Partnerzy portalu

Rodzice będą musieli płacić za szkołę. Znamy już kwotę

Rodzice będą musieli płacić za szkołę. Znamy już kwotę
Dopłata do szkoły może kosztować rodziców 200, 300 złotych rocznie (fot. Shutterstock)
Już za kilka lat, jeśli będziemy chcieli utrzymać edukację na obecnym poziomie, będzie ona musiała być współfinansowana przez rodziców - mówią samorządowcy.
  • Z założenia nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ma to zapewniać równy dostęp do edukacji dla wszystkich
  • Dziś rodzice dodatkowo płacą tylko za obiady, komitet rodzicielski, ubezpieczenie czy pokrycie kosztów wycieczki klasowej.
  • To może się jednak zmienić. Dopłata do edukacji dzieci rocznie może kosztować rodziców 200, 300 złotych.

Z założenia nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ma to zapewniać równy dostęp do edukacji dla wszystkich. Dziś rodzice dodatkowo płacą tylko za obiady, komitet rodzicielski, ubezpieczenie czy pokrycie kosztów wycieczki klasowej, jednak nie istnieją żadne odgórne rozporządzenia mówiące o konieczności płacenia za szkołę jakichkolwiek pieniędzy. To może się jednak zmienić. Samorządowcy coraz głośniej mówią o tym, że już za kilka lat, jeśli będziemy chcieli utrzymać edukację na obecnym poziomie, będzie ona musiała być współfinansowana przez rodziców.

Czytaj także: Nauczyciele musieli stawić czoła nowym problemom. Wykonali gigantyczną pracę

- Być może przygotujemy koszyk usług, w którym zaprezentujemy rodzicom, że za tę kwotę możemy zagwarantować taką siatkę przedmiotów, a jeśli dopłacą, to inną. Będziemy zmuszeni do postawienia rodziców przed dylematem - ostrzegał podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Miasta we Wrocławiu.

Dopłata do edukacji dzieci rocznie może kosztować rodziców 200, 300 złotych -  jeśli nie zapłacą, będą musieli odbierać dzieci ze szkoły o 13, bo na więcej godzin nie będzie samorządów stać.

Delewski podkreślił, że rządowa subwencja oświatowa we Wrocławiu nie zaspakaja nawet 50 proc.  wydatków na edukację, jakie ponosi miasto, a sam samorząd nie może bez końca do niej dopłacać.

Czytaj także: Ministerstwo stara się o pieniądze dla samorządów na podwyżki w oświacie

Obawy dotyczące tego, że w najbliższych latach rodzice mogą stanąć przed koniecznością współfinansowania edukacji podziela także prezes Ogólnopolskiego Operatora Oświaty Mateusz Krajewski. Podkreśla, że coraz trudniej zapewnić pełną obsadę do szkół. Problemem jest brak nauczycieli. Jak mówi, młodzi ludzie ze względu na perspektywę niskich zarobków w oświacie, po zakończeniu studiów nie decydują się na pracę w szkole. By załatać dziurę kadrową, Ogólnopolski Operator Oświaty coraz częściej decyduje się nawet na przenoszenie nauczycieli z innych części Polski.  

- Obecnie testujemy takie odwrócenie nauki zdalnej. Dzieci w klasie, nauczyciel w innym mieście. To rozwiązanie w wielu sytuacjach może pomóc rozwiązać problem z brakiem nauczyciela, ponieważ ze względu na konflikt za naszą wschodnią granicą i rosnące ceny przenoszenie nauczyciela i wynajmowanie mu mieszkanie jest po prostu za drogie - powiedział Mateusz Krajewski.

Nie chcą oszczędzać na szkołach, ale...

Trudną sytuację oświaty dodatkowo komplikuje konflikt na Ukrainie. W samym tylko Krakowie do szkół trafiło 11 tysięcy dzieci uchodźców, które w tym roku poszły do szkoły.

- Obrazowo mówiąc, sytuacja wygląda tak, jakby w mieście otworzyło się dodatkowych jedenaście szkół - mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki. 

Samorządowcy zgodnie stwierdzą, że na oświacie oszczędzać nie będą. Podkreślają jednak, że samorządy realizują coraz więcej zadań, nie otrzymując na nie dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa. Ze względu na coraz trudniejszą sytuację ekonomiczną i rosnące ceny surowców, zmuszeni będą w pierwszej kolejności rezygnować z inwestycji, w tym także tych na edukację, co bez wsparcia np. rodziców będzie się wiązało ze stopniowym spadkiem poziomu nauczania.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Szczególarz 2022-11-24 13:40:15
    Dylewski
  • Arkadiusz 2022-11-23 20:11:19
    O, to dopiero będą chcieli rządzić. Płacę i wymagam .

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!