Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji
Przy postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych kandydat może maksymalnie uzyskać 200 punktów(fot. PAP/Marcin Bielecki)
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia dotyczącego rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zaproponowano w nim m.in. doprecyzowanie zapisów dotyczących liczby punktów, które w postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać za "szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły".
  • Chodzi o projekt nowego rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
  • Jest on konsekwencją majowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
  • Odstąpiono w niej bezterminowo z wprowadzenia na egzaminie ósmoklasisty czwartego przedmiotu - egzaminu z przedmiotu wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. W projektowanym rozporządzeniu uwzględniono to.

Projekt rozporządzenia, co do zasady, powtarza rozwiązania obowiązujące na gruncie dotychczasowego rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów z sierpnia 2019 r.

Czytaj też: Na horyzoncie kolejny strajk w szkołach?

I tak utrzymano zasadę, że przy postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych zasadę, że kandydat może maksymalnie uzyskać 200 punktów: maksymalnie 100 punktów za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia oraz maksymalnie 100 punktów za wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

W przypadku przeliczania na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty, wyniki przedstawione w procentach z egzaminów języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3. Oznacza to, że maksymalnie za wynik egzaminu z języka polskiego uczeń może dostać 35 punktów, za wynik z egzaminu z matematyki również maksymalnie 35 punktów, a z języka obcego maksymalnie 30 punktów.

W przypadku przeliczania na punkty ocen ze świadectwa szkolnego uczeń może otrzymać maksymalnie do 18 punktów za oceny z języka polskiego, z matematyki, z dwóch przedmiotów wskazanych przy rekrutacji do danej szkoły do danego oddziału (za ocenę celującą - 18 punktów, bardzo dobrą - 17 punktów, dobrą - 14 punktów, dostateczną - 8 punktów, dopuszczającą - 2 punkty) - łącznie 72 punkty. 7 punktów uczeń może dostać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem. 3 punkty może otrzymać za aktywność na rzecz innych osób (wolontariat). Uczeń może otrzymać też maksymalnie 18 punktów za "szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły", tj. za zdobycie tytułów finalistów konkursów przedmiotowych na szczeblu ponad wojewódzkim oraz laureatów i finalistów konkursów organizowanych przez kuratoria i turniejów, osiągniecia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych.

W projektowanym rozporządzeniu doprecyzowano liczbę punktów, jaką uczeń może uzyskać w kategorii "szczególne osiągnięcia" w zależności od uzyskanego tytułu i rodzaju zawodów wiedzy w jakich go zdobył oraz liczby zdobytych tytułów. Jak podano w uzasadnieniu "brak takiego doprecyzowania budzi wiele kontrowersji wśród kandydatów oraz komisji rekrutacyjnych".

W projekcie określono też m.in. sposób ustalania punktacji dla osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty, dla osób ubiegających się o przyjęcie do klasy dwujęzycznej, a także zasady powoływania i skład komisji rekrutacyjnej, szczegółowy tryb jej pracy i zadania.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!