Rodzice skarżą się na opłaty za żłobek i przedszkole w pandemii

  • AKC
  • 13 maja 2021 - 19:08
Rodzice skarżą się na opłaty za żłobek i przedszkole w pandemii
Rodzice nie chcą płacić za czas, gdy ich pociechy przebywały w domach (fot. Shutterstock)
Jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów reaguje na skargi rodziców, którzy muszą płacić za żłobki i przedszkola, choć placówki te w pandemii nie pracują? RPO pyta UOKiK, ile ma takich sygnałów i jakie zajmuje stanowisko.
  • Rodzice nie chcą uiszczać opłat za pobyt dzieci w żłobku czy przedszkolu w czasie, gdy te nie funkcjonowały w związku z rządowymi rozporządzeniami.
  • O ile wiele zawiesiło na ten czas pobieranie opłat, tak są też takie, które tego nie zrobiły.
  • W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich takie działanie budzi wątpliwości. 

Z powodu rozwoju epidemii koronawirusa w różnych okresach ograniczono w całości lub w części funkcjonowanie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów) oraz publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty (w tym przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego). Dzieci pozostawały w domu z rodzicami lub opiekunami, korzystając w niektórych przypadkach ze zdalnych metod nauczania.

Pomimo faktu, że żłobki i przedszkola nie realizowały w dużym stopniu usług polegających na opiece, wychowaniu oraz edukacji dzieci, od niektórych klientów wymaga się uiszczenia opłat w normalnej lub nieznacznie obniżonej wysokości.

Roszczenia o zapłatę uzasadniane są kosztami prowadzenia działalności, a także brakiem winy osób prowadzących żłobki i przedszkola w odniesieniu do wprowadzenia ograniczeń.

Czytaj też: Opłaty za zamknięte żłobki. Nic tu nie jest proste

"Rzecznik Praw Obywatelskich rozumie względy gospodarcze oraz to, w jakiej sytuacji faktycznej znajdowały się podmioty prowadzące te placówki, zaskakiwane często zmianami rozwiązań prawnych, to z punktu widzenia rodziców lub opiekunów prawnych obowiązek wnoszenia pełnych lub nieznacznie niższych opłat za korzystanie ze żłobka lub przedszkola w sytuacji, gdy nie są realizowane ich kluczowe zadania, budzi jednakże wątpliwości" - czytamy w komunikacje zamieszczonym na stronie RPO.

Załączone pismo, oprócz prośby o informację na temat liczby podobnych spraw, zawiera też prośbę o przedstawienie stanowiska UOKiK tej sprawie, a także o informację o dotychczasowych działaniach podjętych w powyżej wskazanym zakresie.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!