Partnerzy portalu

Rafał Trzaskowski pisze do dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców

Rafał Trzaskowski pisze do dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców
(Fot. Rafał Trzaskowski/Facebook)
Odpowiedzialność za jakość edukacji ponosimy solidarnie – napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piśmie skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców. Poinformował w nim także, że dyrektorom szkół zostaną zapewnione konsultacje prawne i merytoryczne.
 • Prezydent stolicy zaznaczył w piśmie, że znaleźliśmy się w trudnym czasie "wymagającym od każdego z nas daleko idących zmian w codziennym funkcjonowaniu, przeorganizowujących nam życie" - podkreślił.
 • Zaznaczył przy tym, że bardzo wrażliwą społecznie dziedziną jest edukacja.

"Odpowiedzialność za jakość edukacji ponosimy bowiem solidarnie" - podkreślił Trzaskowski. "Rolą Urzędu m. st. Warszawy jest zapewnić Państwu maksymalne wsparcie i pomoc wszędzie tam, gdzie to potrzebne, i takie czynimy starania" - napisał prezydent Warszawy.

Jak dodał, "faktem, jest, iż rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o nauczaniu online przerzuca ciężar odpowiedzialności za zdalne prowadzenie zajęć, ocenianie uczniów w tym trybie oraz samą organizację lekcji na dyrektorów szkół i nauczycieli".

Ocenił jednocześnie, że "wdrożenie wielu dyrektyw wynikających z rozporządzenia będzie trudne lub wręcz niemożliwe". "Są obawy o zwiększenie się biurokracji, która już teraz jest ogromnym obciążeniem oświaty w Polsce. Ministerstwo zapomniało, że zdecydowana większość placówek dopiero wypracowuje mechanizmy działania, a część uczniów i kadry dysponuje ograniczonym dostępem do sprzętu" - zaznaczył Trzaskowski.

Zwrócił się też do dzieci i młodzieży, by traktowali, obecną, nietypową sytuację z powagą. Rodziców z kolei poprosił o wsparcie procesu nauczania.

"Dyrektorom szkół zapewniamy konsultacje prawne i merytoryczne" - poinformował w piśmie. Jak dodał, został przygotowany poradnik dotyczący sposobów organizacji nowej pracy. "Spodziewamy się, że w wielu kwestiach konieczne będzie wykonywanie działań formalno-proceduralnych wymagających zasięgnięcia opinii prawników" - napisał Trzaskowski.

"Występujemy również do MEN o wykładnie szczegółowe, wszędzie tam, gdzie zgłaszacie Państwo wątpliwości interpretacyjne w naprędce wydawanych przepisach" - dodał.

"Wszystkich Państwa mogę zapewnić, że w miarę możliwości będziemy rozwiązywać pojawiające się problemy i wyprzedzać powstawanie kolejnych". Prezydent zaznaczył też, że samorząd warszawski jest w trakcie finalizacji technicznych rozwiązań, które wpłyną na realizację nadzwyczajnego przedsięwzięcia, jakim jest nauczanie zdalne.

Trzaskowski podziękował także nauczycielom za odpowiedzialność, a uczniom za aktywność.

Na końcu listu prezydent stolicy zaznaczył, że przed nami najgorsze egzaminy. "Jeden z odpowiedzialności za bezpieczeństwo nas wszystkich, dlatego tak ważne, aby minimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa i nie wychodzić z domów. Drugi z edukacji zdalnej. To egzaminy, które zdamy razem" - napisał prezydent Warszawy.

Rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza, Karolina Gałecka, powiedziała, że pismo, które zostało wystosowane miało spełnić rolę wsparcia dla rodziców, dyrektorów i uczniów. Jak wskazała, cała ta grupa potrzebuje wsparcia. "Przekazem tego pisma było: jesteśmy z wami, będziemy robić wszystko jako samorząd, żeby wspomóc was w tej trudnej sytuacji".

Gałecka przypomniała także, że władze stolicy uruchomiły centrum psychologicznego wsparcia dla rodziców i uczniów. "To miał być list solidarności i wsparcia z rodzicami, nauczycielami, dyrekcją, uczniami" - podkreśliła. Zaznaczyła, że pismo w żaden sposób nie dyskredytuje MEN. "To akt solidarności, mówiący: słuchajcie, możecie na nas liczyć, jako samorząd jesteśmy z wami" - powiedziała Gałecka.

TAGI
KOMENTARZE4

 • rozczarowana 2020-04-03 13:48:48
  "Odpowiedzialność za jakość edukacji ponosimy bowiem solidarnie" - to może również opłaty za przedszkola/szkoły prywatne również powinny być solidarne, tymczasem i opieka i nauczanie dziecka oraz opłaty przerzucone zostały tylko na rodzica. Proponuje Panie Prezydencie sprawdzić jak na ter...enie Warszawy działają prywatne placówki i jak zrzucają opłaty na Rodziców.  rozwiń
 • r39 2020-04-02 16:26:57
  A może by tak jakiś konkrecik, dzielny Panie Prezydencie?
 • 2+4 2020-04-02 09:14:11
  Nauczyciele podważyli powagę "pochylenia się z odpowiedzialnością" nad edukacją i młodzieżą rok temu.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!