Partnerzy portalu

Reforma oświaty: Dąbrowa Górnicza wygrała przed sądem z kuratorium oświaty

  • KDS
  • 18 lipca 2017 - 12:52 | Aktualizacja: 18 lipca 2017 - 22:58
Reforma oświaty: Dąbrowa Górnicza wygrała przed sądem z kuratorium oświaty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach pozytywnie rozpatrzył skargę złożoną przez Radę Miejską w Dąbrowie Górniczej na decyzję Kuratorium Oświaty w Katowicach. Oznacza to, że od września 2017 sieć szkół w zagłębiowskim mieście będzie wyglądała tak, jak zadecydowali radni. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

- Mamy pozytywne rozstrzygnięcie! Zgodnie ze złożonym przez nas wnioskiem, WSA uwzględnił naszą skargę i w całości uchylił opinię Śląskiego Kuratora Oświaty, dotyczącą dąbrowskiej sieci szkół - potwierdza Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. I jak dodaje, teraz miasto musi poczekać na pisemne uzasadnienie wydanego we wtorek (18 lipca) wyroku, który nie jest jeszcze prawomocny.

Dąbrowa Górnicza złożyła skargę na decyzję kuratorium oświaty w Katowicach, po tym, jak nadzór pedagogiczny nakazał im przekształcenie gimnazjów nr 1, 9 i 10 w ośmioletnie szkoły podstawowe (wstępnie kuratorium zaleciło też przekształcenie gimnazjum nr 4, ale odstąpiło od tego pomysłu – przyp. red).

Jak tłumaczył Podraza, decyzja kuratorium oznaczałaby bowiem, że obok siebie – niemal po sąsiedzku – działałyby stare i nowe podstawówki. - Ze względu na małą liczbę uczniów, żadna z nich nie będzie w pełni wykorzystana, a wyremontowane budynki z nowoczesnym zapleczem będą świeciły pustkami – pisał w liście skierowanym do mieszkańców miasta Podraza.

Kuratorium Oświaty w Katowicach na razie nie chce komentować wyroku WSA. - Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji Sądu. Po zapoznaniu się z nim Śląski Kurator Oświaty zajmie stanowisko - informuje Anna Kij z katowickiego kuratorium. 

Pozytywnie dla samorządu zakończył się podobny spór w Łodzi. Tam również WSA uchylił opinię łódzkiego kuratora oświaty, dotyczącą sieci szkół w mieście. Kurator musi także zapłacić blisko 500 złotych kosztów sądowych. 

Zaś gmina Zbójna (woj. podlaskie) sprawę oświatową przegrała. Gmina chciała, by w ramach oszczędności przez jeden rok dwie z trzech szkół podstawowych działały jako 6-letnie. Jednak sąd uznał takie rozwiązanie za niezgodne z przepisami prawa.

Kolejna „oświatowa” rozprawa przed gliwickim WSA odbędzie się 25 lipca. Sąd rozpatrzy skargę dotyczącą sieci szkół w Ustroniu. Różnica zdań w tym przypadku dotyczy dwóch gimnazjów. Budynki gimnazjum nr 1 i nr 2 znajdują się obok szkół podstawowych. Kuratorium nakazało przekształcić je w 8-letnie podstawówki, zaś miasto zdecydowało się je wygasić.

W kolejce na ponowne wyznaczenie terminu rozprawy czeka gmina Żarki (rozprawa miała odbyć się 14 lipca, następnie 24 lipca, jednak znów została przesunięta – przyp. red). Tu różnica zdań między gminą a kuratorium dotyczy oddanego w 2011 roku do użytku nowoczesnego budynku, w którym mieściło się gimnazjum. Kuratorium wskazało, by otworzyć w nim drugą szkołę podstawową. Klemens Podlejski, burmistrz Żarek nie chce się na to zgodzić. Podkreśla, że takie rozwiązanie nie ma uzasadnienia. Zaś w tym miejscu planuje przygotować m.in. dodatkowe miejsca dla przedszkolaków.

Na wycofanie skargi zdecydował się z kolei Będzin. W tym przypadku nadzór pedagogiczny nakazał przekształcenie gimnazjum nr 3 w 8-letnią szkołę podstawową. Władze miasta nie zdecydowały się wprowadzić tego pomysłu w życie i zaskarżyły decyzję kuratorium do WSA. Argumentowały ją tym, że w pobliżu działa szkoła podstawowa, w której bez problemu zmieszczą się wszyscy uczniowie.

Rada miasta przyjęła sieć szkół po swojemu, bez uwzględnienia tych wytycznych i ponownie dała do zaopiniowania w kuratorium. Wtedy nadzór zmienił zdanie i wydał w tej sprawie opinię pozywaną. – Tym samym nasza skarga byłaby bezprzedmiotowa – tłumaczy powód wycofania skargi Kinga Wesołowska z będzińskiego magistratu.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Pisząca 2017-07-18 17:44:42
    Do Wera: kłócą się, nie kłucą
  • Wera 2017-07-18 17:08:51
    I po co nam była ta reforma oświaty... tylko się kłucą i tracą pieniądze na niepotrzebne sprawy. Ale co tam, rodzic bogaty za wszystko zapłaci w tz ukrytych kosztach ☺

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!