Program Maluch+ wciąż w zawieszeniu. Samorządy czekają niecierpliwie

  • PW
  • 23 maja 2022 - 18:00
Program Maluch+ wciąż w zawieszeniu. Samorządy czekają niecierpliwie
Z Programu Maluch+ można pozyskać pieniądze m.in. na tworzenie miejsc opieki dla dzieci (Fot. W. Majka/Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa)
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej tegoroczna edycja Programu Maluch+ miała zostać ogłoszona w lutym, ale tak się nie stało, co więcej nadal nie ma żadnej oficjalnej informacji czy zostanie ogłoszona, w jakim terminie i w jakim ostatecznie kształcie. Pismo w tej sprawie skierowało właśnie do wiceszefowej tego resortu Anny Schmidt Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
  • Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ dotyczy zwiększenia dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów oraz podwyższenie standardów opieki.
  • „Zgodnie z założeniami poprzednich edycji, był to program realizowany w formule rocznej, zatem wiele jst, spodziewając się kontynuacji założeń, przygotowywało się do realizacji inwestycji w okresie bieżącego roku kalendarzowego, tak aby móc spełnić wymogi konkursu” – czytamy w piśmie SGiPW.
  • Stowarzyszenie wskazało, że w wielu przypadkach inwestycje te polegają na powołaniu pierwszej tego typu placówki na terenie gminy, co wiąże się z dużym zaangażowaniem środków finansowych z budżetów samorządów.

Przewodniczący SGiPW oraz burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, który podpisał się pod pismem, podkreśla, że samorządy znają potrzeby mieszkańców poszczególnych gmin w zakresie polityki społecznej, w tym wsparcia rodzin w godzeniu życia prywatnego z zawodowym, zwłaszcza w przypadku opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

„Dotychczasowe edycje programu Maluch+ pozwalały na wsparcie działań JST na rzecz zaspakajania powyższych oczekiwań. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej tegoroczna edycja Programu Maluch+ miała zostać ogłoszona w lutym bieżącego roku, co przekazane zostało przez sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Panią Annę Schmidt podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Tak się jednak nie stało i nadal nie ma żadnej oficjalnej informacji czy program zostanie ogłoszony, w jakim terminie i w jakim ostatecznie kształcie – przypomina Jacek Gursz.

Czytaj Schmidt: Program Maluch plus nie jest zagrożony.

Samorządy już poniosły spore koszty, licząc na refundację w ramach programu

Zauważa, że zgodnie z założeniami poprzednich edycji, program realizowany był w formule rocznej. Spodziewając się kontynuacji tego podejścia w 2022 r., wiele samorządów przygotowywało się do realizacji inwestycji polegających na tworzeniu nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w okresie roku kalendarzowego, tak aby móc spełnić wymogi konkursu. Tym samym poniosły niemałe koszty związane z przygotowaniem dokumentacji projektowych w celu sprawnego przeprowadzenia procedury wyboru wykonawcy, a potem realizacji inwestycji.

„W związku z faktem, iż koszty dokumentacji projektowej stanowiły wydatki możliwe do sfinansowania w ramach projektu, wiele samorządów zakładało możliwość refundacji poniesionych wydatków. W wielu przypadkach inwestycje polegają na powołaniu pierwszej tego typu placówki na terenie gminy. Wiąże się to z dużym zaangażowaniem środków finansowych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego” – czytamy w piśmie.

Placówki opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Nowe zagrożone

Stowarzyszenie alarmuje, że samorządowi włodarze zaczynają odczuwać obawy co do możliwości realizacji tego typu działań, a przynajmniej część z nich rozważa nawet rezygnację z powołania placówki opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na swoim terenie.

Wynika to zarówno z sytuacji związanej z brakiem informacji o możliwości pozyskania dotacji z programu Maluch+, jak i w kontekście coraz większych wyzwań stojących przed samorządami po pandemii COVID-19 oraz aktualnej sytuacji związanej z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.

Sprawdź Miejsca w żłobkach dla ukraińskich dzieci. Co z finansowaniem?

„Poza wieloma negatywnymi zjawiskami takimi jak kryzys gospodarczy, wzrost inflacji, a co za tym idzie podniesienia kosztów życia, kolejnym czynnikiem, który negatywnie wpłynie na sytuacje mieszkańców mniejszych gmin i miast, jest brak rozwiązań wspierających ich na co dzień w godzeniu życia zawodowego i prywatnego, w tym dostęp do placówek opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Brak oficjalnych informacji związanych z planowanym terminem realizacji tegorocznej edycji Programu Maluch+ powoduje stagnacje działań związanych z planowanymi do realizacji inwestycji, a w konsekwencji wpływa na brak realizacji celów strategicznych zarówno poszczególnych samorządów jak i celów rządowych” – zaznacza przewodniczący stowarzyszenia.

168 mln zła na utworzenie 6,5 tys. miejsc opieki. Jak będzie w tym roku?

W poprzednich edycji programu zgłoszono zapotrzebowanie w sumie na blisko 168 mln zł w celu utworzenia łącznie ponad 6,5 tys. miejsc dla maluchów.

„To pokazuje ogromną potrzebę wsparcia samorządów w tego typu inwestycjach, a brak tego wsparcia będzie skutkował zatrzymaniem wzrostu wskaźnika użłobkowienia na terenie całego kraju” – dodaje Jacek Gursz.

Wielkopolscy samorządowcy oczekują szczegółowych informacji dotyczących: terminu ogłoszenia konkursu ofert w ramach tegorocznej edycji programu, zakresu działań i poziomu dofinansowania, w celu możliwości kontynuowania inwestycji związanych z powoływaniem placówek opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Zobacz Ile dzieci na opiekuna w żłobku? Napływ uchodźców zmienia reguły gry.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!