Partnerzy portalu

Rekrutacja do przedszkoli 2023/2024. Kiedy i jak zapisać dziecko?

Rekrutacja do przedszkoli 2023/2024. Kiedy i jak zapisać dziecko?
Z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku 3-6 lat (fot. unsplash/Gabe Pierce)
W niektóry samorządach już się zakończyły, w innych trwają lub niebawem zaczną się zapisy dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2023/2024. Najważniejsze, by nie przegapić terminów rekrutacji.
  • Rodzice mogą składać deklaracje dotyczące kontynuacji nauki przedszkolnej lub wnioski o przyjęcie dziecka do wybranej placówki.
  • Terminy zapisów dostępne są na stronach internetowych miast i gmin. 
  • Obowiązuje pięć ogólnokrajowych kryteriów ustawowych w punktacji do przedszkoli. O pozostałych kryteriach oraz ich punktacji decydują radni (w uchwale).

Z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku 3-6 lat - z tym że tzw. "zerówka" dla 6-latków jest obowiązkowa. Innymi słowy: urząd gminy lub miasta musi zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom, które mają 3, 4 i 5 lat i ich rodzice chcą, żeby chodziły one do przedszkola. W przypadku 6-latków takie miejsce zapewniane jest "z urzędu".

Należy też pamiętać, że przedszkola w pierwszej kolejności przyjmują dzieci ze swej gminy. Jeśli po zakończeniu rekrutacji dla dzieci ze swojej gminy zostaną jeszcze wolne miejsca, przedszkole może przyjąć dzieci z innego terenu.

Deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego

Jak wskazuje resort edukacji, jeśli dziecko chodzi już do przedszkola i chcesz, żeby nadal do niego chodziło, należy złożyć u dyrektora deklarację kontynuowania edukacji w tym przedszkolu. "Wzór deklaracji otrzymasz w przedszkolu. Zrób to najpóźniej 7 dni przed rekrutacją" - informuje MEIN.

W drugiej połowie lutego o deklaracjach muszą pomyśleć rodzice obecnych przedszkolaków w Płocku czy w Warszawie. W pierwszym z tych miast deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024 należy złożyć w terminie od 20 do 27 lutego 2023, a w stołecznych placówkach - od 28 lutego do 6 marca.

Z kolei w Katowicach przedszkola na deklaracje opiekunów dzieci czekać będą od 27 lutego do 3 marca 2023 r.

Rekrutacja na wolne miejsca w miejskich przedszkolach

Na podstawie deklaracji placówki będą wiedziały, iloma wolnymi miejscami będą dysponować od września. Kolejnym etapem naboru pozostaje bowiem składanie wniosków przez tych rodziców, którzy pierwszy raz zapisują dziecko do przedszkola. W rekrutacji muszą wziąć też udział ci, którzy chcą, by ich dziecko chodziło do innego przedszkola niż obecnie.

W Lublinie rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 27 lutego - i potrwa do 10 marca.

- Zasady rekrutacji nie uległy zmianie w porównaniu do roku ubiegłego - informuje Izolda Boguta z biura prasowego UM w Lublinie. Jak dodaje, w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych łącznie dostępne są 10 054 miejsca dla przedszkolaków. 

W Lublinie dostępnych jest ponad 10 tys. miejsc dla przedszkolaków (fot. lublin.pl)
W Lublinie dostępnych jest ponad 10 tys. miejsc dla przedszkolaków (fot. lublin.pl)

Od 6 lutego do 22 lutego można składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich w Jaśle. W Krośnie zapisy dzieci mieszkających w tym mieście trwać będą od 14 lutego 2023 r. do 20 lutego 2023 r. (do godz. 15). 

Cały marzec (od 1 do 31 marca do godz. 15:00) na złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym dają opiekunom przedszkola w Sopocie.

Nabór na wolne miejsca w przedszkolach w Płocku rozpocznie się 6 marca 2023 roku.

"Rodzice, którzy ubiegają się o przyjęcie dziecka do przedszkola po raz pierwszy lub zdecydują się na zmianę przedszkola, uczestniczą w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 prowadzonym z wykorzystaniem systemu informatycznego NABO. System zostanie uruchomiony 6 marca 2023 roku o godz. 9:00. Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub będą mieć problemy w korzystaniu z systemu, otrzymają pomoc w każdym przedszkolu" - informuje UM w Płocku.

W Warszawie postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ruszy 7 marca o godz. 13:00.

W Katowicach rekrutacja przedszkolna potrwa od 13 marca (godz. 11:00) do 23 marca ( godz. 10:00).

Jeszcze później rekrutować będą wrocławskie placówki przedszkolne. Tam start rekrutacji planowany jest  na 22 marca, a szczegółowy harmonogram opublikowany zostanie do 31 stycznia 2023 r.

Od 6 lutego do 22 lutego można składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich w Jaśle.  (fot. UM Jasło)
Od 6 lutego do 22 lutego można składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich w Jaśle. (fot. UM Jasło)

Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola - najważniejsze zasady

Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wniosek rodzica.

Formularz "Wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2023/2024" będzie dostępny do wypełnienia na stronie naboru danej gminy.

Rodzice mają możliwość wyboru kilku przedszkoli według preferencji. Jak to wygląda w praktyce? Rodzice, wypełniając wniosek w systemie elektronicznym, wskazują w nim trzy wybrane przez siebie jednostki i określają kolejność - od najbardziej do najmniej preferowanej z nich.

"Wypełniając wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola, należy wybrać to, które wydaje się nam najbardziej odpowiednie do potrzeb dziecka (nie ma rejonizacji). W podaniu musimy wskazać jedno przedszkole, na którym zależy nam najbardziej. W następnej kolejności wskazujemy dodatkowo również dwa przedszkola, które bierzemy pod uwagę w przypadku braku możliwości zapisu do przedszkola wybranego jako pierwsze" - informuje UM w Jaśle.

Wypełniony i wydrukowany wniosek wraz z dokumentami i oświadczeniami potwierdzającymi spełnienie kryteriów rodzice składają w przedszkolu pierwszego wyboru. Choć są miasta, jak np. Kalisz, gdzie cała procedura odbywa się w systemie elektronicznym.

Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola - kryteria i punkty

We wszystkich samorządowych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i „zerowych” obowiązuje kilka ogólnokrajowych kryteriów ustawowych, za które przysługują dodatkowe punkty, jak wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka lub rodziców czy rodzeństwa, samotne wychowywanie dziecka lub wychowywanie dziecka w rodzinie zastępczej.

O pozostałych kryteriach oraz ich punktacji decydują radni w uchwale. Zwykle dotyczą one takich kwestii, jak zamieszkiwanie na terenie obwodu placówki (tzw. rejon), uczęszczanie do placówki starszego rodzeństwa, praca zawodowa na pełny etat lub nauka w trybie dziennym rodzica.

Zdarzają się też w uchwałach inne zapisy, np. w Katowicach dodatkowe punkty przy przyjęciu do przedszkola zyska dziecko, które zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Lublin, Łódź czy Wrocław dodatkowymi punktami w rekrutacji promuje rodziny składające PIT w mieście. Stolica Dolnego Śląska w tym roku idzie jeszcze dalej... Przyjęta przez radnych zmiana w rekrutacji do wrocławskich szkół podstawowych, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych (2023/2024) związana jest z rozszerzeniem kryterium o aktywny status Nasz Wrocław MAX, za który będzie można otrzymać dodatkowe punkty.

- Chcemy premiować w rekrutacji dzieci, których rodzice faktycznie uczestniczą w kosztach utrzymania miasta, tzn. rozliczają podatek PIT we Wrocławiu oraz planują u nas zostać na dłużej, o czym świadczy zameldowanie na stałe. A właśnie te warunki należy spełnić, by móc aktywować status w programie Nasz Wrocław MAX - tłumaczy Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

Dzieci osób, które posiadają aktywny Status Nasz Wrocław MAX, uzyskają dodatkowo 50 pkt. w rekrutacji do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!