Partnerzy portalu

Przemysław Czarnek: chcemy podwyżek i powrotu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli

Przemysław Czarnek: chcemy podwyżek i powrotu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli
Szefostwo MEN spotkało się w 1 lutego ze związkowcami (fot. PAP/Mateusz Marek)
Chcemy dalszych podwyżek dla nauczycieli i powrotu do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek, komentując rozmowy ze związkowcami.

Minister edukacji i nauki w programie "Polski punkt widzenia" Telewizji Trwam został zapytany m.in. o środowe spotkanie związkowców z kierownictwem resortu. Rozmowy dotyczyły m.in. wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, podniesienia wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej oraz odbiurokratyzowania pracy nauczycieli.

Wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli wzrosły o niemal 80 proc.

Odnosząc się do postulatów związkowców w sprawie podwyżek, minister wskazał, że "w dużej części oczekiwania zostały zrealizowane".

"Związkowcy zaciemniają rzeczywistość, taka rola związków nam się nie podoba. Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli realizujemy od kwietnia ub.r. - kwiecień, wrzesień i styczeń, w związku z nową ustawą budżetową" - zaznaczył.

"Chcemy, żeby były dalsze podwyżki. Realizujemy podwyżki od 2015 r., odkąd jesteśmy przy władzy" - podkreślił.

Minister podał, że wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli wzrosły o niemal 80 proc., natomiast dla najlepiej zarabiających o 55 proc.

"Chcemy, żeby podwyżki były jeszcze szybciej wypłacane nauczycielom, ale mamy wojnę, więc musimy poczekać, jak ten budżet będzie się realizował w ciągu roku" - dodał.

Świadczenia kompensacyjne to nieudany eksperyment

Szef MEiN pytany z kolei o kwestię wcześniejszych emerytur, odparł, że jest przestrzeń do takiego rozwiązania.

"Uprawnienie nauczycielskie do przechodzenia na emeryturę nauczycielską po trzydziestu latach pracy, w tym 20 latach w szkole minimum, nauczyciele stracili w 2009 r., gdy rządziła Platforma Obywatelska - Donald Tusk i Katarzyna Hall" - powiedział minister Czarnek.

"Zrobiono zamiast emerytur świadczenia kompensacyjne, które zgodnym chórem nauczyciele określają jako eksperyment nieudany. Chcemy powrócić do tego, zwłaszcza, że (...) od roku 2024/2025 niestety w szkołach będzie każdego roku mniej dzieci, zwłaszcza młodzieży w szkołach średnich" - powiedział minister.

"Trzeba będzie stworzyć przestrzeń do przechodzenia na emeryturę nauczycielską, zwłaszcza dla tych, którzy wstępowali do zawodu te 25, 30 lat temu, kiedy byli przekonani, że na taką emeryturę będą mogli odejść" - dodał minister.

Rozmowy na ten temat - jak wskazał - zostały uruchomione i jest kilka kwestii, które trzeba przedyskutować m.in. "od którego roku, które roczniki, na jakich zasadach, będą mogły przechodzić na emerytury, co z dodatkową praca w szkole, co ze świadczeniami kompensacyjnymi".

Minister wyraził przekonanie, że "w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni ostateczne porozumienie ze związkami będzie wypracowane i jeszcze w tym półroczu będzie można mówić realnie o przywróceniu tego uprawnienia nauczycielskiego w jakiejś perspektywie czasowej".

TAGI
KOMENTARZE62

  • Piotr 2023-02-09 17:55:20
    Następny debil co nie umie liczyc
  • CRIS 2023-02-09 12:42:57
    Do Kaja: Wdać, że miałaś kłopoty w szkole, ale cóż na to można poradzić? Ciekawe tylko, czy odbierasz wszystkie PiS-owskie plusy... bo to, jak sadzę wychodzi Tobie najlepiej. Pozdtawiam. Nauczyciel z Gdanska
  • Ja 2023-02-09 11:45:41
    Do Pracuś :

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!