Przecieki na maturze? CKE wydało oświadczenie

Przecieki na maturze? CKE wydało oświadczenie
Marcin Smolik (fot. twitter.com/CKE_PL)
Określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania - napisał dyrektor CKE Marcin Smolik w oświadczeniu dotyczącym ewentualnego przecieku maturalnego.
  • CKE złożyła do policji i prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby prawne zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem.
  • Określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania - zaznaczył Marcin Smolik w oświadczeniu.
  • W przypadku stwierdzenia, że doszło do złamania prawa Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmie dalsze kroki przewidziane w przepisach prawa - zaznaczył.

Marcin Smolik poinformował w oświadczeniu, że CKE złożyła do policji i prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby prawne zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem.

Na Twitterze CKE opublikowana została "Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 5 maja 2021 r. dotycząca możliwego ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych przez osoby prawne zobowiązane do ich ochrony przed nieuprawnionym ujawnieniem".

"W związku przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu przez osoby prawne zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów, tj. policji oraz prokuratury" - czytamy.

Dyrektor CKE Marcin Smolik w informacji podkreślił: "Określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania". "W przypadku stwierdzenia, że doszło do złamania prawa Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmie dalsze kroki przewidziane w przepisach prawa" - dodał.

We wtorek (4 maja) rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury. Po jego zakończeniu pojawiła się informacja, że mogło dojść do przecieku treści egzaminu.

"Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza "ambicje Lalka", czyli słowa klucze z jednego z wypracowań" - potwierdził we wtorek Smolik.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska poinformowała zaś, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy.

"Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów" - podała.

Według mediów do ewentualnego przecieku tematów maturalnych mogło dojść na Podlasiu.

Odnosząc się do tego dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszka Muzyk (OKE w Łomży zasięgiem obejmuje woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie) podkreśliła, że arkusze egzaminacyjne do szkół w regionie dotarły nienaruszone i kompletne.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury", a drugi: "Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Maturzyści, którzy wybrali trzeci z tematów interpretowali wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

W środę rano przeprowadzony został egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowych. Podobnie jak egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym dla wszystkich maturzystów.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!