Partnerzy portalu

Program „Finansoaktywni”: Ministerstwo Finansów przygotowało materiały dla nauczycieli

Program „Finansoaktywni”: Ministerstwo Finansów przygotowało materiały dla nauczycieli
Nauczyciele mogą wprowadzić uczniów w świat podatków (fot. pixabay.com)
Ministerstwo Finansów zachęca nauczycieli i uczniów do skorzystania z przygotowanego przez resort pakietu materiałów edukacyjnych na temat podatków. Jak podkreśla MF materiały dostosowane są do lekcji online.
  • Program „Finansoaktywni” skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych, a tematem przewodnim tegorocznej edycji są podatki i ich znaczenie w naszym codziennym życiu.
  • Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Materiały edukacyjne są dostosowane do lekcji online.
  • W ramach programu przewidziano także część konkursową z nagrodami. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja.

Już ponad 480 szkół przyłączyło się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni”. Program ten skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych, a tematem przewodnim jego tegorocznej edycji są podatki i ich znaczenie w naszym codziennym życiu.

- Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się też, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa - czytamy w informacji Ministerstwa Finansów.

Czytaj: Szef MON: klasy "cyber" będą tworzone w nowym roku szkolonym w 16 liceach w całej Polsce

Jak podaje resort, w przygotowanym przez specjalistów zestawie dla nauczycieli można znaleźć: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację Power Point, materiały video oraz plakat. Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży.

- Pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Co ważne, materiały edukacyjne są nie tylko atrakcyjne i angażujące, ale i dostosowane do lekcji online - podkreśla MF.

Aby pobrać bezpłatny zestaw edukacyjny, na podstawie którego można przeprowadzić lekcję o podatkach, nauczyciel musi wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl.

W ramach programu przewidziano także część konkursową z nagrodami. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie przez zespoły złożone z maksymalnie 3 uczniów filmu o podatkach. Film może mieć dowolną formę np. newsa telewizyjnego, wywiadu, przemówienia, sondy ulicznej, programu TV, reportażu, talk show, itp. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków.

Czytaj: Dyrektorzy mogą zorganizować stacjonarne zajęcia dla uczniów przygotowujących się do egzaminu zawodowego

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja. Komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale, który zaplanowano na 16 czerwca. 10 najlepszych zespołów zostanie nagrodzonych nagrodami. Uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!