Radni: Zatrzymać centralizację i ideologizację szkół

- Planowane zmiany w oświacie to daleko idąca centralizacja systemu oświatowego i zaburzeniem relacji pomiędzy samorządem a kuratorem - uważają radni z Opola.
- Przegłosowali rezolucję, aby rząd wycofał się z zapowiadanych od czerwca zmian w oświacie.
- Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie roli kuratora.
W czerwcu 2021 r. światło dzienne ujrzały projekty przepisów, które zmienią Prawo oświatowe. Ich ogólny kierunek to zwiększenie roli kuratorów. Chodzi m.in. o komisje konkursowe, które wybierają dyrektorów szkół. Obecnie, samorząd oraz kurator mogą powołać po trzech członków do takiej komisji. Jeżeli przepisy wejdą w życie, kurator będzie miał w komisji pięciu przedstawicieli.
[ZOBACZ TREŚĆ REZOLUCJI W DZIALE MULTIMEDIA]
W nowelizacji pojawi się też nowe uprawnienie dla organu nadzoru. Jeżeli dyrektor szkoły nie będzie realizował zaleceń kuratora oświaty, ten będzie mógł wystąpić do samorządu z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Czytaj także: Kurator będzie decydował, a samorząd poniesie koszty. Na takie zmiany nie ma zgody
Ponadto - zgodnie z projektem - jeżeli zajęcia dodatkowe w szkole będzie chciała przeprowadzić organizacja pozarządowa, będzie musiała wcześniej uzyskać zgodę kuratora. Samorządy od samego początku krytykują projekt przepisów.
Samorząd bez wpływu na oświatę
Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Opolu, przegłosowano rezolucję wzywającą władze do odstąpienia od wymienionych zmian w oświacie. Zdaniem radnych, projekt przepisów to daleko idący krok w stronę centralizacji systemu oświatowego, a także odebranie organowi prowadzącemu przedszkola, szkoły i placówki oświatowe.
- W ten sposób tutejszy samorząd, podobnie jak wiele innych w całym kraju, zostanie pozbawiony wpływu na funkcjonowanie i rozwój oświaty, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za jej prowadzenie. A przecież edukacja publiczna stanowi jeden z podstawowych obszarów zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej - czytamy w rezolucji.
Szkoły pod polityczną kontrolą
Radni z Opola uważają, że wzmocnienie roli kuratora kosztem samorządu, będzie "zaburzeniem relacji" pomiędzy zadaniami obu organów, które będą jednocześnie zmierzać do degradacji roli organu prowadzącego.
- W ten sposób dotychczasowe szkoły zostaną zastąpione szkołami scentralizowanymi, nauczającymi zgodnie z określoną ideologią i poddanymi politycznej kontroli. Wiadomym jest, że szkoła podporządkowana centralnej władzy i realizująca jej ideologiczną wizję będzie zaprzeczeniem nowoczesnej edukacji w demokratycznym państwie - czytamy w apelu radnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Rodzic
2021-10-06 15:18:42
Do Emeryt: następny wpis DORADCY METODYCZNEGO kopiuj - wklej tylko podpis inny. Według tego co sam wyczytał w swojej książce o trolach, to są metody bohaterów tej książki. Możesz przypomnieć tytuł!? 😎🤓😎🤓😎
-
Emeryt
2021-10-06 14:32:21
Do Mao, Kasia, Rodzic, Henryk to płatni TROLLE Konfederacji, posługujący się goebbelsowską metodą zgniłego śledzia i wielkiej prawdy. Bez nazwania tych, którzy mają inne poglądy polityczne, doradcą metodycznym, nie potrafią nic mądrego napisać. Ogłupiają ciemny lud.
-
Kasia
2021-10-06 12:14:32
Do Mao: ooo kolejny propagandowy wpis kopiuj - wklej w różnych tematach tylko podpis inny. Cieszę się DORADCO METODYCZNY, że nauczyłeś się poprawnie pisać nazwisko swojego idola. 🤣 A przy okazji co tam u Durczoka?