Przecieki z matur? CKE składa zawiadomienie na policję

  • AT
  • 4 maja 2021 - 16:11
Przecieki z matur? CKE składa zawiadomienie na policję
Matura 2021 r.: CKE złoży zawiadomienie w związku z możliwym przeciekiem z matur (fot. shutterstock)
Jesteśmy w trakcie przygotowania zawiadomienia o przeciekach z matur. Jutro złożymy doniesienie na policję - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
  • Dostaliśmy kilka informacji, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza ambicje Lalka, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań - wyjaśnił Marcin Smolik.
  • Zaznaczył, że trudno potwierdzić wiarygodność tej informacji.
  • Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji - powiedział.

- Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza ambicje Lalka, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań - wyjaśnił dyrektor CKE.

Zaznaczył, że trudno potwierdzić wiarygodność tej informacji. - Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji - powiedział.

Czytaj też: Matura z polskiego na poziomie podstawowym zakończona. Oto tematy

Zapewnił, że egzaminy maturalne przebiegają spokojnie.

- Szkoły były bardzo dobrze przygotowane, żeby przeprowadzić egzamin, a nauczyciele stanęli na wysokości zadania, żeby nawet w tych trudnych czasach egzamin przeprowadzić bezpiecznie - powiedział.

Matur nie zakłóciły również mailowe doniesienia o rzekomym podłożeniu w kilku szkołach ładunków wybuchowych.

- Dyrektorzy podjęli decyzje o ewakuacji uczniów. Po sprawdzeniu okazało się, że żadnego ładunku nigdzie nie było. Policja oceniła informacje przesłane mailem, że są niskiej wiarygodności. Zdający powrócili do rozwiązywania egzaminów i wszędzie zostały przeprowadzone, niekiedy tylko z opóźnieniem - powiedział Smolik.

Czytaj też: Matura 2021: Harmonogram, wymagania egzaminacyjne i wytyczne sanitarne

Dyrektor CKE wskazał, że egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym.

- Zasady zostały opracowane przez CKE wspólnie z ministerstwem edukacji i zatwierdzone przez GIS. Opublikowane zostały w kwietniu. Nie odbiegają znacząco od tych, które obowiązywały w ubiegłym roku i od wytycznych, które obowiązywały przy przeprowadzaniu egzaminów zawodowych w styczniu i lutym tego roku - powiedział.

- Dotarły do nas informacje o potencjalnym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego. To doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb. W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę" - tak z kolei informację o przeciekach skomentowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

Poinformowała też, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy.

- Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów - podała.

Matury rozpoczęły się po godz. 9.00 dla ok. 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!