Protest na Opolszczyźnie przeciwko zmniejszeniu subwencji dla mniejszości

Protest na Opolszczyźnie przeciwko zmniejszeniu subwencji dla mniejszości
Dla dobra dzieci, młodzieży w naszym regionie, powinniśmy się przeciwstawić tej decyzji - uważa poseł Ryszard Galla (fot. facebook.com/Ryszard Galla)
Przyjęta przez Sejm poprawka budżetowa zakładająca zmniejszenie o blisko 40 mln zł subwencji na naukę języków mniejszości uderzy przede wszystkim w obywateli polskich i w samorządy – przekonywali na wtorkowej konferencji prasowej opolscy samorządowcy i poseł Ryszard Galla.
 • W połowie grudnia 2021 r. większość sejmowa przyjęła poprawę budżetową zakładającą zmniejszenie w 2022 r. o blisko 40 mln zł subwencji dla szkół nauczających języków mniejszości narodowych.
 • Jak wyjaśniał na konferencji prasowej w Opolu poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska), poprawka była jego inicjatywą, ma na celu przede wszystkim przywrócenie symetrii w stosunkach polsko-niemieckich.
 • Zdaniem Kowalskiego państwo niemieckie nie wywiązuje się z zobowiązań wynikających z zawartego ponad 30 lat temu traktatu i do tej pory nie wydało ani jednego euro na naukę języka polskiego dla polskiej mniejszości w Niemczech.

Waldemar Gaida, wicestarosta powiatu strzeleckiego, ostrzegał przed negatywnymi skutkami obniżenia subwencji.

>

- Znajomość języków, także niemieckiego, to atut naszego regionu. To wartość dodana. Mamy przykład ze specjalnej strefy w Ujeździe, gdzie inwestorzy poszukiwali pracowników, którzy znają język niemiecki, by móc szybciej rozpocząć produkcję. Dzięki temu, że takie osoby tu były, zdecydowali się na tę lokalizację. Ale zmniejszenie subwencji na nauczanie języka mniejszości, to na początek zmniejszenie liczby godzin, potem zwolnienia nauczycieli, a na końcu likwidacja szkół w małych miejscowościach, które są nie tylko miejscem nauki dla najmłodszych, ale także często głównym, jak nie jedynym, miejscem spotkań i kultury w tych wsiach - powiedział Gaida.

Wicestarosta odniósł się także do wypowiedzi posła Janusza Kowalskiego, który na antenie Radia Opole, zarzucił m.in. działaczom mniejszościowym wyłudzanie subwencji, mówiąc o "patologicznym systemie finansowania nauki języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej".

- Te 236 mln zł to w dużej części, trzeba jasno powiedzieć, wyłudzane od państwa, od innych mniejszości. (...) Jeżeli na terenie RP jest około 150 tys. obywateli deklarujących się jako mniejszość niemiecka, a za te 236 mln finansujemy naukę języka niemieckiego dla 50 tys. dzieci, to gołym okiem widać, że te proporcje są zaburzone. Maksymalnie, może z 15-18 tys. dzieci, które powinny być objęte tym systemem. Innymi słowy, na ponad 30 tys. dzieci są po prostu te pieniądze wyłudzone, w taki sposób, że rodzice wypisują deklaracje, że ich dzieci należą do mniejszości niemieckiej i chcą się uczyć niemieckiego jako języka ojczystego, a uczciwi polscy rodzice tego nie robią. Jestem już w kontakcie z ministerstwem edukacji, będziemy uszczelniać ten system. (...) Koniec z tą patologią dla mniejszości niemieckiej, która wyłudza te pieniądze. Nie ma zgody na okradanie polskiego państwa - powiedział Kowalski.

Zdaniem Gaidy nie ma możliwości weryfikacji, czy osoba chcąca, by jego dzieci uczyły się języka mniejszości narodowej, jest jej członkiem.

- Składana deklaracja nie jest związana z przynależnością do organizacji, płaceniem składek. Jest związana z subiektywnym poczuciem przynależności i chęcią, być może, poszerzenia swojej wiedzy językowej, geograficznej, historycznej - powiedział Gaida.

Poseł Galla poinformował, że po przyjęciu przez komisję senacką poprawki do budżetu, która przywraca pierwotną kwotę subwencji oświatowej na naukę języków mniejszości w Polsce, być może jeszcze w tym tygodniu sprawa będzie rozpatrywana przez Sejm.

- Wierzę w to, że także wśród posłów Zjednoczonej Prawicy nastąpi pewna refleksja i zrozumieją, że nie można w ten sposób krzywdzić najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i przyjmą tę poprawkę, która powróci do tej pierwotnej kwoty - powiedział Galla.

Poseł zwracał także uwagę na działania ze strony państwa, które w jego ocenie mogą oznaczać ograniczenie możliwości realizacji przyznanych im praw i podważają zaufanie do państwa polskiego, które w odniesieniu do własnych obywateli stosuje niedopuszczalną przez prawo międzynarodowe w obszarze ochrony mniejszości zasadę wzajemności.

- Czy ministerstwo edukacji podejmie pewne działania, które będą miały na celu reorganizację nauczania, patrz wyłączenie mniejszości niemieckiej języka niemieckiego z nauczania w szkolnictwie powszechnym, i jak to będą chcieli zrobić? Jak można w obecnym stanie prawnym, w państwie demokratycznym, wydzielić jedną grupę mniejszościową i zmienić dla niej warunki? Czy to będzie zmiana ustawy o oświacie, czy nowa ustawa dla mniejszości niemieckiej, czy to będzie wręcz nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i wykreślenia np. mniejszości niemieckiej? Oczywiście, pozostawiam te pytania bez odpowiedzi. Mam nadzieję, że w RP nie dojdzie do tego, żeby ktoś próbował powrócić do czasów z PRL. Razem z moimi przyjaciółmi, choćbyśmy mieli pojechać do Strasburga czy Brukseli, tego tematu w ten sposób nie zostawimy- powiedział Galla.

TAGI
KOMENTARZE3

 • dod 2022-02-09 18:23:20
  Drogi Panie Józku, taka symetria w działaniach doprowadzi do ..... zamykanie Polaków na Białorusi, za to, że są Polakami,... a, ... nie to się już stało. Mam nadzieje, że nie zaczniemy zamykać Białorusinów, bo kto będzie u nas pracował :(
 • Taka prawda 2022-01-12 22:55:17
  Do Józek Robotnik: Drogi Józku, po pierwsze zapoznaj się z definicją mniejszości, po drugie mniejszość niemiecka nie przyjechała do Polski, to Polska przyjechała do nich, oni zostali po wojnie w swojej małej ojczyźnie. Natomiast do Niemiec Polacy pojechali dobrowolnie za lepszym chlebem i nie są mni...ejszością tylko polonią. Kumasz różnicę ? Doucz się trochę z historii.  rozwiń
 • Józek Robotnik 2022-01-11 21:15:52
  Jeśli jakiś rodzić chce swoje dziecko uczyć po niemiecku, francusku czy suachili to już jego sprawa.! Dlaczego ja mam za to płacić. Jeśli Niemcy mają w (...) mniejszość Polską to powinni się spodziewać że w Polsce będę miał w (...) niemców.!!!!!!!!!!!!!1

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!