Partner portalu

Reforma edukacji: Miało być bezkosztowo, w rzeczywistości jest inaczej

  • bad
  • 4 stycznia 2018 - 19:50
Reforma edukacji: Miało być bezkosztowo, w rzeczywistości jest inaczej
Adobe Stock
Przykład Łodzi pokazuje, że reforma edukacji kosztuje miasta wiele milionów złotych.

Łódź poinformowała, że „zaledwie 600 tysięcy złotych z Ministerstwa Edukacji dostała w ramach zwrotu kosztów odpraw dla zwolnionych nauczycieli. Wniosek złożony do ministerstwa opiewał na 2 387 406 zł”.

– Nie wiem, dlaczego dostaliśmy tylko 600 tysięcy, ministerstwo po prostu wysłało przelew, dlatego znów pytam panią minister Zalewską skąd ta kwota i dlaczego wzorem roku ubiegłego nie dostaliśmy zwrotu wszystkich poniesionych wydatków na odprawy dla zwalnianych – mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Czytaj też: Straciły moc niektóre przepisy Ustawy o systemie oświaty

Zdaniem przedstawicieli miasta, oznacza to, że „bezkosztowa reforma edukacji” kosztowała Łódź ponad 6 mln zł. Miasto informuje, że tyle ze swojego budżetu wydało na adaptację pomieszczeń w szkołach i przedszkolach, wyposażenie pracowni do biologii, chemii i fizyki, zakup pomocy dydaktycznych w nowych szkołach oraz odprawy dla zwalnianych nauczycieli.

W tym roku zwolnienia objęły w Łodzi 123 nauczycieli oraz ponad 70 pracowników administracji i obsługi. Jak podkreśla samorząd, powodem w dużej mierze jest reforma edukacji, bo gros redukcji etatów dotyczy gimnazjów, a odprawy tylko dla nauczycieli kosztowały ponad 2,3 mln zł, kolejne 2 mln miasto wydało na odprawy dla pracowników niepedagogicznych. 

Czytaj też: Żłobki: Ważne zmiany od 1 stycznia 2018

– Zgodnie z przepisami koszty odpraw dla zwalnianych nauczycieli powinny być przez MEN zwrócone samorządom. Przed rokiem, kiedy w Łodzi pracę straciło 75 nauczycieli, miasto wystąpiło do ministerstwa o zwrot 1 554 641 zł wydanych na odprawy i tyle dostało – przypominają władze Łodzi.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!