Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021: harmonogram, terminy, dokumenty

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021: harmonogram, terminy, dokumenty
Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych (fot. pixabay.com)
Od poniedziałku (17 maja) można składać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że harmonogram rekrutacji dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
  • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca, zaś 2 sierpnia ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
  • Oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego należy przedstawić do 30 lipca. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać przesunięty na 24 września.
  • Dla szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia i szkół dla dorosłych harmonogramy rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

Jak informuje MEiN wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w tym roku od 17 maja do 21 czerwca. W przypadku szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych czas na złożenie wniosku będzie tylko do 31 maja.

Czytaj: Wytyczne sanitarne dla szkół przy powrocie klas IV-VIII

Od 25 czerwca do 14 lipca będzie czas na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca, zaś 2 sierpnia ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Jak przypomina resort od 23 lipca do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. W razie braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni musi poinformować o tym dyrektora szkoły do 20 sierpnia (do godz. 15). Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu, a samo zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września.

Nieprzedłożenie do 24 września zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty, bądź - w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

Czytaj: Nie ma zgody na skrócenie wakacji, choć słychać głosy za

Jak zastrzega resort, terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Dla tych szkół harmonogramy będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty. Resort podkreśla zarazem, że przedstawiony harmonogram rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!