Projekt nowelizacji rozporządzenia o kształceniu na jednolitych studiach magisterskich trafi do konsultacji

  • PAP
  • 14 lipca 2022 - 11:34
Projekt nowelizacji rozporządzenia o kształceniu na jednolitych studiach magisterskich trafi do konsultacji
fot.shutterstock
Do konsultacji publicznych trafi projekt nowelizacji rozporządzenia, zgodnie z którym studia na kierunkach architektura wnętrz, psychologia i biologia zwierząt, logopedia i te, na których kształci się strażaków, będą mogły być prowadzone jako jednolite studia magisterskie.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie studiów. W rozporządzeniu tym określono kierunki, które są obligatoryjnie prowadzone jako jednolite studia magisterskie i kierunki studiów, które mogą być prowadzone jako jednolite studia magisterskie. Kształcenie na kierunkach studiów nieuwzględnionych w tym katalogu jest realizowane wyłącznie na poziomie studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia.

Projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie katalogu kierunków studiów, które mogą być prowadzone jako jednolite studia magisterskie, o następujące kierunki: architektura wnętrz; psychologia i biologia zwierząt; logopedia; kierunki, na których kształci się wyłącznie funkcjonariuszy pożarnictwa Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej; kierunki, na których jest realizowane wyłącznie kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela (z wyłączeniem kierunków pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pedagogika specjalna, które już obecnie są obligatoryjnie prowadzone jako jednolite studia magisterskie).

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, postulaty dotyczące wprowadzenia możliwości prowadzenia tych kierunków jako jednolitych studiów magisterskich były zgłaszane zarówno przez uczelnie, jak i przez ministrów je nadzorujących, "z uwagi na potrzebę umożliwienia bardziej skutecznego uzyskiwania efektów uczenia się szczególnie istotnych z punktu widzenia przygotowania zawodowego absolwentów studiów na tych kierunkach".

Zmiana w katalogu tytułów zawodowych nadawanych absolwentom jednolitych studiów magisterskich wymaga wprowadzenia korekty we wzorze suplementu do dyplomu. W załączniku do projektu rozporządzenia określono nowy wzór suplementu.

W projektowanej nowelizacji znalazły się też zapisy umożliwiające zaliczania w roku akademickim 2021/2022 zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych studentom, którzy jako wolontariusze wykonywali różne czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty (jednostki samorządu terytorialnego, wojewodowie, fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe) zapewniające pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

Uczelnia będzie mogła zaliczyć studentowi te zajęcia, na podstawie informacji o liczbie godzin i charakterze wykonywanych czynności, zawartych w zaświadczeniu wydanym przez podmiot, w realizacji zadań, którego student uczestniczył.

Podobne rozwiązanie zostało wprowadzone dla roku akademickiego 2020/2021 w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Przewiduje się, że projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu dotyczącego zmiany wzoru suplementu do dyplomu, który wejdzie w życie 1 października 2022 r.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że termin wejścia w życie przepisu dotyczącego zmiany wzoru suplementu do dyplomu określony na 1 października 2022 r. umożliwi uczelniom wydawanie suplementów do dyplomów według dotychczasowego wzoru do końca roku akademickiego 2021/2022. Suplementy do dyplomu określone nowym wzorem będą wydawane, począwszy od roku akademickiego 2022/2023.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!