Partnerzy portalu

Resort edukacji chce odbiurokratyzować szkołę. Ocena pracy nauczycieli do zmiany

Resort edukacji chce odbiurokratyzować szkołę. Ocena pracy nauczycieli do zmiany
Kwestia oceny pracy nauczyciela budzi wiele emocji w środowisku oświatowym (fot. pexels/Thirdman)
Ocena pracy i dokumentacja związana z pracą nauczyciela - to tematy zaplanowanego na środę 22 marca spotkania grupy roboczej w ramach ministerialnego Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Będzie też mowa o emeryturze stażowej dla nauczycieli.
 • Odbiurokratyzowanie pracy szkoły będzie tematem środowego spotkania w MEiN.
 • - Będzie też mowa o emeryturze stażowej dla nauczycieli - zapowiadał w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl wiceminister Dariusz Piontkowski. 
 • Kolejne, zaplanowane na kwiecień spotkanie grupy poświęcone będzie obowiązkom nauczycieli wynikającym z prowadzenia dokumentacji w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacji włączającej.

22 marca 2023 r. odbędzie się kolejne spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Rozpocznie się o godz. 10.00, w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy al. Szucha 25. 

Tematem spotkania zaproponowanym przez MEiN będzie odbiurokratyzowanie pracy szkoły: dokumentacja związana z pracą nauczyciela i dyrektora szkoły, zasady dokonywania oceny pracy nauczyciela. 

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) reprezentować będą: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie ZG ZNP Edyta Książek, Elżbieta Markowska, Adam Młynarski.

MEiN informuje, że kolejne - zaplanowane na kwiecień br. - spotkanie grupy roboczej poświęcone będzie obowiązkom nauczycieli wynikającym z prowadzenia dokumentacji w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacji włączającej. 

Ocena pracy nauczyciela - jak powinna wyglądać?

1 lutego Związek Nauczycielstwa Polskiego - jak podaje - "ze zdumieniem i oburzeniem" przyjął wycofanie się przez ministra Przemysława Czarnka z nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli.

W projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceny pracy nauczycieli, który ZNP otrzymał przed rozmowami w ministerstwie, zlikwidowane bowiem zostały wartości punktowe i procentowe przy dokonywaniu oceny pracy. 

Tymczasem zmiany te były zgodne z postulatem ZNP i oczekiwaniami środowiska nauczycielskiego. "Ich celem była eliminacja bezprawnych działań polegających na tworzeniu w niektórych szkołach i placówkach regulaminów i wskaźników oceniania" - informuje ZNP. 

Będzie też mowa o emeryturze stażowej dla nauczycieli

- Najbliższe spotkanie będzie dotyczyło odbiurokratyzowania pracy nauczycieli. Chcemy pokazać, jakie dokumenty w tej chwili - zgodnie z przepisami ustawowymi i rozporządzeniami - obowiązują nauczycieli i dyrektorów. W drugiej części będziemy rozmawiali o tych dokumentach, które związane są z opieką psychologiczno-pedagogiczną, bo tam jest ich sporo - mówił w niedawno opublikowanym wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl wiceminister Dariusz Piontkowski.

Dodał, że MEiN chce rozmawiać też ze związkami zawodowymi o tym, czy jest jakaś przestrzeń do "zmniejszenia liczby dokumentów, które obowiązują w takich sytuacjach".

- I w dalszej kolejności chcemy wrócić do rozmów na temat ewentualnego wprowadzenia emerytury przyspieszonej czy emerytury stażowej dla nauczycieli - zaznaczył wiceminister Piontkowski. 

W tej chwili nauczyciel, który przed osiągnięciem wieku emerytalnego chciałby przejść na wcześniejszą emeryturę, może skorzystać z tak zwanego świadczenia kompensacyjnego, ale dotyczy to stosunkowo niewielkiej grupy nauczycieli, sięgającej kilkunastu tysięcy osób rocznie. I stopniowo ta grupa uprawnionych będzie w kolejnych latach się zmniejszała.

- Postulat przywrócenia artykułu 88 Karty nauczyciela dosyć często wybrzmiewa ze strony związków zawodowych, stąd mimo różnych wątpliwości, postanowiliśmy wrócić do rozmów na ten temat - wyjaśnił wiceminister.

 

TAGI
KOMENTARZE17

 • 😇 2023-03-27 19:00:22
  Po co zajmować się taką skłócona grupą zawodową im zawsze będzie coś nie tak za dużo godzin pracy /18/ urlop w nie odpowiedniej porze / w lecie i w sezonie zimowym oraz wolne przed świętami i poświętach/ za małe zarobki /ok 6000 na rękę, i brak docenienia /13nastka 14nastka/ no i najgorsze trzeba po...siedzieć z dziećmi. Tak się pracować nie da i basta.  rozwiń
 • rozmowyzMEN 2023-03-22 13:39:35
  Będzie też mowa o emeryturze stażowej dla nauczycieli. A więc : mowa,trawa,mowa,trawa,mowa,trawa,mowa,trawa,mowa,trawa,mowa,trawa,mowa,trawa,mowa,trawa .....
 • hapsik 2023-03-21 14:23:55
  Mi na temat edukacji jest blisko do poglądów gościa z kanału Lepszy Komentator - choć w wielu innych często się z nim mijam. Polecam te pięć jego podcastów: (1) Edukacja made in TVP: Co tu się odjaniepawla?, (2) Lepszy Podcast 1: szkoła i edukacja, (3) TRAGEDIA W SZKOLE, czyli osobiste przypuszczeni...a i opinia o systemie edukacji, (4) SPECIAL: O edukacji słów wiele, (5) Dziękować? ZA CO?!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!