Partnerzy portalu

Rekrutacja do szkół średnich. Podanie wyników to dopiero początek

Rekrutacja do szkół średnich. Podanie wyników to dopiero początek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
We wtorek (16 lipca) kolejnych sześciu województw ogłosi listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do wybranych przez siebie szkół. Tym samym w całym kraju zakończony zostanie pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero wstępna przymiarka kandydatów do miejsc w szkołach – od tego dnia w tych siedmiu województwach rozpocznie się potwierdzanie przez kandydatów woli nauki w wybranej szkole poprzez złożenie kompletu oryginalnych dokumentów. Ten drugi etap będzie oznaczał intensywną pracę dla samorządów, szkół i kandydatów, której celem jest umożliwienie nauki wszystkim chętnym.
 • We wtorek, 16 lipca poznamy wyniki rekrutacji do szkół średnich podwójnego rocznika w kolejnych województwach.
 • Brak dziecka na liście zakwalifikowanych do nauki w danej szkole, to jeszcze nie powód, by  załamywać ręce – miejsc z pewnością dla wszystkich wystarczy – przekonuje Dariusz Piontkowski.
 • Ogłoszenie list otwiera procedurę potwierdzania przez kandydatów woli nauki w wybranej szkole poprzez złożenie oryginalnych dokumentów. W innych województwa ten etap właśnie się kończy.

Kończy się pierwszy etap rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych. Placówki edukacyjne siedmiu województw – mazowieckiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego - ogłoszą we wtorek 16 lipca listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów do nauki w wybranych przez siebie szkołach. Można być zatem pewnym, że początek przyszłego tygodnia będzie pełny emocji i niepokojących doniesień, które – jak pokazały ostatnie dni – trzeba przyjąć ze spokojem. To dopiero pierwszy etap, a na dogrywkę przyjdzie jeszcze czas.

Dotychczasowe doświadczenia w tym względzie nie były najlepsze. A każdy dzień obfitował w paraliżujące dane, które zapewne mocno zdenerwowały wielu młodych ludzi i ich rodziców. Na szczęście dane o brakujących miejscach okazały się mocno przesadzone – o czym w piątek informował dziennikarzy minister Dariusz Piontkowski.

Miejsc na pewno nie zabraknie

Minister edukacji podczas konferencji po raz kolejny zapewnił, że liczba przygotowanych miejsc znacznie przekracza liczbę kandydatów.

- W skali całego kraju mamy 726,7 tys. absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, dla których samorządy przygotowały ponad 830 tys. miejsc. To jest ponad 103 tys. miejsc w szkołach średnich więcej, aby uczniowie mogli wybierać spośród ofert różnych typów szkół – powiedział.

Podkreślił przy tym, że miasta, które już podały wyniki, znakomicie sobie poradziły i dla  wszystkich kandydatów miejsca się znajdą i to nawet w najlepszych liceach. Według informacji MEN po pierwszym etapie rekrutacji takie miejsca pojawiły się w krakowskim II LO im. Jana III Sobieskiego - 20 miejsc, w VIII LO im. St. Wyspiańskiego – 25; a także w Lublinie, gdzie znalazły się miejsca w najbardziej znanych szkołach – I LO im.  St. Staszica – 45 miejsc, czy w LO im. Z. Nałkowskiej, gdzie zostało ich 74. Najwięcej miejsc ujawniło się w Olsztynie, gdzie w II LO im. K.I. Gałczyńskiego znalazło się ich aż 126, w IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie – 120, a w I LO im. A. Mickiewicza 78.

Czytaj także: Podwójny rocznik w szkołach, czyli co się stało w Lublinie

To oznacza, że także uczniowie posiadający świadectwa z czerwonymi paskami, którzy się nie dostali jeszcze do szkół, w postępowaniu rekrutacyjnym mają wciąż szansę dostać się do najlepszych liceów – odkreślał minister.

Dodał jednocześnie, że tak duża liczba wolnych miejsc pokazuje, że coś jest nie tak z tym etapem rekrutacji, albo że decyzje podejmowane przez rodziców i uczniów były nietrafione. I że coś w systemie rekrutacji, zwłaszcza w Olsztynie, w kolejnych latach należałoby zmienić. 

Na koniec minister Piontkowski przywołał najnowsze dane, według których w Krakowie dla 2569 absolwentów, którzy nie znaleźli się na listach zakwalifikowanych, w rekrutacji uzupełniającej czeka 3900 miejsc, w Olsztynie na 1118 – 1782, a w Lublinie jest ich 1402, choć w chwili podawania tej informacji liczba uczniów bez szkoły nie była jeszcze znana.

Na tej podstawie minister stwierdził, że nie ma niebezpieczeństwa, iż część uczniów nie będzie mogła kontynuować nauki w szkołach średnich. I to bez konieczności tworzenia dodatkowych oddziałów, które w razie braku miejsc organy prowadzące musiałyby utworzyć. Zaapelował przy tym, by uspokoić kandydatów i ich rodziców.

– Każde dziecko, każdy młody człowiek znajdzie swoje miejsce w szkole średniej. Musi tylko – tak jak w latach poprzednich – przejść cały etap rekrutacji – stwierdził.

Czas na potwierdzanie dokumentów

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez kuratorów oświaty wymienionych na wstępie województw, podanie przez licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe list kandydatów po szkole podstawowej i gimnazjach zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia, rozpoczyna czas potwierdzania chęci nauki w wybranej szkole, który potrwa do 24 lipca.

Dopiero po tej dacie rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, która w innych regionach – jak np. na Lubelszczyźnie czy w Małopolsce - będzie się już kończyła. W jej trakcie kandydaci z pominięciem systemu elektronicznego będą składali wnioski o przyjęcie bezpośrednio w wybranej przez siebie szkole, dysponującej wolnymi miejscami.

TAGI
KOMENTARZE5

 • Lech W 2019-07-22 10:08:07
  Babuniu! Samokrytyki trochę ,po co się ośmieszać? Emerytura jest niemała ,przez kadencję poslowania spora kasa,Czas wnuki bawić ,działać CHARYTATYWNIE ,POMAGAĆ JAKO WOLONTARIUSZ ,!!! A pani tylko stołek i kasa
 • Uaa 2019-07-20 13:28:58
  Starsza pani powinna korzystac z porad zyczliwego stylisty i stosować espumisan na wzdety brzuch, Wysoki pan to minister a panstwo obok to ceebryci?
 • Kola 2019-07-20 13:24:20
  Piknik MEN,falbanki kraciaste porcìęta to lek na zlo,panaceum zmieni zlo szkolne na anielską dobroc (5 partii zsliczone)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!