Partnerzy portalu

Reforma oświaty: Ustroń wygrał z kuratorium oświaty w WSA

Reforma oświaty: Ustroń wygrał z kuratorium oświaty w WSA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał we wtorek (25 lipca) skargę Rady Miasta Ustroń na decyzję śląskiego kuratora za zasadną. To kolejne miasto, które wygrało oświatowy spór z kuratorium oświaty.

• WSA w Gliwicach uznał skargę Rady Miasta Ustroń za zasadną. 

• W swojej opinii kurator nakazał, aby w uchwale rady uchylić paragraf drugi, który opisywał, jak będą wyglądać przewidziane reformą zmiany w ustrońskiej oświacie. Równocześnie wskazał, że Rada Miasta ma w to miejsce wstawić rozstrzygnięcie zgodne z art. 129 p. 1 u. 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe.

• Reforma oświaty zakłada m.in. likwidację gimnazjów i wydłużenie nauki w szkole podstawowej oraz w szkołach średnich. 

"Takie rozstrzygnięcie jest w ocenie sądu wadliwe, ponieważ w gruncie rzeczy organ nadzoru, którym jest tu kurator, nie określił, jaka powinna być treść paragrafu drugiego. Uchwała Rady Miasta Ustroń bez paragrafu drugiego istnieć nie może, to jest kluczowy przepis w tejże uchwale, zatem eliminując go bez wskazania pozytywnej treści tej uchwały nie ma, a zatem nie ma sieci szkół w Ustroniu, dostosowanej do nowego prawa oświatowego. A zatem już z tego powodu przedmiotowa opinia musiała być uchylona" - powiedział przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Stanisław Nitecki.

"Należy dostrzec, że uzasadnienie tej opinii również nie spełnia wszystkich wymogów przewidzianych przepisami prawa, ponieważ z opinii, jako aktu nadzoru powinno wynikać, jakimi motywami kierował się organ administracji podejmując takie rozstrzygnięcia. W tym przypadku te motywy nie zostały sformułowane. W każdym razie nie zostały one przedstawione w sposób taki, że skarżąca gmina byłaby w stanie zrozumieć motywy i intencje, którymi kierował się organ nadzoru" - dodał.

Czytaj więcej: Sieci szkół: Łódź wygrała w sądzie z kurator

Jak powiedziała naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Ustroniu Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, władze miasta zajmą stanowisko w tej sprawie po otrzymaniu wyroku i jego uzasadnienia.

We wtorek gliwicki sąd umorzył też sprawę skargi, skierowanej na opinię kuratora przez władze Będzina, ponieważ została ona wycofana. Rzeczniczka Urzędu Miasta Kinga Wesołowska-Bodzek poinformowała, że skarga ta stała się bezzasadna z chwilą, gdy w czerwcu Rada Miejska przyjęła uchwałę ws. sieci szkół zgodnie z propozycją prezydenta miasta, opartą na nowym prawie oświatowym.

Spór z kuratorium toczył się o jedno z gimnazjów w Będzinie, w którym - zdaniem kuratora - powinna powstać szkoła podstawowa, władze miasta chciały gimnazjum po prostu wygasić. "Byliśmy przeciwni powstaniu w tym miejscu kolejnej podstawówki, bo w bliskim sąsiedztwie działają trzy inne. Ostatecznie nie musimy tworzyć podstawówki, zgodnie z nowymi przepisami gimnazjum zostanie wygaszone" - tłumaczy Wesołowska-Bodzek.

Rady gmin i powiatów woj. śląskiego podjęły łącznie 195 uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Rady 8 jednostek: Będzina, Ustronia, Goleszowa, Szczekocin, Żarek, Milówki i Dębowca nie podjęły ostatecznych uchwał w tej sprawie. W tym przypadku organy wykonawcze opracowały i podały do publicznej wiadomości informacji ws. planu sieci szkół z uwzględnieniem zmian następujących z mocy prawa.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wpłynęły łącznie cztery sprawy, w których samorządy chciały rozstrzygnąć różnice zdań z kuratorium. Oprócz rozpatrywanych we wtorek to skarga Żarek, która ma być rozpatrzona pod koniec sierpnia, oraz Dąbrowy Górniczej. W zeszłym tygodniu WSA również uchylił opinię śląskiego kuratora oświaty dotyczącą kształtu sieci szkół w tym mieście po wprowadzeniu reformy edukacji.

Władze miasta przyjęły tę decyzję z satysfakcją, ale decyzja sądu nie zmieniła kształtu ustalonej już w Dąbrowie sieci szkół. Spór dotyczył 4 obecnych gimnazjów i 4 szkół podstawowych. W mieście planowano, że gimnazja i podstawówki zostaną połączone i dzieci z młodszych klas podstawówek będą się uczyły w budynkach podstawówek, a starsze - gimnazjów. Zdaniem władz miasta było to rozwiązanie zgodne z przepisami nowego prawa oświatowego.

Kuratorium opowiadało się za otwarciem w mieście 4 nowych szkół podstawowych. Władze miasta obawiały się, że szkoły będą miały za mało uczniów. Ostatecznie kuratorium zgodziło się na powstanie 3 nowych szkół podstawowych i taka sieć szkół będzie działać w Dąbrowie Górniczej od września.

Od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!