Projekty artystyczne, edukacyjne i inwestycyjne Teatru Dramatycznego

  • PAP
  • 19 września 2022 - 15:00
Projekty artystyczne, edukacyjne i inwestycyjne Teatru Dramatycznego
(fot.: commons.wikimedia.org/Ktyzoo)
Projekt teatralny we współpracy z artystami z Ukrainy i Litwy, warsztaty teatralne dla nauczycieli, kolejne zeskanowane archiwalia i utworzenie dodatkowej przestrzeni teatralnej - znalazły się wśród projektów realizowanych w tym roku przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

W sumie w tym roku białostocki teatr zrealizuje sześć projektów, które otrzymały dofinansowanie z resortu kultury oraz budżetu województwa podlaskiego - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Półtorak. Pozyskano na nie - jak dodał dyrektor - ponad 1,1 mln zł.

Jednym z projektów, który był wysoko oceniony przez ministerstwo kultury jest projekt "Kierunek Ukraina" - powiedziała zastępca dyrektora teatru Martyna Zaniewska. Dodała, że jest on efektem nawiązanej podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" współpracy z Akademickim Teatrem Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru w Kijowie. Dodała, że w ramach niego miał powstać polsko-ukraiński spektakl.

"Niestety, nasze plany zostały pokrzyżowane przez wojnę. Bardzo długo zastanawialiśmy się, co możemy w tej sytuacji, jakie mamy możliwości prawne, finansowe" - mówiła i dodała, że dzięki przychylności resortu kultury projekt będzie zrealizowany. Wyjaśniła, że dzięki nawiązanym kontaktom z twórcami z Ukrainy i Litwy powstanie przedstawienie w białostockim teatrze; premierę zaplanowano na grudzień.

W październiku rozpocznie się kolejna edycja festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód". Zaniewska mówiła, że w tym roku wystąpią wyłącznie artyści z zagranicy. Szczegóły mają być przedstawione na oddzielnej konferencji prasowej.

W tym roku teatr zdigitalizuje też kolejne archiwalia. Jak mówiła kierownik literacka teatru Jolanta Hinc-Mackiewicz, w poprzednich edycjach udało się zrobić ok. 21 tys. skanów różnych materiałów: zdjęć, afiszy, projektów, scenografii, recenzji. W obecnym, piątym etapie, do cyfrowego archiwum trafi kolejnych 7,7 tys. skanów materiałów z lat 2000-2010. Hinc-Mackiewicz zachęcała do zaglądania na stronę internetową cyfrowego archiwum mówiąc, że jest tam wiele materiałów nigdzie niedostępnych.

Teatr pozyskał tez pieniądze na realizację kolejnej edycji warsztatów "Teatr - Lubię To!" skierowanych do nauczycieli z województwa podlaskiego. Ta edycja będzie poświęcona tworzeniu oprawy plastycznej przedstawienia. Warsztaty składają się z części teoretycznej i praktycznej. W poniedziałek rozpoczęła się rekrutacja do projektu.

Jeden z projektów dotyczy też inwestycji. Chodzi o utworzenie dodatkowej przestrzeni teatralnej oraz modernizację pracowni warsztatowych. W ramach projektu "Scena za rzeką - etap I", wykonana zostanie dokumentacja techniczna, nie głównej siedziby teatru przy ul. Elektrycznej, która jest obecnie modernizowana, a budynku magazynowo-warsztatowego przy ul. Branickiego. Ma tam powstać scena na 200 widzów, a także zmodernizowane pracownie.

Obecny na konferencji marszałek województwa Artur Kosicki mówił, że wachlarz działań Teatru Dramatycznego jest bardzo duży, a zarząd w ostatnich latach podwoił swoje dofinansowanie na działania tej instytucji. Dodał też, że samorząd wspiera też przebudowę i modernizację zabytkowej siedziby teatru. Dodał, że to jedna ze sztandarowych inwestycji samorządu.

Zmodernizowana i przebudowana zabytkowa siedziba teatru ma być otwarta w 2024 roku. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 58 mln zł, prace budowlane mają kosztować 31,7 mln zł.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!