Partnerzy portalu

Projekty dot. wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli najpóźniej tuż po świętach

 • PAP/rs
 • 8 grudnia 2021 - 22:50 | Aktualizacja: 8 grudnia 2021 - 23:00
Projekty dot. wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli najpóźniej tuż po świętach
Jeszcze przed świętami lub tuż po nich przedstawimy gotowe projekty ustaw dotyczące wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli - zapewnia minister Czarnek (Fot. PAP/Piotr Polak)
Jeszcze przed świętami lub tuż po nich przedstawimy gotowe projekty ustaw dotyczące wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli; ze zmianami musimy wyrobić się do kwietnia, by nowy rok szkolny był według nowego systemu - oświadczył w środę szef MEiN Przemysław Czarnek.

Szef MEiN był pytany w telewizji Trwam o rozmowy resortu z oświatowymi związkami zawodowymi oraz z samorządami. W środę kierownictwo resortu edukacji i nauki spotkało się z przedstawicielami korporacji samorządowych w sprawie zaproponowanych przez resort zmian m.in. w systemie wynagradzania nauczycieli i w wymiarze czasu ich pracy. Z kolei we wtorek doszło do kolejnego spotkania ministerstwa z ZNP, Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych.

Czarnek wyraził zadowolenie z przebiegu tych rozmów. Przypomniał, że w ciągu ostatnich tygodni odbyły się trzy spotkania z "Solidarnością", także z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

"Wczoraj mieliśmy spotkanie z Solidarnością, ZNP i z Forum Związków Zawodowych. Bardzo dobre, dwugodzinne, szczere spotkanie, na którym padło wiele konkretów" - powiedział minister.

Podziękował również samorządowcom za spotkanie. "Niezwykle merytoryczne uwagi, niezwykle merytoryczne dyskusje, aż miło było w tym uczestniczyć, bo praca jest wtedy ciekawa i efektywna" - podkreślił Czarnek.

Jak zaznaczył, na środowym spotkaniu z samorządowcami ustalono, że "jeszcze przed świętami, albo tuż po świętach" zostaną przedstawione gotowe projekty ustaw w oparciu o ustalenia, które poczyniono.

"Musimy wyrobić się do kwietnia ze zmianami tak, aby nowy rok szkolny, 1 września 2022 r., był według nowych arkuszy organizacyjnych, w nowym systemie. W systemie, w którym nauczyciel nie będzie pracował ani godziny więcej, bo pracuje 40 godzin i więcej niż 40 godzin pracować nie będzie. Będzie za to bardziej dostępny dla ucznia" - podkreślił szef MEiN.

TAGI
KOMENTARZE5

 • 84646 2021-12-11 09:39:43
  Szkołę wykończy zwiększenie pensum nauczycieli i obowiązek szczepień. Tego nie będzie się już dało odkręcić.
 • Strajkujacy 2021-12-11 08:32:51
  Jestem czlonkiem Solidarnosci..wprowadzajac 22 godziny w etat pozbawia mnie Pan pracy..dojezdzam na wies pochlania mi to dużo czasu w miejscowosci jest jedna szkola...jest 5 nauczycieli mojego przedmiotu i żeby każdy mial 20 to jest wyczyn
 • Doradca metodyczny 2021-12-10 20:41:50
  Do Dorota: o ty leniu pracujesz teraz tylko 40 godzin tygodniowo? Uczciwy nauczyciel pracuje 50-60 godzin tygodniowo i to według niezaleznych badań zleconych przez związki zawodowe.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!