Program „Finansoaktywni”: Ministerstwo Finansów przygotowało materiały dla nauczycieli

- Program „Finansoaktywni” skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych, a tematem przewodnim tegorocznej edycji są podatki i ich znaczenie w naszym codziennym życiu.
- Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Materiały edukacyjne są dostosowane do lekcji online.
- W ramach programu przewidziano także część konkursową z nagrodami. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja.
Już ponad 480 szkół przyłączyło się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni”. Program ten skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych, a tematem przewodnim jego tegorocznej edycji są podatki i ich znaczenie w naszym codziennym życiu.
- Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się też, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa - czytamy w informacji Ministerstwa Finansów.
Czytaj: Szef MON: klasy "cyber" będą tworzone w nowym roku szkolonym w 16 liceach w całej Polsce
Jak podaje resort, w przygotowanym przez specjalistów zestawie dla nauczycieli można znaleźć: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację Power Point, materiały video oraz plakat. Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży.
- Pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Co ważne, materiały edukacyjne są nie tylko atrakcyjne i angażujące, ale i dostosowane do lekcji online - podkreśla MF.
Aby pobrać bezpłatny zestaw edukacyjny, na podstawie którego można przeprowadzić lekcję o podatkach, nauczyciel musi wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl.
W ramach programu przewidziano także część konkursową z nagrodami. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie przez zespoły złożone z maksymalnie 3 uczniów filmu o podatkach. Film może mieć dowolną formę np. newsa telewizyjnego, wywiadu, przemówienia, sondy ulicznej, programu TV, reportażu, talk show, itp. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków.
Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja. Komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale, który zaplanowano na 16 czerwca. 10 najlepszych zespołów zostanie nagrodzonych nagrodami. Uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.