Partnerzy portalu

Rekordowy Erasmus+ z nowymi celami. Już można składać wnioski

Rekordowy Erasmus+ z nowymi celami. Już można składać wnioski
Najważniejszym celem Erasmusa+ pozostaje mobilność edukacyjna (fot. facebook.com/Erasmus+)
25 marca Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021 - 2027. Jego budżet w tym okresie ma wynieść 26,2 mld euro (w porównaniu do 14,7 mld euro w latach 2014 - 2020). Głównym założeniem Erasmusa jest realizowanie mobilności edukacyjnej, czyli możliwości odbywania zagranicznych studiów czy stażu. W kolejnej odsłonie pojawiły się jednak nowe cele. Jednym z nich jest przyspieszenie transformacji cyfrowej systemów kształcenia.
  • Ogłoszono założenia programu Erasmus+ na lata 2021 - 2027. Po pierwsze, rzuca się w oczy znacznie wyższy budżet programu, niż w poprzedniej "siedmiolatce". Wyniesie 26,2 mld euro.
  • Jak zwykle, największa część tych pieniędzy zasili mobilność edukacyjną, czyli możliwość odbycia studiów lub stażu w innym kraju.
  • W najbliższych latach, program będzie także wspierał m.in. tych, którzy korzystają z zrównoważonych (czyli ekologicznych) środków transportu.

Oficjalne przyjęcie rocznego programu prac oznacza w praktyce to, że już można składać pierwsze wnioski w ramach nowego programu Erasmus+. Każdy podmiot publiczny lub prywatny działający w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu może ubiegać się o finansowanie z pomocą Narodowych Agencji programu Erasmus+ mających siedzibę we wszystkich państwach członkowskich UE (w przypadku polski: erasmusplus.org.pl).

- Z zadowoleniem przyjmuję uruchomienie nowego programu Erasmus+, który udowodnił, że jest jednym z największych osiągnięć Unii Europejskiej. Będzie on nadal oferował możliwości edukacji setkom tysięcy Europejczyków i beneficjentów z krajów stowarzyszonych. Zapewniając zmieniające życie doświadczenie mobilności i wspólnego zrozumienia między Europejczykami, program pomoże nam również zrealizować nasze ambicje dotyczące bardziej sprawiedliwej i zielonej Europy - skomentował Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE ds. europejskiego stylu życia.

Na jakie projekty pójdą pieniądze?

Głównym celem Erasmusa pozostaje mobilność edukacyjna, na którą przeznaczone zostanie 70 proc. budżetu programu. Ma ona stworzyć możliwość odbywania okresów studiów za granicą ale także staży, praktyk czy wymiany pracowników we wszystkich dziedzinach kształcenia czy szkolenia. Mogą z niego korzystać uczniowie, studenci szkół wyższych oraz studenci kształcenia i szkolenia zawodowego, osoby dorosłe uczące się, osoby biorące udział w wymianach młodzieży, osoby pracujące z młodzieżą oraz trenerzy sportowi.

Czytaj także: MEN: budżet programu Erasmus Plus na lata 2021-2027 to ponad 26 mld euro

Oprócz mobilności Erasmus+ sfinansuje także projekty współpracy transgranicznej. Może to być na przykład współpraca pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego, szkołami, kolegiami nauczycielskimi czy ośrodkami kształcenia dorosłych.

W latach 2021 - 2027 z programu Erasmus+ będzie można także uzyskać środki na przyspieszenie transformacji cyfrowej systemów kształcenia oraz szkolenia. Program ma zapewnić szkolenia w tym zakresie za pomocą takich platform jak eTwinning, School Education Gateway oraz Europejski Portal Młodzieżowy. Nauka online ma się także stać uzupełnieniem krótkoterminowej zagranicznej mobilności.

Zielona świadomość i poznawanie Europy

Komisja Europejska postanowiła także, że program będzie oferował zachęty finansowe dla uczestników korzystających ze zrównoważonych środków transportu. Jak czytamy w komunikacie polskiej agencji Erasmusa, pieniądze znajdą się także na "projekty promujące świadomość kwestii środowiskowych i ułatwiających wymianę związaną z łagodzeniem kryzysu klimatycznego.

Czytaj także: MEN i FRSE zachęcają do udziału w programie Erasmus

Ważnym elementem Erasmusa będzie działanie o nazwie DiscoverEU. Jest to część programu, która pozwala 18 - latkom uzyskać bilet kolejowy na podróżowanie po Europie, poznawanie innych kultury i spotykanie się z Europejczykami. Ma to pomóc młodym ludziom zaangażować się i nauczyć uczestnictwa w życiu demokratycznym.

Erasmus w liczbach

W latach 2014 - 2021 z Erasmusa skorzystało 4 mln osób, w tym 2 mln studentów. W różnych projektach wzięło udział także 800 tys. wykładowców, nauczycieli, szkoleniowców i innych przedstawicieli kadry edukacyjnej. 

Planuje się, że m.in. dzięki zwiększonemu budżetowi, w latach 2021 - 2027 z programu będzie mogło skorzystać nawet 10 mln mieszkańców państw UE oraz innych, w których działa Erasmus ( Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja). Sam program jest uznawany przez mieszkańców UE za trzecie najważniejsze osiągnięcie wspólnoty, po swobodnym przepływie oraz pokoju (dane z ankiety KE).

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!