Partnerzy portalu

Religia w środku zajęć? Plan lekcji powinien uwzględniać potrzeby wszystkich uczniów

Religia w środku zajęć? Plan lekcji powinien uwzględniać potrzeby wszystkich uczniów
Nie ma zakazu umieszczania lekcji religii na początku lub na końcu zajęć - zauważa RPO (fot. pixabay)
W jednej z klas częstochowskiego liceum na lekcje religii uczęszcza 6 uczniów. Pozostałych 22 musi wtedy czekać na kontynuowanie obowiązkowych zajęć. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreśla, że nauczanie religii w szkołach publicznych jest istotnym aspektem realizacji wolności sumienia i wyznania. Dodaje jednak, że powinno się przy tym uwzględniać potrzeby i wrażliwość wszystkich uczniów i rodziców – a nie ma przeszkód prawnych, by lekcje te były pierwszą lub ostatnią godziną lekcyjną.
 • Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na sytuację w jednym z liceów w Częstochowie. Z 28-osobowej klasy, tylko 6 osób uczęszcza na religię.
 • Podczas lekcji organizowanych w środku innych zajęć, pozostała część klasy musi czekać w bibliotece.
 • RPO zwraca uwagę, że nie ma prawnych przeszkód, aby religia odbywała się na początku lub na końcu zajęć.

Media opisały organizację lekcji religii w liceum ogólnokształcącym w Częstochowie. W jednej z klas na lekcję religii uczęszcza 6 uczniów. W tym czasie pozostałe 22 osoby muszą czekać w bibliotece. Sytuacja ta wynika z organizacji lekcji religii - nie będącej przedmiotem obowiązkowym - w środku zajęć lekcyjnych.

- Niewątpliwie nauczanie religii w szkołach publicznych - mające swoje zakorzenienie w Konstytucji - stanowi istotny aspekt realizacji tej wolności. Sposób realizacji tego nauczania oraz ekspresji religijnej przez społeczność szkolną powinien jednak uwzględniać potrzeby i wrażliwość wszystkich uczniów i rodziców - zaznaczył Rzecznik Praw Obywatelski.

Religia i etyka na pierwszych i ostatnich godzinach

Biuro RPO informuje także, że w tej sprawie regularnie wpływają wnioski obywateli. Docierają też informacje dotyczące różnych aspektów organizacji nauczania lekcji religii w szkołach publicznych.

Czytaj także: Uczeń musi wybrać: religia albo etyka. Trzeciej możliwości nie będzie

Jak zauważa RPO, rozporządzenie resortu edukacji nie zawiera literalnego obowiązku umieszczania lekcji religii i etyki na pierwszych i ostatnich godzinach. Nie formułuje jednak również zakazu takiego ich organizowania. Wprost przeciwnie, z całości regulacji wykładanej w świetle postanowień Konstytucji oraz standardów międzynarodowych można wywieść zalecenia konstruowania lekcji w taki sposób, aby lekcje religii organizowane były w sposób zapewniający poszanowanie praw wszystkich uczniów.

- Wnioski z postulatem umieszczania lekcji religii na pierwszych i ostatnich godzinach wpływają generalnie od rodziców, których dzieci na religie nie uczęszczają. Zwracają oni uwagę na uciążliwość oczekiwania na dalsze zajęcia na tzw. okienkach. Wskazują też na pojawiające się u ich dzieci poczucie wykluczenia w związku z koniecznością spędzania tych godzin w świetlicy czy bibliotece - podaje RPO.

Problem narasta

Jak wynika z danych zebranych przez inicjatywę Świecka Szkoła, coraz więcej młodzieży, nie tylko w szkołach średnich, rezygnuje z udziału w lekcjach religii. Na warszawskim Ursynowie w ciągu trzech miesięcy roku szkolnego 2020/2021 z udziału w katechezie zrezygnowało ponad 300 uczniów. Tylko w czterech dzielnicach stolicy łącznie taką decyzję podjęło 2,4 tys. osób ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W Łodzi z zajęć religii wypisało się w tym czasie ponad 12 tys. uczniów, w Poznaniu - ponad 1600. 

W Kielcach w ubiegłym roku szkolnym z lekcji religii zrezygnowało aż 2023 licealistów, co stanowi 31 proc. wszystkich uczniów tych szkół. We Wrocławiu zajęć zaniechało 68 proc. uczniów. W Szczecinie na religię nie uczęszcza aż 41 proc. uczniów, co przekłada się na liczbę blisko 17,5 tys. młodych ludzi.

TAGI
KOMENTARZE5

 • Emeryt 2021-10-11 09:27:49
  Da się łączyć klasy i zajęcia w salkach katechetycznych przy kościołach bo tam jest miejsce na gusta mity i kłamstwa.
 • Marian 2021-10-11 08:56:37
  Najlepszym i jedynym właściwym rozwiązaniem to religia w salkach katechetycznych przy kościołach i problem skutecznie sam się rozwiąże.
 • Wielunianin 2021-10-10 22:35:04
  W Wieluniu w województwie łódzkim to pewna osoba PEDAGOGA ze szkoły IMIENIA... ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II wykańcza starszych i schorowanych ludzi przez OBRZYDLIWY SMRÓD KULINARNY WTŁACZANY IM ZŁOŚLIWIE I Z PREMEDYTACJĄ DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! Kto dopuszcza takich osobników do pracy z dz...iećmi i młodzieżą i kto dopuszcza aby ktoś taki bezkarnie uprawiał ten proceder ? A jego ofiarom to się okazuje jedynie. ... REPRESJE I PRZEŚLADOWANIA za to że... WALCZĄ ONI O ŻYCIE I PROSZĄ O POMOC !!! Kilka dni temu ci ludzie ledwo przeżyli "ZAGAZOWANIE" własnego domu SMRODEM KULINARNYM od nauczyciela ze szkoły imienia ŚWIETEGO JANA PAWŁA II !!!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!