Reforma oświaty: Przekształcasz oddział przedszkolny w przedszkole? Pamiętaj o zmianach w przepisach przeciwpożarowych

  • KDS
  • 14 lipca 2017 - 15:13
Reforma oświaty: Przekształcasz oddział przedszkolny w przedszkole? Pamiętaj o zmianach w przepisach przeciwpożarowych
Adobe Stock
Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej określający, jakie wymagania ochrony przeciwpożarowej muszą spełniać lokale, w których ma działać przedszkole. Nowe przepisy będą dotyczyły przedszkoli, które powstaną w wyniku przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Resort edukacji planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 września 2017 r. Zmiana przepisów dotyczyć będzie jedynie przedszkoli, które powstały w wyniku przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Pełna treść rozporządzenia w Multimediach. 

Zaś oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą miały czas na dostosowanie się do jego wymagań, jeśli ich obecnie nie spełniają, do dnia 31 sierpnia 2022 r.

Czytaj więcej: MEN: Obowiązek szkolny w polskim systemie dot. tylko dzieci mieszkających w Polsce

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, dotychczas obowiązujące przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 31 grudnia 2014 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 20), przeznaczone były dla przedszkoli, które z mocy prawa z dniem 1 września 2019 r. miały powstać w wyniku przekształcenia oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.

Jednak ustawa Prawo oświatowe pozostawiła w systemie oświaty oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, dlatego konieczne jest przystosowanie obecnie obowiązujących regulacji do nowych rozwiązań.

Resort edukacji zaznacza, że przepisy zawarte w projektowanym rozporządzeniu łagodzą obowiązujące wymagania ochrony przeciwpożarowej. - Co powoduje, że organy prowadzące nie będą musiały ponosić dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem lokali zajmowanych przez oddziały przedszkolne do tych wymagań - czytamy w uzasadnieniu. 

Przykład? Na drogach ewakuacyjnych dopuszczono maksymalną wysokość stopni schodowych 0,175 m, a więc typowych dla budynków szkolnych (w przedszkolach wartość ta wynosi 0,150 m).

DO POBRANIA
Rozporządzenie MEN - przepisy przeciwpożarowe
103.5 KB format pliku: DOC
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!