Partnerzy portalu

Protestują w sprawie stołówek szkolnych

  • PAP
  • 4 kwietnia 2012 - 07:32
Protestują w sprawie stołówek szkolnych
Adobe Stock
Kilkadziesiąt osób demonstrowało we wtorek na ulicach Warszawy przeciwko oszczędnościom w oświacie.

Zdaniem protestujących, kilka dzielnic miasta m.in. Śródmieście i Mokotów, zamierza zlikwidować dotychczasowe kuchnie w stołówkach szkolnych.

Czytaj też: Brutalna prawda: samorządom ze szkolnymi stołówkami chodzi wyłącznie o pieniądze

Wśród protestujących byli m.in. rodzice uczniów z Śródmieścia, Mokotowa i Bemowa, pracownice szkolnych kuchni oraz studenci z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego. Przeszli oni Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi przed Pałac Kultury i Nauki.

Protestujący mieli z sobą transparenty, na których można było przeczytać m.in. „Ręce precz od stołówek szkolnych”. Skandowali: „szkoła nasza – polityka wasza”, „edukacja to nie towar”, „najpierw ludzie – potem zyski”. Szli przy dźwiękach gwizdków i uderzeń metalowych chochli w pokrywki.

„Nie chcemy zamykania kuchni w stołówkach szkolnych. Nie chcemy, by przejęli je ajenci, by wprowadzono catering. Teraz nasze dzieci są karmione smacznie i zdrowo, a co będzie potem nie wiadomo. Ajent będzie chciał zarobić. To odbije się na naszych dzieciach, bo będzie je karmił byle czym” – powiedziała dziennikarzom pani Monika jedna z protestujących matek.

Inna zwróciła uwagę na ceny obiadów szkolnych. Jak mówiła, obecnie rodzice płacą tylko za produkty, z których przygotowywane są posiłki dla dzieci, a dzielnice płacą za utrzymanie kuchni. „Po likwidacji kuchni ceny obiadów na pewno wzrosną. Tak dzieje się wszędzie, gdzie stołówki przejęli ajenci. Tak jest na Woli, gdzie sprywatyzowano kuchnie” – oceniła.

„Brońcie dzieci i brońcie nas. Gdzie my teraz znajdziemy pracę” – zaapelowała do zgromadzonych pani pracująca w kuchni jednej z śródmiejskich szkół podstawowych. Według niej większość pracujących w szkolnych kuchniach ma powyżej 55 lat i prawie całe życie zawodowe pracowali w stołówkach dla dzieci.

Przemarsz ulicami miasta zakończył się w miejscu, gdzie podczas czerwcowych Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 ma się znajdować tzw. strefa kibica. „Dziś to miejsce jest strefą rodzica. Rodzica, który nie zgadza się na oszczędności w oświacie, które odbywają się kosztem dzieci, kosztem zdrowia dzieci” – mówił Maciej Łapski z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego.

Według demonstrantów organizacja strefy kibica kosztować będzie budżet miasta ponad osiem razy więcej niż utrzymanie przez rok stołówek we wszystkich szkołach w Śródmieściu.

Kwestie ewentualnych zmian w organizacji żywienia uczniów w szkołach od marca omawiane są na komisjach oświaty i na sesjach rad dzielnic Śródmieście, Mokotów i Bemowo.

Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie jest niezależną, ogólnopolską organizacją studencką. Powstała, by występować w obronie praw studentów.

TAGI
KOMENTARZE1

  • gklewski 2012-04-06 12:37:33
    Za jednym zamachem reżim ubije dwie pieczenie! Nie będzie musiał dokarmiać biedaków, bo i po co!!! Liberalnie zdychać dla dobra "układu" to zaszczyt! Tusk podpisał "układ" z Klubem Rzymskim o depopulacji narodu polskiego - do 255 mln. I jest bardzo przejęty jego realizacją!!!...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!