- W ubiegłym roku większość placówek zdążyła przeprowadzić dni otwarte i zapoznać dzieci i rodziców ze swoją ofertą na miejscu. W tym roku muszą wystarczyć strony internetowe.
- W niektórych miastach już rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyjęcie dzieci do przedszkoli i podstawówek. Jak rekrutacja będzie przebiegała w tym roku? Za co miasta przyznają dodatkowe punkty w rekrutacji?
- Sam proces jest dość klarowny, ale jak co roku przy rekrutacji wracają stare problemy. Chodzi o rejonizację i obwody szkół.
"Niedługo ruszy nabór do szkół i przedszkoli; rodzicu pamiętaj o ważnych terminach; szczegóły rekrutacji w specjalnej zakładce" – tego typu komunikaty pojawiły się już niemal na każdej miejskiej stronie internetowej i na profilach w mediach społecznościowych. Tam też można uzyskać informacje o nowych placówkach.
Tak wygląda to m.in. w Rzeszowie, gdzie w tegorocznej rekrutacji uwzględniona zostanie jedna nowo tworzona placówka – Przedszkole Publiczne nr 46 przy ulicy Iwonickiej 54.
Terminy rekrutacji do przedszkoli i klas pierwszych
1 marca ruszy rekrutacja m.in. do szkół podstawowych i przedszkoli w Gdańsku, w Świdnicy, w Chorzowie, w Rzeszowie, w Lublinie czy w Krakowie. Pandemia wymusiła pewne zmiany w stosunku do lat ubiegłych.
- Aktualny rok szkolny naznaczony jest pandemią koronawirusa. Skutki obowiązujących obostrzeń sanitarnych dotykają wszystkich w szkolnych społecznościach. Dbając o bezpieczeństwo zarówno nauczycieli, rodziców, jak i samych dzieci, nie przeprowadzimy w tym roku dni otwartych w gdańskich podstawówkach. Rodziców i opiekunów sześciolatków zachęcam do odwiedzenia stron internetowych wybranych placówek, by poznać ich szczegółowe oferty. Wszelkich informacji w przypadku pytań udzielają również pracownicy gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej pójścia dzieci do szkoły – podkreśla Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Są miasta, gdzie rekrutacja rozpoczęła się już w lutym. W Kaliszu czas na zgłoszenie wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola i szkoły podstawowej rodzice mieli od 1 do 8 lutego. Tam cały proces toczy się w niemal ekspresowym tempie - 4 marca zostaną już wywieszone w placówkach listy wszystkich dzieci przyjętych i nieprzyjętych. A od 8 do 10 marca 2021 r. będzie można złożyć wniosek w ramach rekrutacji uzupełniającej.
- Na decyzję o przesunięciu rekrutacji na początek lutego wpływ miała częściowo pandemia i konieczność poszukiwania oszczędności w wydatkach miasta. Przystępując do tworzenia arkuszy organizacyjnych szkół i przedszkoli, musieliśmy mieć pełną wiedzę o liczbie utworzonych oddziałów w poszczególnych placówkach oświatowych - ta wiedza jest niezbędna, aby opracować arkusz organizacyjny szkoły/przedszkola, który bezpośrednio wpływa na konieczność zapewnienia środków finansowych niezbędnych do funkcjonowania placówek - tłumaczy Eweliny Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza.
W Krakowie dano rodzicom cały miesiąc na złożenie pierwszego wniosku - od 1 do 31 marca.
W Białymstoku rekrutacja rozpoczęta 24 lutego i potrwa do 8 marca. Więcej czasu na przygotowanie się mają rodzice pierwszaków i przedszkolaków np. w Katowicach czy w Poznaniu. W stolicy Górnego Śląska rekrutacja ruszy 12 marca, w stolicy Wielkopolski – 16 marca. Ale nie wszystkim się tak spieszy – w Łodzi nabór do przedszkoli rozpocznie się dopiero 1 kwietnia, a do szkół - 4 maja.
Elektronicznie, ale bez papieru ani rusz
W Kaliszu nabór na rok szkolny 2021/2022 do klas pierwszych i przedszkoli odbywał się wyłącznie w formie elektronicznej. Ze względu na pandemię władze miasta uznały, że nie ma potrzeby dostarczania wydrukowanego wniosku do placówki. Dano możliwość elektronicznego wypełnienia dokumentów zgłoszeniowych do przedszkoli, oddziałów zerowych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Po elektronicznym wypełnieniu wniosek należało tylko zatwierdzić, żeby wziąć udział w rekrutacji.
- Przyjęte rozwiązanie pozwala uniknąć problemów związanych przede wszystkim z blokowaniem miejsc w kilku placówkach przez te same dzieci. Wprowadzony system dostosowuje ofertę edukacyjną do wymagań klienta i zapewnia całkowite bezpieczeństwo danych na wszystkich etapach procesu rekrutacji – informuje UM Kalisz.
Faktem jest, że miasta mają doświadczenie w elektronicznej rekrutacji, co ułatwia sprawę w obecnej sytuacji. W większości pytanych przez Portalsamorzadowy.pl miast proces przebiega podobnie jak przed rokiem.
- Już coraz więcej gmin i powiatów w kraju wykorzystuje elektroniczne formy zapisów do prowadzonych przez siebie przedszkoli i szkół. Sądzę, że podobnie jak w ubiegłym roku – zarówno rodzice dzieci, jak również przedszkola i szkoły podstawowe uznają tę formę zapisów za sprawną, przejrzystą i co ważne funkcjonalną – wyjaśnia Tadeusz Niedzielski, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Jak to wygląda w praktyce? Rodzice wypełniając wniosek w systemie elektronicznym, wskazują w nim trzy wybrane przez siebie jednostki i określają kolejność – od najbardziej do najmniej preferowanej.
Rozwijane są różne elektroniczne systemy komunikacji z rodzicami. - W szkołach podstawowych od kilku lat funkcjonuje takie narzędzie komunikacji z rodzicami uczniów jak dziennik elektroniczny. W ubiegłym roku wdrożyliśmy program „Nabór do przedszkoli”, a w tym roku rozszerzamy go o zapisy do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych – dodaje Niedzielski.
Jednak, jak się okazuje, nadal sama rejestracja online w większości miast nie wystarczy, by zapisać dziecko do szkoły czy przedszkola. Bo wypełniony i wydrukowany z systemu wniosek… trzeba złożyć w placówce pierwszego wyboru.
- Na stronach serwisu rekrutacyjnego Elemento rodzice i ich dzieci będą mogli zapoznać się z ofertą szkół i wypełnić zgłoszenie/wniosek o przyjęcie, który należy wydrukować, podpisać i złożyć w szkole pierwszego wyboru. Innym sposobem zapisania dziecka do szkoły podstawowej jest odręczne wypełnienie zgłoszenia/wniosku o przyjęcie, podpisanie i dostarczenie do sekretariatu szkoły podstawowej pierwszego wyboru. Druk (w formie papierowej) będzie można również pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony serwisu rekrutacyjnego – informuje UM Kraków.
W związku z pandemią zmienił się sposób składania dokumentów - potwierdzenia wniosku przez rodziców w placówce pierwszego wyboru w Gdańsku. Rodzice mają dwa sposoby na złożenie dokumentów: skanują wniosek i wraz z pozostałymi dokumentami przesyłają na adres mailowy placówki lub wrzucają dokumenty w jednej kopercie do tzw. wrzutni znajdującej się w miejscu wyznaczonym przez placówkę.
Z kolei w Piekarach Śląskich proces rekrutacji do szkół, który rozpocznie się 8 i potrwa do 22 marca, będzie odbywał się elektronicznie, zaś do przedszkoli (2-12 marca) w formie papierowej.
Ale jak zapewnia Michał Sojka, naczelnik wydziału edukacji w piekarskim urzędzie miasta, cały proces jest znany mieszkańcom, szeroko propagowany na stronach miejskich, stronach placówek oświatowych, w mediach społecznościowych i w tym roku nie powinno być z tym problemów.
- Podobnie jak przed rokiem idziemy na rękę rodzicom, dając możliwość dosłania np. skanów brakujących dokumentów drogą elektroniczną. Rodzicom oszczędzamy kolejnych wizyt i chronimy też pracowników naszych placówek – dodaje Sojka.
Kryteria i punkty przy rekrutacji
We wszystkich samorządowych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i „zerowych” obowiązuje pięć ogólnokrajowych kryteriów ustawowych, za które przysługują dodatkowe punkty jak: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka lub rodziców czy rodzeństwa, samotne wychowywanie dziecka lub wychowywanie dziecka w rodzicie zastępczej.
O pozostałych kryteriach oraz ich punktacji decydują radni w uchwale. Zwykle dotyczą one takich kwestii jak zamieszkiwanie na terenie obwodu placówki (tzw. rejon), uczęszczanie do placówki starszego rodzeństwa, praca zawodowa na pełny etat lub nauka w trybie dziennym rodzica.
Zdarzają się też w uchwałach inne zapisy. Np. w Katowicach dodatkowe punkty przy przyjęciu do przedszkola zyska dziecko, który zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Wrocław dodatkowymi punktami w rekrutacji promuje rodziny składające PIT w mieście. W Białymstoku dodatkowe punkty zyska dziecko, którego rodzice wnioskują o przyjęcie do kl. I SP nr 4 i oświadczają, iż dziecko będzie uczestniczyło w dodatkowej nauce języka białoruskiego.
Adresy, obwody, meldunki
Choć obecny rok szkolny był pełen trudnych momentów związanych z obostrzeniami, zdalną nauką i nadal nie wiemy, jak będzie wyglądała nauka w kolejnym roku szkolnym, to nie pandemia jest największym kłopotem w czasie rekrutacji do szkół. Prawdziwy problem to... rejonizacja i tzw. obwody szkół.
Dzieci, które 1 września rozpoczynają naukę w klasie pierwszej, mają zapewnione miejsce w szkole obwodowej. Innymi słowy - dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły publicznej są przyjmowane z urzędu. Dzieci spoza obwodu mogą zostać przyjęte do danej szkoły, pod warunkiem jednak, że zostaną wolne miejsca. W zgłoszeniu rodzice wypełniają oświadczenie o zamieszkaniu dziecka na terenie obwodu szkoły, do której chcą go zapisać. I tu pojawia się problem, bo miejsce zamieszkania nie zawsze pokrywa się z miejscem zameldowania. A choć w ustawie jest mowa o tym pierwszym, rodzice nieraz świadomie naginają rzeczywistość.
- Jako gmina nie mamy narzędzi do zweryfikowania tego, gdzie ktoś jest zameldowany, a gdzie faktycznie zamieszkuje. Zdarzają się przypadki meldowania dzieci u babci, cioci, wujka tylko dlatego, by posłać dziecko do wybranej przez rodzica szkoły, a nie tej z obwodu wynikającego z faktycznego zamieszkania – mówi Michał Sojka.
Dochodzi do tego, że liczebność oddziałów ma się nijak do danych wynikających z ewidencji ludności i przygotowań miasta. A rodziców wysyłających dzieci do szkół spoza obwodu faktycznego miejsca zamieszkania nie spotykają żadne konsekwencje.
– Podobne problemy pojawiają się co roku w wielu gminach - reasumuje naczelnik wydziału edukacji w UM Piekary Śl. - Potem mamy klasy po 15-17 uczniów, do których musimy dokładać, gdy tymczasem w placówkach, gdzie jest możliwość utworzenia kolejnego oddziału i stworzenia pełnolicznych klas, nie ma chętnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.