniem może być margines czasowy: system z automatu przesyła drugą dawkę po 8 tygodniach od podania pierwszego wkłucia. Może być ona podana do 12 tygodni. Jak tłumaczą cytowani przez dziennik pracownicy szpitala w Limanowej, magazynowanie jest po prostu niemożliwe. System przesyła tyle, ile jest zapisanych pacjentów. I sam wysyła drugą dawkę.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!